Pistácie sú obľúbenou pochúťkou. Škrupiny, ktoré po orieškoch ostanú, už oddnes radšej schovajte. Máme pre vás sedem skvelých tipov, ako ich v budúcnosti využiť.

Reklamy

Pokiaľ si na pistáciách pravidelne pochutnávate, možno vás zaujíma, či ide ich škrupiny nejako využiť: Áno, ide. Škrupinky z nesolených pistácií možno použiť v záhrade aj domácnosti mnohými spôsobmi.

Ak dávate prednosť soleným pistáciám, pred použitím je akurát potrebné soľ zo škrupín opláchnuť a potom ich nechať uschnúť. Soľ by totiž mohla poškodiť rastliny a pôdu, prebytok sodíka je pre rastliny toxický a môže spôsobiť ich úhyn.

Mulč

Pokrytie záhonov vrstvou mulču je nielen esteticky príjemné, ale tiež pomáha udržiavať vlhkú pôdu, zvyšovať úrodnosť a potláčať burinu. Pistáciové škrupiny si ale budete musieť nejakú dobu schovávať. Až ich budete mať dostatok, premiešajte ich s drevnou štiepkou, kôrou, listami alebo iným organickým materiálom a mulč nasypte na záhony.

Pistáciové škrupiny sú pomerne odolné a tvrdé, takže ich úplné rozloženie bude trvať veky. Pri tom sa do pôdy bude pomaly uvoľňovať uhlík a ďalšie prospešné látky.

Výplň do kvetináča

Naozaj hlboké dekoratívne kvetináče, ktoré sú v súčasnosti tak moderné, vyžadujú k úplnému naplneniu veľa pôdy. Často je to ale plytvanie kvalitné pôdou, pretože koreňový systém rastlín málokedy potrebuje toľko priestoru pre rast. Množstvo použitej pôdy ľahko znížite, keď na spodok črepníka nasypete škrupiny.

V kvetináči ponechajte dostatok miesta pre zálievku. Hĺbku výsadby treba prispôsobiť veľkosti rastu, kultivaru. Byliny, hlávkový šalát a ďalšie menšie rastliny potrebujú približne 30 centimetrov pôdy, zatiaľ čo paradajky a ďalšie väčšie rastliny budú lepšie prospievať najmenej s 60 centimetrami pôdy.

Kontrola vlhkosti v kvetináčoch

Keď už hovoríme o drenáži, použitie pistáciových škrupín na dno každého kvetináča zabráni podmáčaniu koreňového systému rastliny. Tento trik je obzvlášť užitočný, keď v kvetináči chýbajú odvodňovacie otvory.

Na dno kvetináča nasypte zhruba dva až tri centimetre pistáciových škrupín, na ne ešte len nasypte časť zeminy, zasaďte rastlinu a dosypte hlinu. Voda, ktorú rastlina neabsorbuje, stečie do vrstvy škrupín, tým sa koreňový systém rastlín udrží v dostatočnej vzdialenosti od nadmernej vlhkosti.

Hoci klasickým drenážnym materiálom sú malé kamene a okruhliaky, výhodou pistáciových škrupín je, že sa nakoniec biologicky odbúrajú, takže pri opätovnom vysádzaní rastlín ich nikdy nebudete musieť loviť z pôdy.

Pasca na škodcov

Tiež vás štve, keď si na vašej starostlivo pestované úrode pochutnávajú slimáky? Vyšlete do boja niečo tak jednoduché, ako sú pistáciovej škrupiny. Ako hrubý koberec ich roztiahnite okolo rastlín, ktoré chcete ochrániť, a škodcom ich hodovanie minimálne sťažíte.

V tomto prípade sa hodia skôr škrupiny zo solených pistácií, ale je potrebné ich umiestniť dostatočne ďaleko od rastlín, aby dážď a zalievanie nesplachovali soľ ku koreňom.

Pistáciové škrupiny vám navyše pomôžu s odvodnením, aby koreňový systém rastliny nikdy nezostal ponorený vo vode a nedochádzalo k jeho odhnívaniu.

Podpaľovač

Pistáciové škrupiny sa osvedčili ako výborný podpaľovač. Ak vám zle horí práve zapálený oheň, prihoďte hrsť škrupín a oheň sa rozhorí. Skvele sa uplatnia pri táboráku i pri kúrení v kachliach a krboch, len je dôležité si uvedomiť, že škrupiny orechov, a teda aj pistácií, obsahujú tuky, ktoré môžu v ohni praskať a syčať.

Pri podpaľovanie môžete škrupiny pokrčiť do novín. Tak sa k nim plameň lepšie dostane a zároveň zabránite rôznemu prskaniu a vystreľovaniu škrupín.

Tvorenie

Vďaka svojmu charakteristickému tvaru a pevnej štruktúre sa priamo ponúkajú k tvorbe. Možnosti sú naozaj široké. Zo škrupín možno vyrobiť šperky, umelé kvety i malé stromy, ozdobné vetvičky a podobne. Sú dokonalým materiálom na výrobu vianočných ozdôb. Väčšinou budete potrebovať len kvalitné lepidlo a farby.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com