Myslíte si, že cigaretový popol je dokonalým produktom na hnojenie rastlín? Hoci je v móde pridávať túto ingredienciu do kvetináčov, mali by ste byť opatrný!

Reklamy

Môže sa totiž veľmi rýchlo stať, že namiesto pohnojenia rastlín ich jednoducho otrávite.

Zvyk pridávať do rastlín popol pochádza z minulosti, keď ešte neexistovali prírodné hnojivá a jedinou formou hnojenia bolo zmiešanie pôdy so zvyškami spáleného dreva. Dnes sa táto kedysi nutnosť zmenila na nový trend.

Veľa ľudí však používa cigaretový popol, o ktorom si myslia, že funguje ako skvelé hnojivo na kvety. Má to vlastne zmysel a je to vôbec bezpečné?

Prečo sa oplatí pridávať cigaretový popol do rastlín?

Chemické zloženie popola závisí hlavne od typu cigariet, takže nižšie uvedené hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od popola, ktorý máte.

Sivý prášok je bohatý na minerály , ktoré, ako vieme, sú potrebné pre správny vývoj rastlín. Najhojnejší je draslík , približne 15-25% . Bez nej by nedochádzalo k syntéze bielkovín a transportu vody v rastlinných tkanivách.

Ďalej je tu vápnik, ktorý tvorí približne 5-10 percent . Možno mu pripísať také výhody, ako je pomoc rastline pri rozvoji a posilnenie štruktúry bunkových stien.

Popol z cigariet je z približne 2-10 percent horčík, ktorý je potrebný na tvorbu chlorofylu. Nakoniec stojí za zmienku malé množstvo fosforu (1-2%) . To je tiež užitočné pre proces fotosyntézy.

Pridávanie popola do kvetináčov môže obohatiť pôdu o vyššie spomínané minerály, ktoré podporujú vývoj rastlín. Neskutočnou výhodou je ochranná funkcia prachu -  škodcovia ho nenávidia a určite nebudú chcieť žiť v blízkosti kvetov, ktoré ním boli kontaminované.

Popol z cigariet môžete rozsypať v záhrade v blízkosti paradajok, paprík či ruží – tieto rastliny si z toho rady vezmú to najlepšie.

Aké sú negatívne účinky používania popola?

Hoci sa zdá, že cigaretový popol bude ideálnym hnojivom, je tu aj menej optimistická stránka. Popol obsahuje množstvo ťažkých kovov ako kadmium, olovo a nikel, ktoré pri dlhodobom používaní vážne poškodzujú rastlinu.

Výsledkom je spomalený rast a pomalá smrť. Spálený tabak obsahuje veľa uhlíka, ktorý sa zle vstrebáva. Ak sa ho nahromadí priveľa, rastliny môžu mať problémy so vstrebávaním živín.

Popol z cigariet môže zmeniť pH pôdy . Vysoký obsah vápnika zvyšuje alkalickú reakciu, ktorá naštartuje proces hromadenia solí, ktoré v prebytku poškodia každú rastlinu.

Oplatí sa používať popolové hnojivo?

Odpoveď na túto otázku je pomerne zložitá. Mnoho ľudí si účinky tejto zložky pochvaľuje, no musíte pamätať na to, že existuje veľmi tenká hranica, ktorá sa nesmie prekročiť.

Ak pridávate cigaretový popol do kvetináčov svojich rastlín každý deň, môže to skončiť skutočnou katastrofou a smrťou vašich rastlín.

Optimálna dávka zložky je jedna polievková lyžica popola raz za dva alebo tri mesiace . Môžete ho zmiešať s vodou a polievať rastliny alebo zapracovať do zeme.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!