Slovo potpourri z francúzštiny je výraz pre zmes aromatických rastlín používaných na prevoňanie a zdobenie miestností. Potpourri si môžeme pripraviť doma. Pekne krok za krokom.

Reklamy

Potpourri boli známe a oceňované už v staroveku, na dôležitosti však nestratil dodnes. Dnes však už nie sú – ako v minulosti – na strope zavesené figúrky voňavých vetvičiek a kvetov a má oveľa modernejšiu podobu dekoratívnych misiek a rôznych nádob naplnených aromatickými bylinkami, okvetnými lístkami a kúskami sušeného ovocia.

V obchodoch si môžete ľahko kúpiť hotové sady potpourri , nezabudnite však, že na zvýraznenie vône a farby sú často umelo aromatizované, konzervované a zafarbené. Preto je lepšie, aby ste si vyrobili potpourri sami  – bude to rovnako atraktívne ako kúpené v obchode, ale oveľa zdravšie, bezpečnejšie a vhodnejšie pre vaše preferencie. A ak sa zdá, že domáca zmes nie je príliš aromatická, vždy môžeme vylepšiť jej arómu prírodným rastlinným olejom, ktorý je určený napríklad na aromaterapiu.

Ako si pripraviť podpourri doma?

Krok 1

Premyslite si, aké vône máte najradšej, teda z čoho si potpourri vyrobíte. Ak dávame prednosť čerstvým citrusovým arómam, aby sme vytvorili potpourri, budeme potrebovať citrusy (sušené plátky a šupky), bylinky a kvety so sviežou, osviežujúcou arómou (napr. Citrónový balzam, mäta pieporná, citrónová mäta, tymián, pelargónia, perník).

Ak sa nám naopak viac páčia zmyselné kvetinové vône, poobzerajte sa po výrazne voňavých kvetoch, ako sú ruže alebo levanduľa. Ak máte radi vôňu lesa, zmes by mala obsahovať vetvičky borovice alebo jedle alebo hobliny aromatického dreva (napríklad céder). 

Pre korenené a bylinné vône, budeme potrebovať rastliny korenia: škoricová kôra, klinčeky, anízové ​​hviezdy, nové korenie, bobkové listy, rozmarín alebo výhonky borievky. Takéto potpourri budú ideálne pre kuchyňu a jedáleň, pretože budú mať pozitívny vplyv na chuť do jedla. Kombinácia škorice, anízu a citrónovej kôry bude perfektnou vianočnou kompozíciou.

Krok 2

Na prípravu potpourri musíme zhromaždiť všetky produkty. Vybrané rastliny by sa mali zbierať z lúky, lesa alebo záhrady, sušiť na teplom, tmavom, suchom a vetranom mieste (aby nestratili farbu na slnku alebo plesniveli od vlhkosti) a potom ich pomocou drviča alebo nožníc rozdrvte na kúsky . Ovocie určené na potpourri by sa malo tiež sušiť a nechať celé (napr. jarabiny) alebo nakrájaním na plátky (napr. citrusy), potom ich rozložiť na plech vystlaný pergamenovým papierom a vložiť do mierne predhriatej a vetranej rúry (na tento účel môžete použiť aj teplý radiátor, ale tým sa predĺži doba sušenia).

Korenie potrebné na výrobu potpourri ako napríklad škoricová kôra alebo klinčeky – si stačí kúpiť v obchode s potravinami. Pre materiály potpourri môžeme zájsť aj do kvetinárstva, kde nájdeme množstvo zaujímavých doplnkov a dokonca aj sušené rastliny, ovocie a kvety. Tiež si musíme zvoliť nádobu, do ktorej sušený materiál vložíme.

Môže to byť akákoľvek dekoratívna, najlepšie priehľadná nádoba, napríklad dekoratívna misa, sklenená dóza, originálny tanier alebo sklenená šalátová misa. Na tento účel môžeme použiť aj špeciálne nádoby na potpourri dostupné na trhu.

Krok 3

Zmiešajte pripravený, nadrvený a správne vysušený rastlinný materiál vo veľkej miske, doplňte pestrými sušenými kvetmi (napr. lupene ruží, nechtík lekársky, macešku, svetlicu, kvety rebríčka, vratiča, nevädze a ďalšie), zaujímavé doplnky (napr. malé šišky, fragmenty stočených vŕbových výhonkov, orechy, sušené plody jarabiny) a potom ich vložte do vybranej nádoby.

Krok 4

Ak chcete posilniť a uchovať vône domáceho potpourri, môžeme našu zmes posypať prírodným vonným olejom. Mali by sme si ho však zvoliť pre konkrétne zloženie, pričom na zmes kvetov použijeme iný olej (sem sa hodí napr. ružový alebo levanduľový olej), a iný olej na osviežujúce zloženie (napr. pomarančový, cédrový, pelargónový, citrónový alebo čajovníkový olej) alebo bylinkový olej (napr. napr. klinčekový olej, škoricový olej, tymiánový olej).

Tiež stojí za to pridať do potpourri prísadu, ktorá zachováva vôňu, napríklad vo forme koreňa kosatca nakrájaného na kúsky.

Nepoužitú časť zmesi vložte do pevne zaskrutkovanej sklenenej nádoby a odložte ju na tmavé miesto (napr. do kuchynskej skrinky), aby nestratila arómu alebo farbu a mohla byť použitá neskôr.

Akonáhle sa pokúsime vytvoriť si vlastné potpourri, zistíme, že skladanie vôní a farieb je skvelá zábava a skvelý relax.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Foto: pixabay.com