Vďaka tomuto jednoduchému triku VYPERIETE svoje biele PONOŽKY úplne do čista! Sú ako NOVÉ!

Publikované: 12 novembra 2023Prečítané: 6348Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pranie bielych ponožiek sprevádzajú dve výzvy – nestratiť jednu z nich a udržať ich také biele, ako boli na začiatku.

Prvý problém sa dá vyriešiť vreckami na pranie, s tým druhým to tiež nie je také zložité. Vyskúšajte nasledujúce tipy a biele ponožky budú opäť žiariť čistotou.

Pranie na bežných 40 stupňov špinu ani zďaleka neodstráni a neustály pobyt v práčke spôsobuje, že ponožky blednú, šednú, skrátka strácajú svoj šmrnc, pre ktorý ich tak radi nosíme. Našťastie si môžete vziať na pomoc silu prírody a skúsiť si so špinavými ponožkami poradiť. Nie je to vôbec zložité.

Do umývadla či lavóra napustite asi dva litre dostatočne teplej vody a do nej nasypte päť lyžíc bežnej jedlej sódy. Do vody vložte biele ponožky, z ktorých ste predtým pomocou ručného vyprania odstránili čo najviac nečistoty, a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, môžete aj celú noc.

Potom ponožky ešte trochu preperte v rukách a dajte vyprať do práčky. Jedlú sódu môžete týmto spôsobom použiť aj na odstránenie škvŕn z trička, uteráka, obrusu či ďalších druhov textílií.

Okrem toho pridajte jedlú sódu (prípadne prášok do pečiva, ktorý urobí tú istú službu) následne aj do práčky. Môžete to doplniť ešte trochou citrónovej šťavy, ktorá má tiež čistiace účinky.

Na jednu dávku pracieho prášku použite jednu až dve lyžičky sódy. Tá ešte zvýši účinnosť prášku a oblečenie ďalej vybieli. Medzi ďalšie benefity patrí, že zmäkčí vodu, zabraňuje vytváraniu vodného kameňa, a tak chráni práčku.

Záchranca biely ocot

Ďalšou možnosťou, ktorá sa v boji s odolnou špinou ponúka, je takmer zázračná potravina ocot biely. Že ste o ňom ešte nepočuli? Je to bežný kvasný liehový ocot, ktorý však na rozdiel od toho úplne najklasickejšieho nie je prifarbený karamelom, niekedy sa mu hovorí aj bezfarebný ocot.

Obsah kyseliny octovej je desať percent, bežný ocot má osem percent.

Asi dva litre vody vlejte do nádoby či umývadla, vložte oblečenie, ktoré ste už trochu vyprali v rukách, pridajte zo päť lyžíc bieleho octu a nechajte stáť najlepšie celú noc. Potom klasicky vyperte, s pridaním jedlej sódy či prášku do pečiva.

Nemusíte sa báť, že ponožky či ďalšie kúsky šatníka budú po octe zapáchať, vypranie v práčke zápach spoľahlivo odstráni. Biely ocot je výborný aj na odstraňovanie potu z oblečenia, dezinfikuje a zmäkčuje odevy.

Čo vznikne, keď sa spojí jedlá sóda, ocot, mydlo a teplá voda? Perfektný prostriedok na odstránenie škvŕn z bielych ponožiek. Ako na to? Ponožky najskôr operte v mydlovej vode, uvidíte, čo pôjde odstrániť.

Stále špinavé miesta posypte vrstvou jedlej sódy a následne na to nalejte ocot. Na krátku chvíľu ponorte do mydlovej vody, vyberte a nechajte pôsobiť na suchu asi pol hodiny alebo podľa potreby. Potom zmes odstráňte a ponožky vyperte v práčke.

Tableta do umývačky riadu

Tento skvelý nápad mi poradila moja svokra, funguje naozaj vynikajúco!

Špinavé ponožky najskôr opláchnite v čistej vode. Potom do lavóra nalejte liter horúcej vody.

Vhoďte do nej jednu tabletu do umývačky riadu (na 1 liter vody treba vždy pridať 1 tabletu). Tabletu pomocou varešky alebo lyžice miešajte s vodou, aby sa úplne rozpustila.

Teraz primiešajte 2 – 3 lyžice pracieho prášku na bielu bielizeň. Premiešajte a do tohto roztoku namočte ponožky. Uvidíte, že špina začne okamžite púšťať a voda stmavne. 

Nechajte pôsobiť minimálne 2 hodiny, najlepšie však cez noc. Po uplynutí tejto doby vložte ponožky do práčky a operte.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj foto: youtube / @Marina-Zhukova

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!