Vypestujte si materinú dúšku a ľubovník! V marci je čas začať s predpestovaním liečivých bylín

Publikované: 9 marca 2022Prečítané: 2631Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Fialová aromatická materina dúška a zlatožltý ľubovník bodkovaný sú známe liečivé rastliny. Narazíme na ne bežne vo voľnej prírode, ale tiež si ich môžeme sami pestovať na záhrade aj balkóne ako zaujímavé trvalky.

S ich pestovaním môžeme začať hneď teraz, pretože marec je optimálny čas predpestovať si sadeničky zo semien, ktoré sa dajú bežne kúpiť. Poradíme vám, ako na to.

Ľubovník bodkovaný a materina dúška obyčajná rastú voľne vo voľnej prírode na slnečných lúkach a pasekách, kde si ich môžeme nazbierať a vyskúšať ich liečivé účinky. Navyše sa obe sa dajú pestovať na záhrade alebo v nádobách, a to nielen ako liečivé byliny, ale aj krásne trvalky. Ľubovník aj materinú dúšku si môžeme vypestovať z predpestovaných sadeníc – s výsevom semien od konca februára do začiatku apríla – alebo z priameho výsevu na záhon.

Materina dúška

Materina dúška obyčajná (Thymus serpyllum) sa v ľudovej medicíne tradične používa pri kašli a nádche, žalúdočných problémoch a nespavosti. Plazivá trvalka s drobnými lístkami dorastá do výšky zhruba 10 cm. Od júna do septembra kvitne purpurovo fialovými až bledoružovými kvietkami. Celá rastlina je výrazne aromatická, obzvlášť za slnečného počasia sa okolo nej šíri vôňa, ktorá vábi včely. Je blízka príbuzná statnejšieho tymiánu .

Materina dúška na záhrade a na balkóne

Na záhrade sa bude vynímať na miernom južnom svahu, v skalke a suchom múriku, uplatní sa ako pôdopokryvná trvalka. Materina dúška je odolná proti vymŕzaniu, nevyžaduje zvláštnu starostlivosť a na jednom mieste vydrží mnoho rokov. Dá sa veľmi dobre pestovať ako črepníková rastlina v kvetináčoch na balkóne alebo v kvetináči doma na okne ako medonosná balkónovka.

9 tipov, ako pestovať materinú dúšku

  • Materinu dúšku vysievame začiatkom marca do výsevného substrátu, sejeme riedko, semienka zľahka pritlačíme do zeme, nezasypávame a udržujeme vlhké rosením, prípadne prekryjeme novinovým papierom alebo textíliou.
  • Vyklíčené priesady s niekoľkými pravými lístkami prepikýrujeme do kvetináčikov. Po prepichnutí ich necháme zhruba dva týždne pri teplote 15-22 °C. Po zakorenení potom teplotu znížime na 10-15 °C.
  • Vyrastené sadeničky vysádzame von na záhon alebo do nádob v máji, najlepšie až zamrznutých.
  • Materinu dúška môžeme tiež vysievať od apríla priamo na záhon alebo do kvetináčov. Na jar si môžeme materinú dúšku namnožiť delením trsov.
  • Materinej dúške sa darí v piesočnatej pôde na slnečnom a teplom mieste, kde svieti slnko aspoň 6-8 hodín denne. Miesto by malo byť chránené pred prudkým vetrom
  • Materina dúška neznáša vlhko!
  • Nevyžaduje nijako zvláštnu starostlivosť a na jednom mieste vydrží mnoho rokov.
  • Stonky po odkvitnutí vždy zrežeme, rastlina dobre obrastá.
  • Pri pestovaní v nádobách je potrebné dávať pozor, aby sme ju neprelievali.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum L) . je jedna z devätora preslávených svätojánskych bylín, odpradávna používaná hlavne ako prírodné antidepresívum a na hojenie rán a spálenín. Charakteristickým znakom ľubovníka bodkovaného je drobné, na okraji zlatožltých kvetov viditeľné jemné čierne bodkovanie, proti svetlu dobre viditeľné. Pri poškodení z kvetu vyteká krvavo červená šťava horkej chuti. Ľubovník bodkovaný kvitne neprehliadnuteľnými zlatožltými kvetmi od júna do augusta.

Ľubovník na záhrade

Ľubovník sa hodí hlavne do záhrad v prírodnom a vidieckom štýle. Vynikne v bylinkových aj trvalkových záhonoch. Ľubovník vysadíme na záhrade pred vetrom chránené miesto na slnku, ale darí sa jej aj v miernom polotieni.

9 tipov, ako pestovať ľubovník

  • Semená ľubovníka na predpestovanie sadeníc vysievame od konca februára do začiatku apríla do kvetináčikov na povrch výsevného substrátu a nezasypávame, pretože na klíčenie potrebujú svetlo.
  • Platí priama úmera, čím vyššia teplota, tým treba viac svetla, aby sa nám mladé rastlinky nevyťahovali.
  • Ideálna teplota na klíčenie semien ľubovníka bodkovaného je 20–22 °C.
  • Výsev pravidelne mierne zalievame, ale nepremokrujeme.
  • Vzídené sadeničky, čo je približne 6 týždňov po výseve semien, vysádzame do skyprenej pôdy do konca júna do sponu 25 x 30 cm. Z týchto rastlín zbierame vňať a kvet až nasledujúci rok.
  • Ľubovník môžeme tiež vysievať priamo na záhon do hĺbky asi 0,5 cm. Najlepšie je to na jeseň, osivo by malo cez zimu na záhone vymrznúť. Z jarných priamych výsevov bývajú rastlinky menej odolné a pomalšie rastú.
  • Akonáhle sa ľubovník na záhone ujme, rozmnožuje sa samovýsevom.
  • Na zeminu nie je ľubovník bodkovaný príliš náročný, najlepšie jej však svedčí pôda dobre priepustná, hlinitopiesčitá a skôr vápenitá.
  • Ľubovník bodkovaný má rád sucho a teplo, počas letných horúčav jej ale doprajeme občasnú výdatnú zálievku.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!