Vybrala som zo zeme cibuľu a cesnak a záhony teraz zívajú prázdnotou. Zasaďte na ich miesto túto zeleninu a porastie ako z vody

Publikované: 20 júna 2024Prečítané: 7526Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Nechať záhony len tak zívať prázdnotou je na škodu, napokon, slniečko nám v nasledujúcich týždňoch bude priať a už o chvíľu sa tak môžete tešiť z ďalšej úrody!

Už v týchto dňoch sa záhradkári po celkom slovensku pýšia prvou úrodou čerstvej domácej zeleninky, ktorú vysádzali na jar, či dokonca ešte minulý rok.

Nechať zeminu len tak ležať ľadom je na škodu, napokon, slniečko nám v nasledujúcich týždňoch bude priať a už o chvíľu sa tak môžete tešiť z ďalšej úrody!

Nie je jedno, čo kam zasadíte!

Isté tipy zeleniny potrebujú z pôdy určité živiny a keď ich vyberiete, pôda je o ne ochudobnená. Ak by ste vysadili zeleninu, ktorá potrebuje rovnaké živiny, nedarilo by sa jej.

Keď však vysadíte také druhy, ktoré potrebujú z pôdy celkom iné zložky a navyše, dokážu do pôdy vyčerpané živiny vrátiť, máte vyhraté!

Čo dať tam, kde bol predtým cesnak a cibuľa?

Cesnak, cibuľa ale aj iná koreňová zelenina je náročná najmä na draslík. Preto by ste na jej miesto mali vysadiť listovú zeleninu (baby šalát), ktorá z pôdy vyberá najmä dusík.

Najideálnejšou voľbou je však fazuľka na strúčky. Tej sa v pôde po cesnaku veľmi dobre darí a čo je najlepšie, pôdu vám vyživí a perfektne pripraví na ďalšiu sezónu.

Z listových zelenín sa ešte darí špenátu, pekingskej kapuste a dobrou voľbou je aj rukola alebo letný karfiol.

Niektorí zvyknú vysadiť aj hrach, ten však môže byť zradný – často sa stáva, že rastie len veľmi pomaly a zarodí len minimálne. Hrach nemá rád letné teploty.

Rozhodne sa neodporúča dávať cibuľu tam, kde bol predtým cesnak. Myslite na to, že potrebujú takmer totožné živiny z pôdy.

Zaujímavým paradoxom je po cesnaku na riadky nasadiť zemiaky. Hoci ide tiež o koreňovú zeleninu, mnohým záhradkárom táto kombinácia rokmi perfeknte vychádza.

Každopádne však na ďalší rok nesaďte rovnaké druhy na to isté miesto.

Čo vysadiť po hrášku?

Sortiment plodov, ktoré môžete pestovať po hrášku je veľmi bohatý, pretože hrášok pôdu skôr vyživuje, ako z nej živiny odčerpáva.

Môžete si vyberať cviklu, cuketu, šaláty, fazuľu na strúčky, reďkovku či špenát. Ak sa rozhodnete pre pestovanie reďkovky, voľte odrody odolné voči rýchlemu vykvitnutiu (to môžu spôsobiť dlhé dni) – vhodné sú napríklad odrody ako Tercia a Kvinta.

Skvelou voľbou je napríklad aj červená repa a dokonca aj zemiaky.

Čo vysadiť po redkvičkách

Najideálnejšie je vysadiť cuketu a tekvice. Reďkovka im pripravila v pôde ideálne podmienky.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!