Každý, kto pestuje paradajky, vie, že sa na nich objavujú divoké výhonky. Ide o bočné prirodzene rastúce výhonky, ktoré treba odstrániť. Ako spoznáte divoké výhonky paradajok, ako ich odstránite a čo s nimi urobíte?

Divoké výhonky paradajok sú postranné výhonky, ktoré rastú medzi stonkou a listom.

Ich rast spôsobuje, že sa ker rozširuje do strán, čo mu uberá energiu potrebnú na vytvorenie dobrej úrody ovocia.

Preto sa týmto výrastkom hovorí „vlci“, pretože požierajú cenné rastlinné šťavy, a teda aj paradajky. V Anglicku je ich názov ešte skrátenejší: hovorí sa im „suckers“.

To má pripomínať pitie rastlinných štiav, pretože mladé výhonky sú veľmi rýchlo rastúce a žravé.

V prípade paradajok sa nevysadené výhony môžu dožiť kvetu a plodu, ale budú veľmi malé a budú obmedzovať plodnosť hlavného výhonku.

Ako a kedy odstraňovať postranné výhony paradajok?

Bočné výhonky paradajok je treba odstraňovať počas celej sezóny pretože sa objavujú pravidelne. Nepoužívajte na to záhradnícke nožnice, pretože zanechané rany môžu prilákať pôvodcov hubových chorôb, ktorí predstavujú veľké nebezpečenstvo pre celý ker.

Výrastky odstraňujte ručne, jednoducho ich odlomte. Veľa záleží na tom, ako chcete s kríkom paradajok hospodáriť. Pokiaľ má byť jednodomý, vytrhajte všetky výhonky.

Ak je dvojdomý, ponechajte jeden postranný výhon, a ak je trojdomý, ponechajte dva postranné výhony.

Odstraňujú sa postranné výhony u všetkých paradajok?

Postranné výhonky nemusíte odstraňovať zo všetkých paradajok. Nie je to nutné u kríčkových a kolíčkových odrôd, ktoré sú silne bujné a majú prirodzenú tendenciu rásť do výšky.

Patria sem aj niektoré cherry paradajky, najmä nízke odrody, pri ktorých je prítomnosť bočných výhonov dokonca žiaduca.

Pokiaľ vidíte, že u takých odrôd je ker už tak hustý, že slnko nedosiahne všade, zbavte sa radšej listov ako celých výhonov.

Čo robiť s postrannými výhonkami u paradajok? Existuje niekoľko možností

Nie každý vie, že z bočných výhonov je možné vypestovať sadenice paradajok. Stačí len vložiť narezané výhonky do vody, a keď vyrastú korene, presadiť ich do zeme.

Taká sadenica sa veľmi rýchlo vyrovná veľkosti materskej rastliny. V tomto prípade využite veľkú schopnosť zakoreňovania paradajok.

Pokiaľ nechcete mať na záhrade ďalšie kríky paradajok, môžete si z výhonkov vyrobiť hnojivo na výživu ďalších rastlín.

Oddelené výhonky paradajok vložte do vedra a zalejte vodou v pomere 1:10, napr. jeden kilogram zelene na 10 litrov vody.

Všetko prikryte plátnom alebo plienkou a odložte na tmavé miesto asi na štyri týždne. Keď sa na povrchu roztoku prestane objavovať pena, je kaša pripravená na použitie.

Pred použitím zrieďte 1 liter výluhu 10 litrami vody. Môže to znieť kanibalisticky, ale takáto kaša veľmi dobre pohnojí rastúce paradajky a pomôže im zbaviť sa patogénov. Používajte ho raz za dva týždne.

Môžete tiež nasypať 150 g zelenej hmoty do 10 litrov vody, také hnojivo je možné po príprave použiť bez riedenia.

Na druhú stranu, pokiaľ na také hrátky nemáte čas, jednoducho prihrňte do kompostu postranné výhonky z paradajok. Tým obohatíte jeho zloženie.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!