Pestovanie izbových rastlín môže často pripomínať prechádzku po mínovom poli a jeden neopatrný pohyb pri starostlivosti o ne spôsobí ich smrť.

Reklamy

Pritom všetkom nemusíte hádzať rukami ani behať do obchodu po drahé hnojivá, stačí si pripraviť domáce kvasnicové hnojivo, vďaka ktorému budú vaše črepníkové rastliny bujne rásť.

Kvety potrebujú na svoj rast niekoľko dôležitých prvkov, na ktoré nesmieme zabúdať. Polievanie a správne umiestnenie sú len polovicou úspechu pri vytváraní „džungle“ doma.

Druhou stranou mince je správna výživa rastlín, ktorá nemusí byť drahá, aby bola účinná. Tento recept na domáce kvasnicové hnojivo je starý veľa rokov, no overili ho generácie milovníkov rastlín. Ako ho pripraviť a aplikovať?

Ako sa starať o izbové kvety?

Všetko závisí od výberu rastliny, najmä od jej druhu, ktorý má svoje vlastné preferencie. Ak svetlomilnú rastlinu umiestnime do tmavej miestnosti, nečudujme sa, prečo chradne.

Najlepšie je starostlivo naplánovať nákupy rastlín v črepníkoch a potom vypracovať stratégiu ich usporiadania na parapetoch a po izbách.

Po zakúpení a prinesení nových exemplárov je potrebné ich presadiť . Pôda v obchode často nemá tie správne minerály, ktoré sú potrebné v procese kvitnutia.

Výber správneho substrátu pre konkrétnu rastlinu je dôležitý, preto samotná záhradná zemina nemusí stačiť. Pre orchidey a  kaktusy vyberte substrát pre sukulenty, ktorý si môžete prilepšiť hnojivom, vďaka ktorému budú vaše rastliny rýchlo dráždiť susedov.

Ako pripraviť domáce kvasnicové hnojivo na kvety?

Pravidelné prihnojovanie rastlín prináša len výhody a bujné kvitnutie je v podstate tým, čo si každý najviac želá. Kvasnicová živina navyše posilňuje koreňový systém, ktorý je jej základom.

Rastliny zaliate kvasinkami nielen rastú ako divé, ale odpudzujú aj škodcov a choroby, ktoré inak poskytujú chutnú živnú pôdu. V lacných kvasniciach nájdeme množstvo minerálov, najmä draslík, horčík, fosfor a zinok.

Na prípravu tejto čarovnej zmesi potrebujete len 10 g droždia a 1 liter horúcej vody, ktorá po premiešaní a vychladnutí zmení starostlivosť a stav izbových rastlín.

Pri tomto recepte na kvasnicové hnojivo je dôležité, aby voda, ktorou kvások zalejeme, nevrela! Inak svojim kvetom len uškodíme, a to nie je to, čo chceme.

Prinesie úžasný efekt už po jednej aplikácii a stačí s ním rastliny raz za mesiac poliať.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!