Studený porcelán je univerzálna modelovacia hmota, ktorú si zamilujú ako deti, tak aj dospelí. Hmota je ľahká, tvárna, skvele vyzerá a to najdôležitejšie, môžete si ju ľahko a za lacno vyrobiť v domácich podmienkach! 

Reklamy

Vďaka týmto vlastnostiam sa jedná o perfektný materiál, z ktorého si môžete vykúzliť nádherné veľkonočné a jarné ornamenty.

So skutočným porcelánom nemá okrem snehobielej farby nič spoločné. Aby ste si doma mohli tento studený porcelán pripraviť, potrebujete len ingrediencie, ktoré bežne uchovávate vo vašej špajzi alebo si ich za nízku cenu zaobstaráte v každom supermarkete.

Z hotovej hmoty môžete vytvoriť v podstate čokoľvek, záleží len na vašej zručnosti a predstavivosti. Môžete z nej modelovať, vyváľať ju na placku a formičkami vykrajovať rôzne tvary (vajíčka, srdiečka, zajačiky, atď.).

Čo budeme potrebovať?

  • 1/4 hrnčeka jedlej sódy
  • 1/4 hrnčeka kukuričného škrobu
  • 1/4 hrnčeka studenej vody

Postup:

Do panvice s nepriľnavým povrchom (napr. teflónová panvica) dáme všetky suroviny a za studena ich zmiešame.

 Za stáleho a dôkladného miešania na miernom plameni pomaly zahrievame, aby nám hmota začala postupne hustnúť.

Pri dosiahnutí určitej teploty začne sóda reagovať, syčať a začnú sa tvoriť hrudky, čo nie je dôvod na paniku! Stiahnite plameň a hmotu ešte niekoľko minút ďalej miešajte, kým sa nespoja a nezačne sa odlepovať od panvice, až bude úplne čistá.

V tej chvíli ju z panvice preložíme na papier na pečenie, zabalíme a necháme vychladnúť. Keby sa stalo, že sa hmota príliš prehreje a v panvici začne tvrdnúť, nič si z toho nerobte. Je možné ju znova nariediť vodou a opäť prehriať do tvárneho stavu.

Ešte teplú hmotu potom rukami dôkladne prepracujeme, ako keby sme pripravovali cesto. (Pozor! Hmotu nespracovávajte bezprostredne po stiahnutí z panvice, pretože bude skutočne veľmi horúca. Chvíľu ju nechajme vychladnúť a ešte teplú spracujme.)

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com