Potrebujete ozdobný rámik, niekoľko rastlín a mach a potom už len šikovné ruky – a nádherná ozdoba pre váš exteriér aj interiér je na svete.

Reklamy

Steny, na ktorých nie sú obrazy, vyzerajú prázdno a nudne. Nie každý je však milovníkom umenia, navyše je mnohokrát treba dodať do interiéru viac zelene, aby priestor pôsobil vzdušnejšie a príjemnejšie. Inokedy je zase múr, ktorá je treba ozdobiť, súčasťou terasy či záhradného posedenia a klasické umenie tam nemá miesto.

V takom prípade sa priamo ponúka živý obraz – izbové rastliny, sukulenty či mach v rámčeku. Je to skvelý a dostupný spôsob, ako rozjasniť nudné steny.

Živý obraz si môžete vytvoriť sami. Sukulenty kúpite za pár drobných v záhradníctve či napríklad na výstave kaktusov, mach nazbierate vonku zadarmo. Darí sa mu na vlhkých a tienistých miestach, takže ho nájdete na úpätí stromov, na skalách a okolo budov v záhrade.

Potom už budete potrebovať len pár rámov na obrazy, ktoré lacno zoženiete v nejakom bazáre. Lacné rámčeky možno kúpiť aj v reťazcoch s nábytkom, ale aj v obchodoch, kde sa predávajú dekorácie.

Čo budete potrebovať:

 • rámy obrazov
 • sololit
 • drvené lišty šírky 3 – 5 cm
 • šmirgľový papier
 • rozpúšťadlo
 • handrička, ktorá nepúšťa vlákna
 • základný náter hodiaci sa do vonkajších priestorov
 • štetec
 • lak
 • pletivo
 • zošívačku
 • sukulenty a mach

Pripravte si rámčeky

Samotný rámček nemusíte nijako upravovať – ​​teda lakovať, patinovať… Ak chcete, aby rámček mal starobylý či eklektický vzhľad, vyberte rôzne veľkosti a tvary rámčekov. Odstráňte zadný kryt a predné sklo a potom rám dôkladne utrite handričkou, aby ste odstránili všetok prach alebo nečistoty.

Ak je zadný kryt z dostatočne tvrdého materiálu, môžete ho použiť ako dno misky na zeminu.

K vyhladeniu povrchu rámu použite jemný brúsny papier. Obrúste ho a potom odmastite pomocou alkoholu a handričky, čo umožní farbe poriadne priľnúť k drevu. Ak je rám kovový, použite rozpúšťadlo a odlupujúcu sa farbu odstráňte kefou.

Natrite rámy základným náterom, poriadne na každom miestečku. Nechajte dôkladne zaschnúť. Potom si vyberte základnú farbu rámov a rovnomerne naneste dve až tri vrstvy na základný náter. Medzi jednotlivými aplikáciami nechajte úplne zaschnúť.

Vytvorte základňu pre rastliny

Vymerajte pletivo podľa zadnej časti rámov, aby ste vytvorili priestor pre zeleň. Uistite sa, že ste pletivo poriadne upevnili.

Pripravíme si misku na zeminu. Na sololit v rozmere o niečo menšom, ako je náš rámik, pripevníme po obvode narezané drevené lišty. Takto pripravenú misku vystelieme nepriepustnou fóliou a celú pripevníme zo zadnej strany rámu z pletivom.

Nasypte zeminu cez pletivo.

Mach a sukulenty prepleťte do pletiva. Niekde budete musieť časti pletiva k sebe trochu pritiahnuť, aby ste rastliny zaistili na mieste, inde možno poslúži ešte tenký drôtik.

Pokračujte, kým nie je obraz plný.

Pripevnite rám na stenu.

Hľadáte inšpiráciu? Tu jej nájdete množstvo, stačí si vybrať!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com