Rozhodli ste sa, že budete na záhrade pestovať ríbezle? Myslite na to, že už správna výsadba ovplyvní váš budúci zber. Nerobte preto zbytočné chyby, ktoré vám pokazia úrodu!

Kvalitné a chutné ríbezle na slovenskú záhradku jednoducho patria! Jedná sa o vďačný ker, ktorý plodí bobule nielen výraznej chuti, ale navyše aj plné vitamínov.

Momentálne je na trhu pestrá paleta odrôd, a tak môžete pestovať ríbezle červené, čierne, biele či ružové.

Každá odroda potrebuje to svoje

Pri vysádzaní ríbezlí dajte pozor, o aký konkrétny druh sa jedná, pretože každá chyba ovplyvní vašu budúcu úrodu. Líšia sa podľa toho, či budete vysádzať stromček alebo ker. Pred samotnou výsadbou korene ríbezlí namočte aspoň na pár hodín do vedra s vodou.

Výsadba ríbezľového kríka

V prípade, že ste sa rozhodli pre kríkové ríbezle, stavte ho do väčšej výsadbovej jamy. Po jej vyhĺbení prerýľujte vidlami ľahko dno i bočné steny, podporíte tak rast koreňového systému, ktorému sa do neho bude lepšie prenikať.

Rastlinu usaďte tak, aby bol „uzol“ pod zemou, podporí to rast nových výhonkov.

Akonáhle prihrniete zeminu, sadeniace ríbezle zatraste, zemina sa tak dostane medzi všetky korene. Následne povrch zeminy zľahka udusajte, prelejte vodou a prihrňte ešte slabú vrstvu pôdy.

Vďaka tomu bude po zálievke zostávať voda pri kríku a nebude odtekať preč. Ku kríku nie je potrebné dávať žiadnu oporu.

Výsadba stromčekových ríbezlí

Princíp výsadby je podobný ako v predchádzajúcom prípade, líši sa iba vo fáze umiestnenia sadenice. Pri stromčekových ríbezliach by mal byť umiestnený „uzol“ nad zemou, a dokonca by ani nemal na zem dosiahnuť.

Rastlina vďaky tomu nepustí korene z časti nad vrúbľovaním. U tohto druhu ríbezlí nikdy nezabudnite na oporný kôl, kmeň stromčeka je totiž pomerne slabý na to, aby udržal korunu s úrodou.

Správny výber substrátu

Červené a biele ríbezle by ste mali dopriať humóznej, živnéj a vlhšie pôdy, s mierne kyslou až neutrálnou pôdnou reakciou.

Čierne ríbezle sú v tomto ohľade trochu náročnejšie a vyžadujú ľahšiu pôdu, ktorá je dostatočne priepustná a znesie viac vápenatú zeminu. V tomto prípade by malo byť pH slabo kyslé až slabo zásadité.

Pozor na správne umiestnenie ríbezlí

Červené a biele ríbezle zasaďte v lokalitách s dostatkom slnka. Nemal by však byť vystavený prudkým poludňajším lúčom, mohlo by dôjsť k predčasnému usychaniu listov a spomaleniu rastu kríka. Ideálny je teda polotieň.

Čierne ríbezle dobre prospievajú na teplejších a slnečných miestach, kde sa tiež dobre vyvíjajú a dozrievajú plody. V tieni sú často nedozreté a kyslé. Tento druh ríbezlí by nemal byť v prievane, ktorý komplikuje správne opelenie.

Vyhnite sa nevhodnej zálievke

Po zasadení nových sadeníc je nutné ríbezle pravidelne a správne zalievať. Zálievku vždy aplikujte len do zeme, nikdy nie na listy.

Aby sa voda dobre vsakovala a dostávala do spodných vrstiev, mali by ste pravidelne kypriť okolitú pôdu. Ríbezle je lepšie zalievať menej často, ale výdatnejšie.

Obzvlášť starostliví buďte na dostatočné zavlažovanie v čase kvitnutia a počas dozrievania plodov. Zaistíte si tak sladké a šťavnaté ríbezle.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!