Štrk, drvený kameň a iné druhy záhradných kameňov sú v súčasnom záhradníctve a záhradnej architektúre čoraz populárnejšie. Dnes sa vám pokúsime odhaliť odhaliť dôvody.Vytvorte si krásnu a praktickú štrkovú záhradu.

Štrková záhrada je momentálne veľmi trendy. Prečo sa však v poslednej dobe stal taký populárny okrasný štrk? A ako prešiel záhradný trávnik do pozadia?

Vytvorenie štrkovej záhrady

Trávnik je dôležitou súčasťou tradičného záhradného dizajnu, ale nikto nemôže tvrdiť, že udržiavanie trávnika, nieje veľké záhradkárčenie.

Vytvorenie zdravého a pekného trávnika je mimoriadne náročná úloha. Vyžaduje si okrem iného pravidelné zavlažovanie, hnojenie, čo sú pre mnohých majiteľov záhrad zbytočné výdavky.

[the_ad id=“1915″]

Naproti tomu vytvorenie kamennej alebo štrkovej záhrady je oveľa ľahšia úloha.

Štrk a dekoratívne kamene sú skutočne lacné a prirodzene vyzerajúce riešenia pre terasy, pracovné plochy a záhradné chodníky.

Dôvody

Práve sme naznačili prvý dôvod vytvorenia štrkovej záhrady. Okrasný štrk a štiepky sú materiály nenáročné na údržbu, pretože na rozdiel od trávnikov a iných pôdnych krytín nie sú živé, a preto ich nie je potrebné polievať, kosiť ani prihnojovať.

Aj keď musíte v štrkovej záhrade vytrhávať burinu a hrabať burinu, je potrebné oveľa menšie úsilie a finančné zdroje.

[the_ad id=“1915″]

Poveternostné podmienky môžu byť pre záhradné rastliny niekedy nepriaznivé a dokonca smrteľné, čo je tiež pre mnohých majiteľov záhrad nepríjemné. 

Ak sa však rozhodnete pre štrkovú záhradu, môžete sa záhradkárčeniu úplne vyhnúť.

Ďalším dôvodom je efektívne odvodnenie, ktoré vám štrková záhrada ponúka. Aj keď nechcete celý dvor alebo záhradu zakryť štrkom alebo drveným kameňom, môžete oddeliť iba jeho časť.

Rastlinám v tejto oblasti sa bude lepšie dariť vďaka dobrému odtoku vody.

[the_ad id=“1915″]

Štrková záhrada sa etablovala ako trend v niektorých južných oblastiach, kde je v lete dosť teplo a sucho.

Za takýchto poveternostných podmienok je údržba trávnika nielen skutočne drahá, ale aj prakticky nemožná vzhľadom na obrovské množstvo použitej vody. 

Štrk sa však nemusí polievať, a ak do štrkovej záhrady vysadíte nejaké kríky alebo iné tepelne odolné záhradné rastliny, kamene zadržia v pôde vlhkosť oveľa dlhšie a pomôžu rastlinám odolávať vysokým teplotám.

Ďalším dôvodom, prečo si veľa záhradkárov vyberá okrasný štrk, je jeho prírodný vzhľad. Bez problémov sa vpíše do záhradného dizajnu a vyzerá lepšie ako betónová alebo kamenná dlažba. 

Preto je štrk obľúbeným materiálom, najmä na chodníky v záhrade.

[the_ad id=“1915″]

Okrasné kamene sú k dispozícii v rôznych farbách, veľkostiach a štruktúrach. Sú všestranné vďaka rôznym technikám kladenia a dajú sa efektívne kombinovať s inými záhradnými kameňmi, ako sú kamenné štiepky, štrk, tehly a niektoré betónové dlažby.

Štrk a iné kamenné výplne poskytujú účinnú ochranu proti burine v záhrade. Aj keď sa vo vašej záhrade objaví nejaká odolná burina, je ich oveľa menej ako v trávnatej záhrade.

[the_ad id=“1915″]

A nakoniec štrková záhrada vyrieši nepríjemný problém s hmyzom. Zelené záhrady rýchlo prilákajú množstvo hmyzu. Štrk a iné podobné materiály vám tento problém vyriešia.

Záver

Okrasný štrk a iné sutiny, ako sú kamenné štiepky, drvený kameň a štrk, sú lacné, a starostlivosť o takúto záhradu je určite jednoduchšia. Poskytujú efektívny odtok vody a udržujú pôdnu vlhkosť po dlhú dobu.

Obmedzia burinu v záhrade a priťahujú oveľa menej hmyzu. Dekoratívny štrk a podobne sú navyše estetickým rozhodnutím pre vašu vonkajšiu plochu.

[the_ad id=“1915″]

Vyžarujú extra prirodzenosť a útulnosť a dodajú vašej záhrade alebo záhrade moderný a zároveň udržateľný charakter.

Aj keď kladenie ozdobného štrku nie je namáhavá práca a nemusíte byť nevyhnutne profesionálmi, musíte vedieť niekoľko trikov.

Napríklad by ste nemali podceňovať umiestnenie pod štrk vrstvu textílie, kvôli prerastaniu trávy a buriny. Použitie štrkového roštu alebo obrubníkov sa odporúča, ak chcete vytvoriť stabilný a bezpečný záhradný chodník.

Nechajte si preto poradiť odborníkmi a vyberte si najvhodnejšie materiály pre svoju vlastnú štrkovú záhradu!

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com