Vyrobte si doma ryžový výhrevný vankúš, ktorý vás zahreje počas dlhých zimných večerov.

Publikované: 7 januára 2021Prečítané: 3151Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Stuhnutý krk, boľavé svalstvo alebo ste vystavený každodennému stresu? Alebo potrebujete nápad na zaujímavý darček pre svojich blízkych? Tento vyhrievací vankúš je ideálny na všetky tieto veci, a nielen tie!

Zatiaľ čo relaxujete, odbúravate stres a znižujete napätie pomocou tohoto jednoduchého hrejivého vankúša, zároveň udržujete vaše telo v teple počas zimných mesiacov. Pripravili sme pre vás návod, ako si takýto vankúšik doma pripravíte.

Čo budete potrebovať?

  • bavlnenú látku alebo starú vankúšovú obliečku
  • špendlíky
  • ihlu a niť (šijací stroj)
  • ryžu
  • esenciálne oleje
  • ľanové semienka

Takto si ušijete vankúšik

Zoberte si látku, ktorá má šírku 50 centimetrov a dĺžku 60 centimetrov. Zložte ju na polovicu a zošite ju tak, aby dlhšia strana ostala otvorená. Vznikne nám akási obálka o rozmere zhruba 25 x 60 centimetrov.

Okraje na otvorenej strane prehneme asi o 1 centimeter, prichytíme špendlíkmi a prešijeme.

Vytvorte si vrecká na ryžu

Zmerajte si celkovú dĺžku vášho vankúšika a označte si ho na 4 rovnaké časti. Môžete to spraviť tak, že ho rozdelíte na polovicu, a vzniknuté dve polovice opäť rozdelíme na polovice.

Veľkosť takejto podložky závisí predovšetkým od vašich preferencií. Nezabudnite však na to, že vo väčších vankúšoch sa bude ryža pohybovať voľnejšie a vytvárať tak nerovnomerné vyhrievacie plochy. Na druhej strane menšia veľkosť bude mať za následok príliš tuhé vrecká a aj plnenie hrejivou zmesou nebude také jednoduché.

Zmiešajte éterické oleje a ryžu

Do veľkej misy nasypte ryžu. Pre takúto veľkosť vyhrievacieho vankúša budete potrebovať asi 10 šálok ryže. Ak si nieste istý množstvom, môžete začať s menším množstvom. Vždy je možne ju pridať, po zmiešaní z olejmi ju už na varenie ale asi nepoužijete.

Ryžu pokvapkajte éterickými olejmi podľa vášho výberu. Pretože svoj nový výhrevný vankúš budete používať najčastejšie v čase relaxácie, doporučujeme levanduľový olej. Použite ho toľko, aby vám aróma nebola nepríjemná. Na takéto množstvo nakvapkajte zhruba 20 až 40 kvapiek. Aj keď bude zo začiatku aróma silná, časom zoslabne.

Ubezpečte sa, aby bola ryža a olej poriadne premiešané. Nechajte ich postáť niekoľko minút aby olej do ryže nasiakol. Ak olej dostatočne nevsiakne, môžu sa na látke vytvoriť olejové škvrny.

Naplnenie vankúša

Teraz máte k dispozícií dve možnosti. Prvou je naplniť jednotlivé vrecka ryžou a otvorenú časť zašiť. Pred šitím sa uistite, či máte v každom zo štyroch vreciek naplnené rovnaké množstvo ružova zmesi. Presné množstvo sa nedá odhadnúť ale na túto veľkosť jedného vrecka použijete asi 2 a pol šálky. Vyskúšajte si to pri prvom vrecku či vám takéto množstvo bude vyhovovať.

Druhá možnosť spočíva v tom že rýžovo – éterickú zmes nasypete do čistých bavlnených ponožiek, ktoré zašijete a následne vložíte do pripravených vrecúšok na vašom vankúši. Pri tejto variante sa vám bude jednoduchšie v budúcnosti vymieňať hrejivá náplň.

Je čas relaxovať

Je čas vychutnať si plody vašej práce! Či už ho budete využívať vy alebo ho darujete svojím blízkym, dúfame, že budete s novým vankúšikom spokojný.

Vložte vankúš do mikrovlnnej rúry asi na 3 až 3 a pol minúty. Každá mikrovlnná rúra má inú výhrevnosť ale v tomto časovom rozmedzí by mal mať vankúš teplotu, ktorá skutočne zahreje. Nikdy ju však nehrejte dlhšie ako 4 minúty. To by mohlo ryžu spáliť, čo by viedlo k nežiaducemu zápachu.

Rovnako si ho môžete ohriať aj v rúre. Vložte vankúš do sklenenej zapekacej misy do rúry vyhriatej na 100°C a dobu približne 15 minút.

Použite ho aj ako studený zábal

Dajte váš vankúš do mrazničky aby ste si vytvorili upokojujúci studený zábal. Ideálne počas leta na ochladenie horúcej pokožky, keď máte úpal alebo popáleninu. Môžete ju tiež vyskúšať vložiť do postele niekoľko minút pred tým, ako do nej vleziete vy.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: homesteadandchill.com

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!