Pestovanie sadeníc doma je proces, ktorý si vyžaduje čas, starostlivosť a čo je najdôležitejšie, musíte vedieť rozoznať možné problémy.

Reklamy

Rastliny pomerne rýchlo reagujú na nedostatok potrebných zložiek alebo nevhodné podmienky a prejavujú sa zhoršením ich stavu.

Pri nedostatku svetla sa nadmerne naťahujú pri hľadaní jeho zdroja a pri príliš nízkej teplote sa sfarbujú do fialova.

Ako rozpoznať nedostatky makro a mikroprvkov a ako sa s tým vysporiadať?

Príznaky nedostatkov jednotlivých látok

Nedostatok dusíka

Keď semenáčikom chýba dusík, brzdia rast. Nové listy rastú menej sfarbené, bledozelené, zostávajú malé a nenápadné. Začnú žltnúť, na okrajoch zasychajú a nakoniec opadávajú – tomu sa hovorí „chloróza“.

V spodnej časti sa listy rozjasnia a zvlnia. Stonka sa stáva jemnejšou a na žilách na rubovej strane sa zrazu objavia modročervené tóny.

Liečba paradajok z chlorózy je jednoduchá: je potrebné ich hnojiť hnojivami obsahujúcimi dusík – močovina, síran amónny, dusičnan amónny. Je žiaduce presadiť sadenice do väčšej nádoby.

Nedostatok fosforu

V dôsledku nedostatku fosforu sadenice začínajú rásť pomalšie, listy sa stáčajú do rúrky, čepele listov a stonky získavajú fialový odtieň. Záhradkári si niekedy mýlia nedostatok fosforu s chladným počasím alebo chorobami – ťažko ich rozlíšiť podľa vzhľadu.

Hlavným dôvodom je nesprávny výber hnojiva. Sadenice v neprítomnosti iných príznakov sú nastavené na teplotu nie nižšiu ako 15 stupňov a hnojené hnojivom obsahujúcim fosfor.

Nedostatok draslíka

Ak semiačku chýba draslík, začne chorlavieť. Stáva sa náchylnejšie na menšie problémy, ako je nesprávne zalievanie. Listy sa sfarbujú do tmavozelena, na okrajoch zasychajú a postupne odumierajú. Zatiaľ čo mladé listy sa zmenšujú a zvlňujú.

Aby sme tento problém vyriešili, musíme prihnojovať hnojivami s obsahom draslíka, ako je dusičnan draselný alebo drevný popol.

Nedostatok vápnika

Pri nedostatku vápnika začína postupne vysychať vrch semenáčika a končeky mladých listov. V tomto prípade sa odporúča listové alebo koreňové hnojenie dusičnanom vápenatým.

Nedostatok železa

Bez železa si sadenice len ťažko zachovajú svoju prirodzenú farbu. Stávajú sa jasnejšími po celej rastlinke od stonky až po samotné špičky listov. Ak sa neliečia, môžu tak zblednúť, že sú takmer biele. V tomto prípade budú potrebné hnojivá na báze síranu železa.

Nedostatok medi

Nedostatok medi sa prejavuje modrozeleným odtieňom listov a zoslabnutím stoniek. Prvok by mal byť doplnený živnými roztokmi so síranom meďnatým.

Nedostatok horčíka

Pri nedostatku horčíka sa listy a sadenice stávajú krehkými, na listoch sa objavujú najskôr žlté a potom hnedé škvrny. Na vyriešenie tohto problému bude potrebné hnojenie listov dusičnanom horečnatým.

Mnohé z týchto problémov sa vôbec nevyskytnú, ak pôdu po presadení do väčších črepníkov vymeníme za pôdu bohatú na živiny a sadbe poskytneme vhodné podmienky na vývoj.

Kľúčom k úspechu je však sledovať prípadné zmeny a rýchlo reagovať skôr, než rastlina zoslabne natoľko, že sa už nedá zachrániť.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!