Záhradkár, ktorý nezabudne v septembri spraviť s paradajkami toto, si bude užívať úrodu až do neskorej jesene
Zdieľať článok na socialných sieťach
Tiež sa domnievate, že v septembri už práca na záhrade končí? To by bol veľký omyl, aj v tomto čase ešte môžete veľa ovplyvniť a zvýšiť tak úrodu paradajok, ktoré môžete žať aj v ďalších týždňoch.
Teploty začínajú pomaly klesať a dni sú stále kratšie. To ale neznamená, že by sme mali vzdať snahu o predĺženie záhradnej sezóny.
S niekoľkými drobnými trikmi sa môžeme ešte dočkať veľmi bohatej úrody paradajok, ktorá by inak pravdepodobne už nedozrela. A to by určite bola škoda.
Zbavte ich listov
Na čo by sme sa teda mali v septembri zamerať? V prvom rade ide o zdravie kríkov, ktoré závisí aj od schopnosti koreňov zásobiť celú rastlinu dostatkom živín. V tomto období sú už čiastočne oslabené, a tak treba paradajkám trochu pomôcť.
Nebude to také ťažké. Ak odstránite listy, ktoré tienia ešte nezrelým paradajkám, urobíte pre rastlinu aj seba dobrý skutok. Zatiaľ čo krík bude mať viac sily na ďalšie prežitie, plody vďaka priamym, aj keď už slabnúcim, slnečným lúčom rýchlejšie dozrejú.
Kvety už nie sú potrebné
V septembri už je takmer isté, že kvety, ktoré sa môžu ešte objaviť, sa v zrelé plody nepremenia. Z rovnakého dôvodu ako pri odstraňovaní listov preto otrhajte aj ich. Rastlina sa tak lepšie zameria na starostlivosť o už rastúce a zrejúce plody.
Pokiaľ chcete zrenie paradajok ešte trochu urýchliť, použite poslednú dávku hnojenia s prevahou draslíka. Práve ten pomôže plodom sčervenať, ale nebude podporovať ani ďalšie kvitnutie, ani rast nových listov.
"Oblečte" paradajky
Aj keď sa to môže zdať len pár dní či týždňov po skončení letných prázdnin ako nepravdepodobné, práve v septembri sa môžu objaviť prvé naozaj chladné noci.
Tie môžu naše pestovateľské úsilie zhatiť, a preto by sme sa mali venovať aj ochrane paradajok pred zimou. Ideálnym riešením je netkaná textília, ktorú jednoducho prehodíme cez rastlinu. Viac zatiaľ nie je potreba.
Zdravie predovšetkým
Aby dokázali kríky ešte niekoľko týždňov vydržať a podporovať svoje plody, musia byť zdravé a bez napadnutia škodcami. Práve preto teraz ešte raz skontrolujte každú rastlinu a v prípade, že narazíte na problém, neváhajte ho riešiť.
Poškodené listy musia preč, proti škodcom a chorobám použite prírodný postrek, ktorý nekontaminuje dozrievajúce paradajky.
Dobrý tip na záver
Ak sú na rastlinách ešte nezrelé plody, určite by ste na popísané kroky nemali zabúdať. Záhradníci majú ale ešte jednu dobrú radu, ktorú málokto využíva.
Ak sa vám zdá, že v tomto čase paradajky vo fóliovníkoch dozrievajú pomalšie, môže to byť dôsledok prehnanej starostlivosti v minulých mesiacoch.
Ak je v pôde stále nahromadený dostatok živín, môžu mať rastliny „pocit“, že je ešte dosť času, a nikam sa neponáhľajú. Preto je v takom prípade dobré zožať všetky zrelé plody a pôdu prepláchnuť väčším množstvom vody.
Pred ďalším zalievaním ju potom nechajte takmer vyschnúť. Všetko by sa malo vrátiť do správneho rytmu.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!