Vône sú neviditeľnou, ale dôležitou súčasťou našich životov. Dokážu v priebehu niekoľkých sekúnd navodiť príjemnú atmosféru a veselú náladu. Dokážu si však poradiť z bolesťou hlavy alebo upchatým nosom. Vyrobte a namiešajte si ich špeciálne pre seba!

Reklamy

V závislosti od miestnosti a osobných preferencií sa môžete rozhodnúť pre určité arómy a profitovať z ich optimálneho účinku. Na trhu už možno nájsť širokú škálu izbových vôní v najrôznejších podobách – difuzéry, vonné sviečky, tyčinky, lampy, vrecúška atď. Bohužiaľ, väčšina z nich je často obohatená o chemické prísady a umelé vône a v niektorých prípady môžu dokonca postihnúť oči a dráždiť sliznicu.

Zaručený výsledok získate výrobou vlastných vôni do každej miestnosti a miesta vo vašom dome alebo byte. Je to naozaj rýchle a jednoduché. Dnes vám to ukážeme.

Čo sú to vonné voskové tablety?

Vonné voskové tablety alebo vrecúška sú také malé voňavé mydielka z vosku, ktoré prevoňajú váš domov vami preferovanou arómou. Môžu pripomínať čajové sviečky, no bez knôtu a bez toho, aby sme ich zapaľovali.

Výroba je rovnako jednoduchá, ako keby ste si vyrábali sviečky, alebo ak ste z deťmi odlievali malé mydielka v silikónových formách. Ako základ sa používa sójový alebo včelí vosk. K tomu sa pridávajú akékoľvek éterické oleje a celé sa to potom obohacuje o sušené kvety, koreniny či bylinky.

Takéto voňavé mydielka podporujú nielen lepšiu náladu, ale aj príjemnú relaxáciu v závislosti od použitého esenciálneho oleja. Navyše voskové tablety vyzerajú diskrétne a noblesne zároveň. Dajú sa zavesiť kdekoľvek a sú nerušivým dekoračným doplnkom vo vašej domácnosti.

Zavesením na okno môžete získať vôňu ešte intenzívnejšiu a to v momente, keď ich zahreje slnko. Rovnaký osoh však spravia zavreté v skrini alebo v komode. Obliekať sa tak môžete vždy do voňavých a sviežich vecí.

V závislosti od tvaru a arómy sú izbové vône vyrobené z vosku vhodné nielen pre vlastnú potrebu, ale aj ako drobné darčeky či originálne svadobné výslužky. Môžete ich doladiť stuhami z hodvábu alebo zamatu a darovať ich v šikovnom balení. Aj na Valentína si môžete sami vyrobiť vôňu miestnosti ako aromatické prekvapenie a vytvarovať ju do tvaru srdca. Sušené lupienky ruží sú skutočnou klasikou.

Čo budete potrebovať?

 • prírodný včelí alebo sójový vosk
 • esenciálne oleje
 • sušené kvety a bylinky
 • silikónové formy
 • stuha alebo špagát
 • hrniec
 • prázdna plechovka
 • palička na miešanie
 • drevená doska alebo plech na pečenie
 • tenký klinček alebo hrubšia ihla

A takto budeme postupovať:

 • Naplňte prázdnu plechovku takmer po okraj kúskami sójového  alebo včelieho vosku. Do hrnca dajte trochu vody, vložte do nej plechovku a nechajte vosk roztopiť na miernom ohni (vo vodnom kúpeli).
 • Po roztopení vločiek pridajte ďalšie a nechajte ich znova roztopiť, kým tekutý vosk nedosiahne takmer okraj plechovky.
 • Vypnite varnú dosku. Vyberte plechovku z vodného kúpeľa a položte ju na podnos. Do vosku pridajte asi 20 kvapiek vybraného esenciálneho oleja a znova dôkladne premiešajte. V závislosti od intenzity vône môžete použiť viac alebo menej kvapiek. Je dôležité vedieť, že po opätovnom stuhnutí bude vonný vosk voňať o niečo jemnejšie.
 • Silikónové formičky položte na plech na pečenie a naplňte voskom do výšky asi 1 cm. Umiestnite do nej kvety a bylinky a chvíľu počkajte, kým vosk trochu stuhne.

 • Doplňte ešte trocha vosku až po okraj a pridajte kvietky opäť podľa želania. Teraz chvíľu počkajte a opatrne vyberte vonné voskové tablety zo silikónovej formy.
 • Špičku klinca alebo ihly trochu zahrejte zapaľovačom a použite ho na vyvŕtanie otvorov v hornej časti voskových tabliet.
 • Prevlečte stuhu alebo špagát a máte hotovo!

Vonné voskové tablety vyzerajú skvele aj v štvorcovom, okrúhlom alebo oválnom tvare. Stačí s nimi experimentovať a vykúzliť nádherné izbové vône. V závislosti od nálady a ročného obdobia môžete použiť aj rôzne vône. 

Napríklad levanduľa má veľmi upokojujúce účinky a pomáha ľahšie zaspať. Mäta a kadidlo vás urobia bdelejšími a prečistí vašu myseľ. Citrusové plody vytvárajú v miestnosti sviežu atmosféru a aróma pačuli prináša viac vitality a neutralizuje jarnú únavu.

Pre inšpiráciu sme pre vás zozbierali aj niekoľko zaujímavých nápadov, ako si takéto voňavé mydielka môžete vyrobiť. Zabavte sa pri výrobe, experimentovaní a dajte o nás vedieť zdieľaním!

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com