Tričko, košele alebo nohavice počmárané špičkou pera už vás nemusia desiť. Vyskúšali sme niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zasiahnutý odev vyčistiť a hneď tri boli stopercentne úspešné!

Reklamy

Prepisovačka na oblečení nie je výhradné špecialitou detí. Ak pri práci píšete a neprezliekate sa, určite ste už bezradne stáli nad vlastným kúskom oblečenia so stopou od prepisovačky. Nad počmáraným detským tričkom možno nakoniec mávnete rukou a hodíte ho proste do práčky – buď sa škvrny vyperú, alebo tričko poletí do koša.

Avšak modrá čiara na obľúbenej blúzke alebo na značkovej košeli asi väčšina z nás len tak nepredýcha. Škvrny už sú zaschnuté a my sa bojíme, že práčka si s nimi neporadí. Existuje nejaká jednoduchšia a lacnejšia možnosť ako čistiareň?

mom4real.com

Zbrane z domácich zdrojov

Vyskúšali sme päť úplne nenáročných postupov a konečný výsledok nás prekvapil – hneď s tromi sme boli úspešní. K demonštrácii nám poslúžilo obyčajné bavlnené tričko, na ktoré sme rozmiestnili čísla 1 až 5 v krúžku.

Prepisovačky sme nechali približne 20 hodín schnúť a medzitým sme si pripravili všetky potrebné „zbrane“: technický lieh, lak na vlasy, žlčové mydlo, prostriedok na umývanie riadu a lacnú kolínsku.

Súboj začína

Škvrny sme začali čistiť postupne od jednotky, na ktorú sme sa vyzbrojili liehom a handričkou. Keď škvrny nepúšťali, pritlačili sme hubkou. Je to celkom drina, skúšame to niekoľkokrát za sebou, takže prepisovačka nakoniec aspoň miestami mizne.

creeklinehouse.com

Na druhú škvrnu nastupujeme s lakom na vlasy (bežná značka, to lacnejšie, čo sme našli v regáli obchodu) a hneď tušíme, že toto by mohla byť správna cesta. Látka sa síce lepí na prsty, ale čiary miznú hneď po prvej aplikácii.

creeklinehouse.com

Tretiu škvrnu čistíme žlčovým mydlom, štvorka odoláva neriedenému prostriedku na riad. Pomáhame si hubkou, ale nie je to taká drina ako pri liehu. V oboch prípadoch je aj priebežný výsledok lepší ako u liehu, ale malé stopy po prrepisovačke zostávajú.

mom4real.com

Posledným prostriedkom je kolínska. Trochu sme váhali, či ju vôbec skúšať. Predpokladali sme, že vďaka tomu, že voňavky obsahujú koncentrovaný lieh, bude výsledok rovnaký ako u samotného liehu. A to sa zatiaľ naozaj potvrdzuje, drhneme rovnako ako u liehu a výsledok je porovnateľný.

Všetky čističe nechávame pár minút pôsobiť a potom tričko zhruba na dve hodinky namáčame. Potom putuje do práčky a s práškom na farebnú bielizeň absolvuje program s teplotou 40 ºC.

Možností je viac

Už pri vyberaní tričká z práčky sme prekvapení, že je väčšina našich škvŕn je preč. Po usušení zisťujeme, že zmizli aj niektoré naše pomocná malá čísla, takže tričko radšej porovnávame s pôvodnou fotografiou a naozaj dôkladne hľadáme stopy po prepisovačke.

mom4real.com

S liehom a kolínskou to teda nevyšlo, ale vďaka vlastnej skúsenosti vám môžeme na škvrny od prepisovačky odporučiť lak na vlasy. S ním to šlo najrýchlejšie a absolútne bez námahy. S trochu väčším úsilím, ale tiež bez stopy, zmizli škvrny čistené žlčovým mydlom a prostriedkom na umývanie riadu. Ak nebudete mať pri ruke lak na vlasy, pokojne sa spoľahnite na ne.

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!