Usporiadanie záhrady je potešením, ale aj výzvou. Najmä keď je postavená od nuly. Viete ako nato? Prečítajte si cenné rady od návrhu až po výsadbu krok za krokom.

Reklamy

Po vybudovaní domu môžete začať vytvárať záhradu. Po výstavbe je pôda zriedka vhodná na okamžitú výsadbu. Pred založením záhrady pripravte pozemok podľa týchto pokynov. Tu uvádzame podrobné rady, od návrhu cez dekoráciu až po výsadbu. Ako zakladať záhradu krok za krokom.

Príprava pozemku

Záhradu začíname vytvárať tak, že vyčistíme plochu od všetkých stavebných zvyškov a vytvarujeme ju do želaného tvaru. Pozostatky staveniska (suť, keramické prvky, sklo) je možné použiť na zasypanie výkopov a formovanie kopcov, treba však pamätať na to, že tieto materiály silno odvodňujú územie. 

Môžu sa na ne vysádzať iba rastliny, ktoré majú rady priepustný substrát. Je absolútne nevyhnutné dodržiavať pravidlo nemiešať pôdu z hlbokých (neúrodných) zákopov s úrodnou pôdou, ktorá by mala byť vždy umiestnená na vrchu.

Záhradný dizajn

Ďalším krokom je návrh záhrady – veľmi dôležitá etapa vývoja pozemku, bohužiaľ, často prehliadaná. Predtým, ako sa pustíme do práce v záhrade, je potrebné sa zamyslieť, ako by to malo vyzerať: aké prvky drobnej architektúry sú naplánované , koľko miesta treba upraviť spevnenými plochami, kam budú prebiehať podzemné inštalácie a kde bude umiestnený smetný kôš alebo hospodársky dom.

Medzi prvky drobnej záhradnej architektúry radíme napríklad:

  • sochy
  • fontány
  • užitkové predmety ako napríklad smetný kôš
  • kvetinová brána
  • lavice
  • hojdačky
  • pieskovisko
  • detský domček so šmykľavkou
  • záhradná hojdacia sieť
  • záhradný nábytok
  • kompostér či nádrž na dažďovú vodu

Príprava pôdy

Pokiaľ nie je pôda dlhší čas obrábaná a je veľmi tuhá upadnutá, mala by sa prekopať zhruba na dve lopaty hlboko (aby nevychádzalo neúrodné podložie). Dôkladne odstráňte korene buriny a rizómy. Humus zhromaždený na kope rozložte na miestach, kde ho budete potrebovať.

Štruktúru pôdy vylepšujeme výkopaným kompostom, rašelinou alebo kôrou. Ílovitú pôdu sa oplatí kypriť pridaním hrubého piesku (rozotrieť ho s vrstvou asi 5 cm a zmiešať s podkladom), a do piesočnatej pridať hlinu (tiež rozložiť 5 cm vrstvu a premiešať).

Ďalším krokom je nákup úrodnej pôdy a v prípade potreby jej rozloženie na určené oblasti. Pred zakúpením by ste mali zistiť, odkiaľ pochádza. Je lepšie neinvestovať do pôdy odstránenej z pásu pri ceste alebo z oblasti okolo výrobného závodu, pretože bude s najväčšou pravdepodobnosťou kontaminovaná.

Povrchy a inštalácie

Po usporiadaní povrchu je čas formovať terén a vyznačiť všetky spevnené plochy, chodníky či terasy. Po vytýčení ciest a chodníkov, ale pred položením povrchu a začatím ďalších prác v záhrade, urobíme záhradné konštrukcie a elektroinštalácie.

Vytyčovanie ciest a chodníkov je prvou etapou správneho chodníka. Konštrukcia chodníka závisí od jeho účelu. Bez ohľadu na typ dlažby, ktorú je potrebné položiť, je však potrebné pamätať na vytváranie priečnych svahov, vďaka ktorým bude dažďová voda odvádzaná na trávniky a pod rastliny. Tiež stojí za to skontrolovať pH pôdy a vykonať vhodný postup úpravy.

Elektrické rozvody je najlepšie inštalovať v záhrade na jeseň. Potom sa pôda usadí a na jar bude možné zakryť vzniknuté priehlbiny a potom založiť trávnik alebo vysadiť rastliny, ktoré nezakoreňujú príliš hlboko (malé kríky a trvalky).

Výsadba rastlín

V poslednom kroku vysádzame rastliny a nasievame trávnik, predtým však musíte vyrovnať zem a počkať niekoľko dní, kým sa usadí. Pôda by nemala zostať holá, pretože vplyvom slnka a vetra sa znehodnocuje. Ak odložíme výsadbu na ďalší rok, je najlepšie zem ošetriť prírodným hnojivom. Atraktívnu kompozíciu vytvoríte kombináciou ovsa, vlčieho bôbu, fazule alebo slnečnice.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: muratordom.pl