Vianoce pre deti vždy predstavovali vrchol roka. Tešili sme sa na ne my a tešiť sa budú aj naši vnuci. Ale Vianoce pred rokom 89 predsa len mali svoje špecifiká. Pred sviatkami sa nám plnili poštové schránky farebnými pohľadnicami a pod stromčekom sme väčšinou všetci rozbaľovali podobné darčeky.

Reklamy

Ale to vlastne nie je až taký rozdiel! Dnes sa nám plnia schránky v počítači a väčšina deti rovnakého veku si želá presne to isté, čo ich kamaráti. Len je tých darčekov možno viac a sú trochu iné.

Hlavne na nikoho nezabudnúť s pozdravom

Niekoľko dní pred Vianocami sa naše poštové schránky začali plniť vianočnými pozdravmi na pohľadniciach. Mamičky a babičky, ktoré sa o rozosielanie pohľadníc najčastejšie starali, mali už dávno pred Vianocami pripravené zoznamy adries všetkých tiet, strýkov a známych, aby na nikoho nezabudli. A potom sa vyčlenil jeden večer v týždni a ručne sa písalo a písalo … Najčastejšie to boli fotografie s vianočným zátišiami alebo obľúbené Ladové kresby, ktoré sa objavovali aj na kalendároch.

Ako deti sme ale oveľa radšej nachádzali medzi vianočnými pohľadnicami motívy s bábikami a veľmi obľúbené boli aj takzvané žmurkajúcej pohľadnice. Z takých obrázkov sme potom zostavovali celé zbierky.

Ide sa zdobiť vianočný stromček

Smrečok, alebo borovička? Alebo umelý vianočný stromček, ktorý pripomínal skôr sústavu na zeleno zafarbených štetiek na vymývanie fliaš? Nech už bol stromček živý, alebo umelý, dôležité boli sklenené ozdoby, ktoré ležali po celý rok starostlivo uschované v pivnici. Snáď v každej rodine sa dedili z generácie na generáciu a vznikali tak pestrofarebné zbierky sklenených ozdôb, ktoré sa každým rokom obohatili o pár nových kúskov. Tiež sme ich ako deti pár vždycky rozbili, ale s tým sa jednoducho počítalo … Farebné trendy ozdôb na vianočné stromčeky vážne nikto neriešil. Všetko bolo farebné a my deti sme tie farby proste milovali!

V niektorých rodinách sa stavilo skôr na decentnú ľudovú tradíciu a stromčeky boli zdobené slamovými ozdobami a vtáčikmi z šuštia, čo bolo družstvo umeleckých remesiel, ktoré malo za úlohu udržiavať naše tradičné ľudové umenie. Podobne nazdobené vianočné stromčeky ale uvítali skôr mamičky a babičky, deti si väčšinou priali Vianoce pekne farebné a blýskavé.

Snáď na žiadnom vianočnom stromčeku nesmeli chýbať ani čokoládové figúrky, zabalené vo farebnom staniole. Čokoládové vianočné kolekcie si prinášali rodičia zo zamestnania, ako vianočný darček deťom. Koľko detí, toľko kolekcií. Rovnaké čokolády, v takmer nezmenenej podobe, môžeme kúpiť aj dnes, len neviem, či ich niekto dostáva v práci zadarmo.

A nezabudnúť na svetielka!

Klasické sviečky na vianočnom stromčeku začali nahrádzať elektrické svetielka. Našťastie! Výjazdy hasičov k zapáleným vianočným stromečkom od sviečok, patrili v mnohých rodinách k tradičným vianočným zvykom.

Pravé sviečky ale o Vianociach rovnako nesmeli chýbať! U nás boli najobľúbenejšie tie s vytlačeným obrázkom …

Ako deti sme milovali aj zvoniaci stromček. Kovový svietnik na štyri sviečky s vianočným stromčekom uprostred … Ako stúpalo teplo od sviečok, nad stromčekom sa roztočili kovové pliešky … Áno, zvoniaci stromček si môžete kúpiť aj dnes, ale budete asi sklamaní. Ide väčšinou o nekvalitný výrobok z Číny, ktorý moc nefunguje.

Čo nás najviac potešilo pod stromčekom

Dievčatká asi najviac potešili bábiky, ale nebolo to tak jednoduché! Všetko malo svoj postup … Malé mamičky sa najprv museli uspokojiť s gumovou menšou bábikou, až neskôr prišlo na rad vytúžené gumové bábätko! To moje, ktoré som dostala asi v desiatich rokoch rokoch (áno, dnešné desaťročné slečny by asi neboli príliš nadšené), sa volalo Klára, a pretože meralo presne 50 centimetrov, tak sa mohlo obliekať do skutočných oblečkov po mladšej sestre.

Ďalším snom dievčatiek boli bábiky s vláskami, a tie sa delili podľa funkcií a schopností na tie obyčajné, a potom na žmurkajúce, chodiace a neskôr dokonca rozprávajúcie!

Snáď každý malý chlapec potom túžil po klasickej Tatre, plastovom nákladnom aute, ktoré sa dalo používať na pieskovisku, ale tiež sa využívalo na splavovanie kopcov. Tatru pekne vytlačiť na kopec, sadnúť do korby a idééém! Toto auto bolo natoľko obľúbené, že ho nájdete v sortimente všetkých hračkárstve dodnes.

Pod žiadnym stromčekom nesmeli chýbať ani obľúbené hry. Väčšinou sme ich poznali zo škôlky, kde sme sa k nim ale často cez priebojnejšich kamarátov nedostali. Preto sme si ich priali pod stromček … Tú gorálkovu mozaiku som milovala!

A čo nachádzali pod stromčekom najčastejšie rodičia? Vlastne ani veľmi neviem, radosť z vlastných darčekov bývala tak obrovská, že už mi väčšinou nezostávala kapacita na rozhliadanie po darčekoch, ktoré neboli určené pre nás, pre deti. Ale určite našli rodičia pár praktických darčekov a trebárs aj gramoplatne.

Vianočné rozprávky, včera i dnes

Jednu istotu ale máme stále  … pred rokom 89 aj po ňom. Každý rok sa tešíme na vianočné rozprávky. Najvianočnějšiu rozprávku zo všetkých, Tri oriešky pre Popolušku, zatiaľ ešte nikto ničím lepším nenahradil. Vtedy sme sa na ňu v našej rodine pozerali presne na tejto čiernobiele televízii, dnes už má krásne farby. Ale čaro má stále rovnaké.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com