Liata živica je už dlhú dobu jedným z najobľúbenejších remeselných materiálov. Dajú sa s ňou totiž realizovať čarovné DIY projekty ako sú šperky, tácky, stolové dekorácie, magnetky na chladničku atď.

Reklamy

Dnes vás prevedieme základnými postupmi, ako s týmto materiálom pracovať. Môžete tiež zistiť, aké materiály a pomôcky potrebujete na ručné práce s liatou živicou. Nájdete tu aj niekoľko dôležitých rád, ktoré vám uľahčia prácu, ako aj niekoľko typických chýb, ktorým je lepšie sa vyhnúť.

Bežné materiály a pomôcky, ktoré budete potrebovať:

  • Liata živica / epoxidová živica a tvrdidlo
  • Živicové formy vyrobené zo silikónu
  • (alternatívne) formy na pečenie alebo iné nádoby vyrobené z plastu
  • Voskový papier ako ochranný film na pracovnú plochu
  • Liate živicové tónovacie farby alebo pigmentový prášok (fungujú aj akrylové farby)
  • Latexové rukavice
  • Ochrana dýchacích ciest
  • Paličky na miešanie
  • Plastové poháre alebo misky na miešanie napr. prázdnych pohárov od jogurtov
  • Digitálna váha alebo odmerka
  • Plastovú misku na zakrytie
  • Plastové nálepky (papierové nálepky niesú vhodné)
  • Konfety, trblietky, sušené kvety a listy, atď

Existujú dokonca aj špeciálne odlievacie formy a súpravy na odlievanie šperkov z epoxidovej živice.

Základné pokyny na prácu so živicou

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je dobre pripraviť svoje pracovisko. Je dôležité vždy pracovať so správnymi rukavicami a v dobre vetranom priestore. Často sa odporúča aj ochrana dýchacích ciest. Oblečte si staršie veci, ktoré sa môžu pri práci zašpiniť. Ideálne by bolo, keby tieto nezanechávali žiadne vlákna. 

Vyložte si hladkú a vodorovnú pracovnú plochu voskovým papierom. Živica sa naň nelepí. Veľmi praktická by bola ďalšia voľná pracovná plocha na odkladanie hotových výtvorov alebo iných predmetov.

Keď už máte po ruke všetky nástroje a materiály, ktoré potrebujete, môžete skutočne začať miešať epoxidovú živicu s tužidlom. Zvyčajne je zmiešavací pomer 2: 1. Mali by ste však venovať zvýšenú pozornosť špecifikovaným množstvám miešania, pretože v prípade nepresnosti môže zmes vytvrdnúť buď príliš rýchlo, alebo vôbec. Čas tvrdnutia sa tiež líši od výrobcu k výrobcovi. Postupujte preto presne podľa pokynov výrobcu.

Najprv vložte odlievaciu živicu do plastovej nádoby a krátko premiešajte miešadlom. Potom pridajte potrebné množstvo tužidla a znova premiešajte. Ak chcete pridať farbu alebo pigment, mali by ste ho vložiť do epoxidovej živice ešte pred primiešaním tvrdidla.

Ak chcete pridať trblietky rovnako tak ich primiešajte do živice ešte pred tužidlom.

Potom si vezmite vhodné silikónové alebo plastové formy . Položte na pracovnú plochu a nalejte do nej časť živicovej zmesi. Teraz je čas pridať predmety, ktoré chcete vložiť do živice. Podľa potreby predmety pritlačte alebo upravte tenkou drevenou špajdľou.

Teraz na vrch nalejte druhú vrstvu živice a krátko po nej prejdite zapaľovačom alebo fénom. Zo živice tak zmiznú prípadné bublinky. Kúsky prikryte plastovou miskou, aby sa na ne nedostal prach ani vlákna a nechajte všetko zaschnúť.

Extra tip: Aby ste vopred minimalizovali bublinky, ktoré sa v živici vytvorili, bolo by vhodné počkať s nalievaním niekoľko minút. Tie potom normálne migrujú na povrch samé. Je tiež veľmi dôležité zalievať jemne a bezpečne, aby bol aj výsledok rovnomernejší.

Tieto základné návody majú veľa variácií, podľa toho, v čom a s čím sa chcete hrať. Tie sa však získavajú časom a nadobudnutými skúsenosťami.

Na živicu medzi vrstvy môžete písať a maľovať pomocou špeciálnych pier a farieb

Typické chyby pri výrobe

Čo môže byť zlé na práci s epoxidovou živicou? Vlastne nie veľa, ak dodržíte vyššie uvedené bezpečnostné opatrenia. Napriek tomu existujú slabé miesta, na ktoré by ste si mali byť vedomí pri ručných prácach, aby ste mohli svoje výtvory vytvárať hneď od začiatku.

1. Nalejte čerstvé kvety alebo listy.

Ak to urobíte, kvapalina vo výrobku sa nebude môcť odparovať a čiastočky začnú v živici hniť a vädnúť, čo vyzerá veľmi nepekne. Vždy teda nechajte listy, kvety a iné prírodné materiály najskôr úplne vyschnúť.

2. Farbiace predmety vložíte priamo do odliatku.

Tu riskujete odlupovanie alebo rozmazanie farieb. To sa môže stať napríklad pri posýpaní cukrom alebo pri fotografiách z atramentovej tlačiarne. V takýchto prípadoch by ste určite mali predmety pred zaliatím nastriekať fixátorom.

Farbu môžu púšťať aj gumené cukríky ako na tejto fotografii

3. Netrpezlivosť.

Pri práci s liatou živicou by ste rozhodne nemali byť netrpezliví. Predčasné naliatie môže spôsobiť príliš veľa bublín a ak diely z foriem vyberiete ešte nie úplne suché, stratia svoju dokonalú formu. Čakať sa naozaj oplatí.

Teraz by ste už mali byť pripravený na prácu z epoxidovou živicou. Pozrite si ešte na záver niekoľko zaujímavých nápadov a tipov, ako môžu vaše budúce výrobky vyzerať. Prajeme vám veľa zábavy pri tvorení a veľa šťastia!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com