Hmota, ktorej sa hovorí studený porcelán, je ľahká, tvárna, skvele vyzerá, a čo je najdôležitejšie, pripravíte ju doma za babku. Vyskúšajte to! Vyrobte si z nej treba nové vianočné ozdoby. Našli sme pre vás návod na ich výrobu.

Reklamy

Studený porcelán nemá samozrejme s tým skutočným vôbec nič spoločné. Ide o hmotu, ktorá sa mu ale po vytvrdnutí dosť podobá. Jej výhodou je, že sa s ňou dobre pracuje a ľahko si ju vyrobíte doma s minimom nákladov. Potrebujete totiž len ingrediencie, ktoré máte bežne v špajze alebo ich lacno kúpite v každom supermarkete.

Vianočné ozdoby na mnoho spôsobov

Z hotovej hmoty sa dá vytvoriť v podstate čokoľvek, záleží len na vašej zručnosti a predstavivosti. Môžete z nej modelovať, vyvaľkať ju na placku a formičkami vykrajovať rôzne tvary; keď ju vyvaľkáte na veľa tenkú placku, môžete z nej ľubovoľné motívy vystrihovať aj nožnicami.

Povrch sa dá aj všelijako dekorovať, odtlačíte do neho napríklad hrubú látku, čipku alebo lístky či vetvičky. Hotové ozdoby potom len nechajte usušiť buď voľne na vzduchu, alebo napríklad na radiátore. Sušenie trvá podľa hrúbky vymodelovaného predmetu od 12 hodín až do 2-3 dní.

Recept na studený porcelán

Budete potrebovať:

  • 1/4 hrnčeka jedlej sódy
  • 1/4 hrnčeka kukuričného škrobu
  • 1/4 hrnčeka studenej vody
  • Môžete si vyrobiť ľubovoľné množstvo v pomere 1:1:1

Postup:

1. Škrob a jedlú sódu nasypte do panvičky s nepriľnavým povrchom, premiešajte a prilejte vodu.

2. Dôkladne premiešajte a začnite za stáleho miešania na miernom plameni pomaly zahrievať.

3. Pri dosiahnutí určitej teploty začne sóda reagovať, syčať a začnú sa tvoriť hrudky. Stiahnite plameň a hmotu ešte niekoľko minút ďalej miešajte, kým sa nespojí a nezačne sa oddeľovať od stien tak, že panvička bude takmer úplne čistá.

4. Hotovú hmotu opatrne preložte na čistú kuchynskú utierku. Pozor! Bude skutočne veľmi horúca, nedotýkajte sa jej preto teraz rukami, nechajte ju najskôr trochu vychladnúť.

5. Ešte teplú hmotu potom rukami dôkladne prepracujte, ako keby ste pripravovali cesto.

6. Z prepracované hmoty už môžete rovno začať vytvárať vianočné dekorácie. Pokiaľ s ňou nechcete pracovať hneď alebo vám nejaká zostane, dajte ju do vrecka a uložte na suché miesto. Pri izbovej teplote vám vydrží niekoľko dní. Nikdy ju ale nedávajte do chladničky!

7. Hotové ozdoby nepečte v rúre ani nevarte. Nechajte ich len uschnúť pri izbovej teplote alebo napríklad na radiátore. Vykrojené tvary počas schnútia niekoľkokrát otočte, aby sa vám nezačali krútiť.

 

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com