Vianočné dekorácie na prírodno z brezovej kôry. Pozrite si, ako si ich doma jednoducho vyrobíte!

Publikované: 18 novembra 2020Prečítané: 3156Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Máte chuť využiť na vianočné dekorácie menej tradičný, ale napriek tomu úplne prírodný materiál? Skúste brezu. Z jej kôry môžete vyrobiť nielen zaujímavé ozdoby, ale aj originálne menovky k darčekom. Drobnými vetvičkami ľahko prizdobíte svietnik, ktorému to zvlášť dobre pristane na terase.

Brezová kôra je veľmi zaujímavý materiál, ktorý mnohé národy oddávna využívali na zhotovovanie nielen dekoratívnych, ale predovšetkým veľmi praktických predmetov. Ľudoví remeselníci z nej dodnes vyrábajú dózy, krabice aj pozoruhodné mozaiky.

Vianočné ozdoby

Vianočné ozdoby z brezovej kôry pôsobia na stromčeku veľmi dekoratívne. Ak si netrúfate na zložitejšie prvky ako sú soby či snehové vločky, pokojne vyberte jednoduchší tvar. Výborne vyzerajú napríklad srdiečka, stromčeky či zvončeky.

POZOR: Pri výrobe svietnika nezabudnite na bezpečnosť: brezová kôra aj brezové drevo výborne horia, a to aj za mokra.

Šitie

Na šitie sa najlepšie hodia prírodné špagátiky či lyko. Na strihanie sú najvhodnejšie univerzálne nožnice, ktorými odstrihnete aj silnejšiu kôru. Zubatý okraj ľahko získate endlovacími nožnicami (známe sú aj pod názvom cik cak nožnice).

Zvitky brezovej kôry využívali naši predkovia v najrôznejších kútoch sveta ako ľahko dostupný listový či poznámkový „papier“ už pred mnohými storočiami. Podobne môžete zvyšky kôry využiť aj vy a pripraviť z nich jednoduché menovky k darčekom. Na brezovú kôru je možné písať perom, ceruzkou aj fixkou.

Ako získať brezovú kôru?

Pre zber brezovej kôry je najvhodnejší začiatok jari. Práve koncom marca sú kmene po zime nasiaknuté miazgou a tak sa kôra ľahšie lúpe. Kôru zbierajte čo najšetrnejšie, teda nikdy ju nelúpte zo živých stromov. Ideálne je nájsť po zime nejaké polienko.

Zbierajte len nepoškodenú vrchnú bielu vrstvu kôry zo stromov s priemerom najmenej 20 cm. Kôra konárov a mladých kmienkov sa na ďalšie spracovanie príliš nehodia – je príliš tenká. Hrúbka vrchnej biele vrstvy kôry by mala byť najmenej 1,5 mm. Pre lúpanie voľte pásy kôry čo najmenej poškodené.

Zlúpnuté pláty uchovávajte buď stočené do roličiek alebo vyrovnané naplocho. S kôrou sa najlepšie pracuje hneď po zbere. Pre neskoršie využitie jej vrátite pružnosť nahratím či namočením vo vlažnej vode.

Ak z nejakého dôvodu nemôžete kôru získať z prírody, nie je problém ju zakúpiť v záhradných centrách či prostredníctvom špecializovaných webov s potrebami pre aranžérov. Tak si ušetríte veľa času a námahy a o to viac sa môžete venovať samotnej výzdobe.

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!