Penová guma nieje v skutočnosti žiadnou novinkou, ale je veľmi obľúbená u mnohých malých i veľkých fanúšikov tvorenia. Pozrite si, aké fantastické veci z nej viete vyrobiť!

Reklamy

Skvelý remeselnícky materiál nájdete v mnohých farbách, v podobe listov z penovej gumy, v každom dobre vybavenom obchode s remeselnými potrebami a samozrejme aj online. Môžete sa rozhodnúť pre penovú gumu rôznych hrúbok a farieb, niektoré obchody ponúkajú aj lesklé a trblietavá farby.

Mäkká pena je mimoriadne pružná a mäkká súčasne, ale zároveň dostatočne robustná na to, aby ste z nej vytvorili širokú škálu figúrok a vzorov. Po vystrihnutí si zachováva dokonalý tvar bez toho, aby ste ho akokoľvek inak spevňovali. Na tvorenie práce s deťmi je penová guma obzvlášť vhodná, pretože materiál optimálne podporuje jemnú motoriku najmenších.

Pozrite si tieto skvelé nápady a uvidíte, aké originálne a hravé DIY projekty môžete robiť s penovou gumou.

Načo si treba dať pozor pri rezaní a lepení?

Penová guma je vyrobená z prírodných, prípadne zo syntetických kaučukov. Preto sa v niektorých prípadoch neodporúča používať tavnú pištoľ. Najmä ak je fólia z penovej gumy príliš tenká, môže sa materiál pri lepení spáliť. Pred výrobou si vždy vyskúšajte, ako reaguje váš materiál na tavnú pištoľ nanesením malého množstva lepidla na kúsok peny.

Pokiaľ však pracujete opatrne a používate trochu hrubšiu penovú gumu, lepiaca pištoľ by nemal byť problém. Pri tvorení z penovej gumy je vhodné použiť univerzálne lepidlo alebo obojstrannú pásku. Toto platí hlavne pri spájaní viacerých vrstiev peny.

Strihanie je možné vykonávať buď nožnicami, alebo rezačkou. Pri tvorení s deťmi musíte byť pri všetkých týchto činnostiach obzvlášť opatrní a povoliť ich malým deťom iba pod dohľadom. V závislosti od veku dieťaťa by ste mali poskytovať viac alebo menej podpory.

Kreslenie na penovú gumu má tiež svoje úskalia. Napríklad bežné fixky nie sú dobrou voľbou. Mali by ste buď použiť permanentné značkovače, alebo uprednostniť špeciálne perá na penovú a špongiovú gumu.

Veľkonočné ozdôbky z penovej gumy

Deti milujú zvieratá. Drobné ozdoby na ceruzkou vás napríklad nielen dobre naladia pri písaní či kreslení. Vyrábajú sa tiež veľmi ľahko pre samotné dieťa. Penová guma je jednou z prvých volieb materiálov, ktorú ponúknite dieťaťu v momente, keď chce byť kreatívne.

Budete potrebovať:

 • kartón alebo papier
 • penová guma v rôznych farbách
 • oči
 • ceruzka
 • nožnice
 • univerzálne lepidlo

Ideme na to:

Najskôr nakreslite požadované motívy na papier alebo lepenku a potom ich vystrihnite. Prípadne si ich môžete stiahnuť z Internetu. V tomto prípade je to veľkonočné vajíčko, kuriatko, jahňa a veľkonočný zajačik. 

Potom šablóny preneste na penovú gumu. Biela pre králika, čierna pre jahňacinu, žlta pre kuriatko a fialova alebo červený pre vajíčko. Nakreslite a vystrihnite malé časti z penovej gumy požadovanej farby, ako je to znázornené na obrázku vyššie. 

Tieto diely si môžete samozrejme navrhnúť podľa svojich vlastných preferencií. Potom ich prilepte na základňu z penovej gumy každej figúrky a pridajte tiež oči. Teraz už zostáva iba narezať dve malé vodorovné pásiky vedľa seba na každú figúrku v strede. To vám umožní vložiť ceruzky neskôr.

Pečiatky z penovej gumy

Okrem ozdôbok na perá a ceruzky sú veľmi populárne a veľmi ľahko sa vyrábajú aj pečiatky vyrobené z tejto peny. Môžete vytvoriť super jednoduché ale aj oveľa komplikovanejšie vzory pečiatok.

Ako základ môžete použiť bežné pečiatky alebo jednoducho korkové zátky. Týmto spôsobom zrecyklujete použité predmety v prospech životného prostredia. Pečiatkami môžete vy a vaše deti nielen pečiatkovať nádherné motívy ako obrázok, ale aj zdobiť neobvyklé blahoželania alebo baliaci papier a obaly. Čo tak napríklad pečiatky v tvare srdca vyrobeného z penovej gumy?

Budete potrebovať:

 • penová guma
 • korkové zátky
 • atramentové podložky na báze vody (ružové, červené atď.)
 • nožnice
 • permanentný popisovač
 • tavná lepiaca pištoľ / univerzálne lepidlo

Takéto to bude jednoduché:

Nakreslite si srdiečka na penu v požadovanom množstve a veľkostiach a nožnicami ich vystrihnite. Potom prilepte srdcia z penovej gumy na okrúhlu stranu korkovej zátky. Nechajte to na chvíľu zaschnúť: vaše pečiatky v tvare srdca sú pripravené na použitie!

Vďaka takýmto pečiatkam si môžete vyrobiť aj svoj vlastný baliaci papier na balenie darčekov. Pečiatky však môžete vyrobiť aj väčšie. Napríklad vo veľkosti pizze.

A to v žiadnom prípade nieje všetko. Stále s ním môžete vytvárať množstvo dekorácií, doplnkov a dokonca aj šperkov. Zoznámte aj s ďalšími nápadmi na tvorivé spracovanie penovej gumy a inšpirujte sa pri kúzleni vašich umeleckých diel.

Vyrobte z penovej gumy peračníky či peňaženky.

Farebné a roztomilé sovy vyrobené z penovej gumy

Vytvorte trblietavé hviezdy ako ozdoby na narodeninové oslavy detí.

Zábavné veľkonočné stolovanie pre najmenších.

Prípadne veľkonočné košíky na pamlsky.

Takúto húsenicu mate hotovú raz-dva.

Aj takéto ružičky viete vyrobiť s penovej gumy.

Jarné kvety a motýle.

Alebo celoročné kaktusy.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com