Ak vám nechutia kupované zemiaky a máte k dispozícii dostatočný priestor na záhrade či na poli, vypestujte si ich sami. Poradíme vám, ako sadiť zemiaky, aby ste sa dočkali bohatej úrody.

Reklamy

Pestovanie zemiakov nie je žiadna veda. Zvládne to aj začínajúci záhradkár. Nevyžaduje žiadne zvláštne znalosti ani zručnosti. A kto raz vlastnoručne vypestované zemiaky ochutná, už nikdy nebude chcieť tie zo supermarketu. Ak teda máte k dispozícii voľný záhon, skúste tento rok zemiaky vysadiť.

Kedy vysadiť zemiaky

Termín výsadby sa odvíja predovšetkým od aktuálneho počasia a teplôt. Zvyčajne sa pohybuje od konca marca až po druhú polovicu mája. Podmienkou je, aby pôda mala v hĺbke okolo jedného centimetra teplotu aspoň šesť až osem stupňov Celzia a nebola príliš vlhká. Spoznáte to tak, že sa po stlačení v ruke a uvoľnení rozpadne a nebude sa lepiť na náradie. Vo vyšších podhorských a horských oblastiach môžete urýchliť prehriatie pôdy použitím netkanej textílie či fólie.

Ako vybrať odrodu zemiakov

Nikdy nesaďte normálne konzumné zemiaky. Sú totiž ošetrené retardačnými prípravky proti klíčeniu, takže by vám vôbec nemuseli vyklíčiť. Dôležité je zaobstarať si kvalitnú certifikovanú sadbu. Ponuka je široká, vyberať môžete z viac ako sto šesťdesiatich druhov. Do pôdy patria sadbové zemiaky s nariasenými klíčkami, dlhými jeden až dva centimetre.

Dlhšie klíčky by sa pri výsadbe polámali a sadba by musela nasadiť nové pučanie, čo by ju vysililo. Dbajte tiež na to, ako sadbové zemiaky vyzerajú. Nesmú mať belavý povlak a musia byť pravidelné, bez chodbičiek a iného viditeľného poškodenia.

Pôdu na zemiaky vopred pripravte

Celú plochu, kam chcete vysadiť zemiaky, najprv zbavte všetkých burín a následne veľmi dôkladne skyprite aspoň do hĺbky pätnástich až dvadsiatich centimetrov. Zemiaky totiž vyžadujú kyprú a dobre priepustnú pôdu. Malé záhony sa najlepšie kypria ručnou alebo elektrickou motyčkou.

Po prekyprení začnite s prípravou výsadby – vyoraním, či motyčkou si vytvoríte brázdu, do ktorej vkladáte zemiaky. Pri menších množstvách môžete zemiaky nasadiť aj do vyhĺbených jamiek.

Ako hlboko vsádzať zemiaky

Jednotlivé hľuzy vsádzajte asi dvadsať až tridsať centimetrov od seba (ak robíte jamky, tak ich vytvorte od seba v tejto vzdialenosti). Nikdy ale nie príliš hlboko. Hĺbka by mala byť maximálne o jeden až dva centimetre väčšia, ako je výška hľuzy. Vzdialenosť jednotlivých riadkov by potom mala byť šesťdesiatpäť až sedemdesiat centimetrov, aby mali rastliny dostatok miesta, vzduchu a svetla.

Pri výsadbe je dôležité, aby klíčky smerovali nahor. Ak hľuzu vysadíte opačne, zbytočne ju pripravíte o množstvo zásobných látok a energie a oddialite začiatok rastu.

Podstatné je tiež dostatočné nahrnutie pôdy nad hľuzy. Vysadené riadky zahrňte do výšky siedmich až pätnástich centimetrov, pritom ale dbajte na to, aby boli rovné po celej dĺžke. Potom záhony prvýkrát zalejte a udržujte ich stále mierne vlhké – zemiaky potom veľmi rýchlo naklíčia. Po ich vyvinutí ich znova prihrňte, podporíte tým vývin hľúz a zároveň znemožníte burinám rast.

Zemiaky sú pomerne náročné na živiny. Vyžadujú organické, aj minerálne hnojenie. Z minerálnych hnojív sa osvedčuje síran draselný alebo Cererit. Z organických materiálov potom odležaný hnoj alebo kvalitný kompost.

Ak ste si nestihli pripraviť záhon už na jeseň, urobte to čo najskôr. Po zemine pohádžte hnoj alebo granulované hnojivo a zapravte ho do zeminy ručne, prípadne rotovátorom.

Boj proti burinám

Postreky proti burinám sú vo vegetačnej dobe nevhodné – lepšie bude, keď si pomôžete pomocou náradia alebo techniky. Vynikajúcim doplnkom každého jednoosého malotraktora je rotavátor alebo rotačná plečka.

Pravidelným kyprením sa vám podarí úspešne bojovať proti najrôznejším burinám, ale pozor! Tie ťažké, ako je pýr, musíte najprv vytrhať. Inak je iba nasekáte na kúsky, a tým rozmnožíte.

Ako sa zbaviť mandelinky?

Aby bola však naša úroda bohatá, musíme ju chrániť pred škodcami. Najprostejším spôsobom, ako zlikvidovať pásavku zemiakovú je ručné zberanie z vašej úrody. Je to však veľmi zdĺhavý proces. Pozrite si 11 skvelých tipov od záhradkárov, ako sa zbaviť pásavky zemiakovej.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!