Hospodárenie s vodou na záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Vody všeobecne začína byť málo, a tak treba záhradu koncipovať tak, aby dokázala zadržať vodu z dažďov a vy ste nemuseli v lete toľko zalievať.

Reklamy

Zalievať záhradu pitnou vodou je samozrejme nielen neekologické, ale aj neekonomické. Ide to však aj inak, keď budete s vodou hospodáriť múdro a keď pripravíte svoju záhradu na horúcu sezónu, ušetríte nielen peňaženku, ale aj prírodu.

Pomocou niekoľkých jednoduchých zmien je totiž možné znížiť spotrebu vody v záhrade aj o 50 percent. Začnite od pôdy, zamyslite sa nad rastlinami a zachytávajte dažďovú vodu.

Starajte sa o pôdu

Nie je pôda ako pôda a niektorá má vyššiu schopnosť v sebe zadržať vodu ako iná. Napríklad piesočnatá zemina má len malú schopnosť vodu viazať, zatiaľ čo ílovitá jej pojme pomerne veľa. Piesočnatá pôda teda rýchlejšie vysychá, ílovitá má zase sklony k premokreniu.

Zadržiavaniu vody v pôde napomáha organická hmota, ktorá zlepšuje jej štruktúru. Kompost pridaný do pôdy dodá nielen živiny, ale zároveň umožní pôde s vodou lepšie hospodáriť – odvodniť sa alebo zadržať vodu.

Mulčujte organicky

Mulčovanie záhonov a okolo koreňov kríkov a stromov na jar zabraňuje nielen rastu nechcených burín, ale aj odparovaniu vlhkosti počas obdobia sucha.

Mulčovanie teda pomáha udržovať pôdu dlhšie vlhkú, ale zároveň v nej udržuje stabilnejšiu teplotu. V lete sa zem tak nezahreje, v zime toľko nepremŕza.

Najlepšie sú organické mulče – pokosená tráva bez prípravkov na ničenie buriny, vždyzelené ihličie, drvená kôra a jesenné lístie. Všetky tieto materiály dodávajú pôde živiny.

Zalievajte múdro

Je niekoľko typov zavlažovania a každej rastline a každému typu pôdy prospieva niečo iné. Keď potrebujete zavlažiť trávnik alebo neosadenú plochu, použite postrekovač.

Hadice a kanvy prídu na rad, keď potrebujete zaliať jednu konkrétnu rastlinu, pretože umožní dostať vodu priamo k jej koreňovému systému. Okolitá pôda zostane suchá, čo obmedzuje rast buriny.

Šikovným riešením sú priesakové hadice. Uplatnia sa všade tam, kde môžu byť schované pod pôdou či mulčom, pretože tak sa zabráni odparovaniu.

Priesaková hadica umožní zalievanie rastlín v rade, ale najlepšie je jej použitie v ťažkých pôdach, kde voda nepreteká dole, ale šíri sa do strán. Voda z hadice stečie priamo ku koreňom, takže až 90 percent je skutočne k dispozícii rastlinám.

Podobne fungujú automatizované zavlažovacie systémy, ktoré šetria čas aj námahu, ale sú tým najdrahším variantom.

Tiež denná doba, v ktorej zalievate, je dôležitá. Ráno dochádza k menšiemu odparovaniu, zatiaľ čo popoludní sa odparí vody veľa. Zalievanie večer môže zapríčiniť výskyt hubových chorôb.

Vo vrcholnom lete je ale najlepšie zalievať večer, pretože ranná závlaha by sa hneď odparila.

Plánujte sadenie a starajte sa o rastliny

Než zasadíte novú rastlinu, či už kvet, alebo stromček, zistite si, aké rastlina potrebuje podmienky pre svoj rast. Nielen koľko slnka, tieňa a aký typ pôdy potrebuje, ale aj aké má nároky na vodu.

Potom zosaďte rastliny s rovnakými nárokmi dohromady.

Malý tip – rastliny s vyššou spotrebou vody umiestnite blízko domu, aby ste ich mohli ľahko zalievať. Tie, ktoré toľko vody nepotrebujú, umiestnite na vzdialenejšie konce záhrady.

Rozhodne sa oplatí zasadiť trvalky, ktoré všetku vodu, ktorú potrebujú, získajú z dažďa. Najlepšou voľbou obvykle bývajú pôvodné rastliny, ktoré sú prispôsobené klíme, typu pôdy a prirodzenému množstvu zrážok.

Môže sa stať, že v období sucha budú potrebovať zaliať, ale rozhodne nie toľko, koľko rastliny, ktoré prispôsobené miestnej klíme nie sú.

Pôvodné rastliny sú všeobecne odolnejšie proti škodcom, potrebujú len málo hnojiva a sú menej náročné na údržbu. Než sa rozhodnete zasadiť do svojej záhrady nepôvodné rastliny, uistite sa, že sú dobre prispôsobené klíme bez toho, aby potrebovali nadmerné množstvo vody.

Výnimkou sú rastliny, ktoré sú už suchu prispôsobené, napríklad tie zo stredomoria.

Nechajte trávu povyrásť

Je to trend, ktorý sa pomaly rozširuje na mnohých miestach a je to z dobrých dôvodov. Tým, že necháte trávu vyrásť aspoň do výšky 8 centimetrov, ochránite jej korene. To znižuje odparovanie. Vyššia tráva navyše bráni rastu buriny.

Zachytávajte dažďovú vodu

Aj keď žijete v oblasti, kde prší len málo, stále z neba padá voda, ktorú môžete používať na zalievanie. Zachytávať dažďovú vodu je pritom jednoduché, aj keď obyčajný sud pod odkvapom už väčšinou spotrebu vody v záhradke nepokryje.

Lepšie je zbierať dažďovú vodu do nádrží. Predávajú sa nadzemné aj podzemné, obe majú niekoľkonásobne väčší objem ako obyčajný sud.

Znovu použiť na záhrade možno aj takzvanú šedú vodu, teda vodu, ktorá odtečie z vane, sprchy, práčky a umývačky riadu. Môžete si túto vodu odvádzať do podzemnej nádrže.

Mydlá aj obyčajné prostriedky na riad sú pre rastliny neškodné, vyhnite sa ale prípravkom obsahujúcim bielidlo, dezinfekčným prostriedkom, soli do umývačky alebo silnejším čistiacim prostriedkom. Tie môžu poškodiť rastliny alebo pôdu.

Dobrým nápadom, ako zachytiť dažďovú vodu a zároveň si spraviť aj záhradné jazierko môže byť zakopaná stará vaňa do zeme, v ktorej sa voda hromadí.

Vytvorte si jazierko,

Záhradné jazierko poslúži nielen ako okrasný prvok, ale keď ho šikovne prispôsobíte, vtáky a ďalší zvierací návštevníci vašej záhrady si z neho urobia napájadlo.

Najlepšie je, ak bude jazierko napájané dažďovou vodou, prípadne keď bude zachytávať vodu vyvierajúcu na záhrade.

Jazierko je dobré budovať v nejakom polotieni, aby nedochádzalo k zbytočnému odparovaniu vody. Pokiaľ bude jazierko z prírodných materiálov, môže sa stať zdrojom vlahy pre okolité rastliny.

Aj betónové či plastové nádrže však dokážu vytvoriť vo svojom okolí príjemnejšiu klímu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!