Pestovanie sadeníc je zodpovednou a aj najdôležitejšou fázou vývoja rastlín. Čo spraviť, aby sme naším malým rastlinkám dopriali to, čo potrebujú?

Reklamy

V počiatočnom štádiu rastliny potrebujú dusík na rast a získavanie zelenej hmoty. Tento stopový prvok hrá dôležitú úlohu pri tvorbe chlorofylu, bez ktorého je proces fotosyntézy nemožný.

Správne množstvo dusíka zabezpečuje energický vývoj stoniek a listov a v dôsledku ich správneho vývoja silu pre kvitnutie a rodenie.

Vo fáze intenzívneho rastu semenáčiky zvyčajne nemajú dostatok dusíka obsiahnutého v pôdnej zmesi. A treba ho doplniť.

Dusík sa však môže stať plne funkčným len vtedy, keď je asimilovaný baktériami a mikroorganizmami. Chce to však čas. Rozklad v nich obsiahnutých stopových prvkov trvá od troch týždňov až po niekoľko mesiacov. Roztok amoniaku pôsobí okamžite.

Čo je amoniak?

Amoniak (roztok hydroxidu amónneho), jeho koncentrácia je 10% a obsah dusíka je 80-82%. Dusík v ňom obsiahnutý je ľahko asimilovateľný, absorbovaný rastlinou bez akéhokoľvek bakteriálneho ošetrenia, okamžite dopĺňa nedostatok tohto prvku pri prvých príznakoch nedostatku.

Predáva sa v lekárňach, ale aj v záhradných centrách.

Dusík v tejto forme je prchavý a neznečisťuje pôdu, je šetrný k životnému prostrediu a bezpečný.

  • rýchlo kompenzuje nedostatok dusíka;
  • chráni pred napadnutím škodcami;
  • zabraňuje plesňovým ochoreniam.

Kedy rastlina potrebuje amoniak

V prípade paradajok počas obdobia rastu sadeníc jeden deň pred a jeden týždeň po výsadbe do zeme. A tiež v prípade viditeľných príznakov nedostatku dusíka.

Hlavné príznaky nedostatku dusíka sú:

  • zmeny pigmentácie, vyblednutie, žltnutie listov;
  • tenké stonky;
  • malé a nepravidelné listy;

Strata intenzívnej zelenej farby bude viditeľná na listoch aj stonkách. Okrem toho sa stonky stenčujú, strácajú elasticitu, pod váhou sa ľahko prehýbajú a často sa lámu.

Kríky rastú s malými, nepravidelne tvarovanými listami. Paradajky spomalia alebo úplne prestanú rásť. To všetko naznačuje nedostatok dusíka a vyžaduje okamžité vyriešenie problému. Je dôležité, aby paradajky dostali dusík čo najskôr.

Zlepšenie vzhľadu sadeníc je viditeľné už po prvej aplikácii. Stonky sa stávajú silnejšími, odolnejšími a listy získavajú zdravú zelenú farbu.

Ako vyživovať paradajky amoniakom

Zrieďte 1 polievkovú lyžicu 10% amoniaku v 5 litroch vody a zalejte sadenice na predtým navlhčenú pôdu.

Stačia 2-3 polievkové lyžice hotového roztoku naliateho okolo sadenice.

Po hnojení dusíkom treba paradajky prihnojiť fosforečno-draselnými hnojivami. Ale nie skôr ako 10 dní po dusíku.

Deň pred výsadbou paradajok sa do pripravených otvorov naleje do zeme 250 ml roztoku, ktorý sa pripraví v pomere: 2 polievkové lyžice amoniaku na 10 litrov vody.

Vďaka tejto metóde bude možné okrem iného dezinfikovať miesto od škodcov žijúcich v pôde.

Prevencia

Je potrebné mať na pamäti, že amoniak je toxická látka, najmä v koncentrovanej forme, ak sa výpary dostanú do ľudského tela vo veľkých množstvách, môže dôjsť k otrave.

Aby sa tomu zabránilo, používanie amoniaku vyžaduje opatrnosť, rukavice, ochranné okuliare a masky a vetranie miestnosti.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!