Jeseň nemusí byť ani depresívna, ani smutná. Naučte sa oceniť jej krásu a vyzdobte si domov v zemitom a príjemne melancholickom jesennom štýle. Rozhodne začnite s vencom na dverách!

Reklamy

Tradícia vencov zdobiacich vchodové dvere je hlavne anglosackou záležitosťou. Vence reprezentujú ročné obdobie alebo sviatky a v Nemecku, Anglicku alebo Amerike si na nich dávajú naozaj záležať.

Vence majú pôvodne kresťanský význam a objavovali sa v Nemecku predovšetkým okolo hlavných kresťanských sviatkov, teda na Vianoce a Veľká noc. Tradícia sa dostala s prisťahovalcami do Ameriky a bol už len krôčik k tomu, aby sa krásne vence na dverách zabývali skoro celoročne. A prečo nie? Sú krásne a vítajú nás doma!

Ako vyrobiť jesenný veniec?

Takéto dekorácie sú niekedy aj dosť nákladné, ale keď chcete ohúriť susedov…Vy si dieru do rozpočtu robiť nemusíte, stačí sa vypraviť do prírody, na záhradu, do obchodu pre výtvarníkov a urobiť si voľné popoludnie.

Nielenže si vyrobíte krásny vlastnoručný veniec na dvere, ale určite aj upokojíte myseľ a začnete si užívať, že je jeseň tu!

Čo budete potrebovať?

  • slamený alebo polystyrénový kruh
  • aranžérsky drôtik
  • taviacu pištoľ s taviacou hmotou
  • rôzne druhy prírodnín, pozor, nie úplne krehké
  • pracovné klieštiky

Postup

Na základný kruh, či už je zo slamy, alebo z obyčajného polystyrénu budete postupne nanášať poklady jesennej prírody. Môžete začať machom alebo farebnými listami, z ktorých urobíte základ a potom pridávate jednotlivé kúsky ako kvety, plody, vetvičky alebo stužky a aranžujte veniec do výsledného vzhľadu.

Hodiť sa vám bude ako tenký aranžérsky drôtik, ktorým dobre zachytíte väčšie plochy a dá sa pod neho všeličo zastrčiť, tak taviacá pištoľ, ktorou sa dajú prichytiť drobnejšie objekty ako žalude, orechy, gaštany, aby pekne držali na mieste.

Nebojte sa živých kvetov, ale voľte také, ktoré aj po uschnutí vyzerajú dobre! Nechcete predsa, aby vám z vence viseli žalostné „zhnilotinky“, ale aby boli krásne aj usušené. Perfektne sa na to hodia ruže, slamienky, hortenzie alebo aj slnečnice. Nesklamú vás ani vetvičky s bobuľami!

Keď máte veniec hotový, opatrne, ale pevne ho prirobťe na dvere podľa svojich možností a pozvite jeseň k vám domov.

Hortenzie

Dokonalá ukážka, ako kvety neskorého leta dokážu vykúzliť romantický jesenný vzhľad vášho venca!ň

Orechy a žalude

Ale tiež šišky (môžete si ich doma i vybieliť), gaštany alebo bukvice. Ak sa ich po vašej záhrade alebo priľahlom parku váľa prebytok, nazbierajte ich a tvorte. Potrebovať budete hlavne taviacú pištoľ. Je to trochu ako skladať puzzle, ale s trochou trpezlivosti výsledok stojí za to!

Suché kvety

Celkom dizajnové, čo poviete? Traviny a vetvičky môžete pokojne aj dofarbiť v tónoch jesene, použite slamienky a pohrajte sa s dĺžkami a rozprestretím po ploche venca.

Biely veniec

Verili by ste, že jesenný veniec môže byť do biela? A prečo nie? Stačí len ladiť farebné tóny do smotanova, ale ponechajte jesennú štruktúru a charakter. Bude to veľká paráda!

Cesnakový veniec

Čiže jedlý! Pokiaľ máte prebytok pekného cesnaku, pokojne z neho urobte jesenný veniec. Rozhodne ho neznehodnotíte, veď si ho potom môžete pokojne zase zjesť!

Honosný veniec

Pokojne tam dajte všetko, čo sa vám páči. Tu platí pravidlo, že poriadne dvere si zaslúžia poriadny veniec a čím väčšie, tým lepšie. U jesenného venca nemôže byť ničoho príliš moc!

Tekvicový veniec

Tekvicový veniec, to je pecka! Tekvice musia byť malé a ľahké. Môžete ich aj vydlabať, ale potom sa vám rýchlejšie skazia. Nezabudnite počítať s váhou takého nákladu a tekvice poriadne prirobťe! Dajte tiež pozor, aby vám veniec nespadol.

Kukuričný veniec

Ďalšia skvelá plodina na váš veniec! Máte za domom kukuričné pole? Rýchlo na lúpežnú výpravu, ktorá vám zaistí materiál. Kukuričný veniec vyzerá ako rozžiarené slnko a až prídu mrazy, budete mať krmivo pre vtáčiky.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com