Včasný nákup – klidné Vánoce! Aj takýto text zdobil vianočný tovar pred 30 rokmi. Pamätáte si ešte na fúkané ozdoby či cinkajúci stromček?

Reklamy

Predchodcami čínskych ozdôb, ktoré už dnes zdobia väčšinu domácností a stromčekov, boli kvalitné, ručne vyrábané ozdoby s Československa. Niet sa preto čomu čudovať, keď mnohé fungujú aj teraz, po 30 rokoch.

Prvé umelé stromčeky sa začali objavovať až v 80. rokoch, no nevyzerali veľmi vábne. Na stromčekoch nemohli chýbať červeno-biele elektrické žiarovky v tvare hríbikov alebo šišiek. Riziko požiaru vtedy nikto neriešil, preto boli veľmi populárne aj prskavky.

Kúsky socialistických Vianoc už dnes možno hľadať len na povalách domov starých rodičov. Pozrite si s nami, aké boli.

Nakupovanie a tovar

Nakupovanie na sviatky nebolo ani zďaleka tak jednoduché ako dnes. V dnešnej dobe sú pre ľudí, ktorí si nechávajú veci na poslednú chvíľu, otvorené supermarkety ešte 24. decembra. V minulosti bolo nutné vystáť si minimálne dvojhodinový rad, kým ste sa dostali k cieľovému produktu. Tovarov bol nedostatok, dopyt bol veľký. A to najmä v období Vianoc. Nakupovalo sa predovšetkým na trhoviskách, alebo v obchodných domoch Prior.

Zaobstarať si na vianočný stôl exotické ovocie v podobe banánov a mandarínok nebolo také jednoduché ako dnes. Toto ovocie bolo doslova cennosť.  Buď ste si museli vystáť rad pred obchodom alebo ste patrili k tým šťastnejším a mali ste známeho, ktorý Vám vedel ovocie zadovážiť. Hovorilo sa tomu podpultový tovar.

Výzdoba a stromček

Na sady vianočných ozdôb, alebo zdobenie stromčeka do jedného tónu farby vtedy ľudia ani nepomysleli. Vianoce symbolizujú štedrosť a hojnosť, a tak vyzeral i stromček. Bola to najčastejšie živá jedľa zdobená krehkými fúkanými guľami, postavičkami, anjelmi, čertmi, bábikami a nemohli chýbať ani už skôr spomínané hríbiky.

Výsledný efekt dodali lesklé, farebné salónky, ktoré mali deti prísne zakázané jesť až do Štedrého dňa.

Darčeky

Deti neočakávali elektroniku či honosné dary. Maličkosti mali oveľa väčšie čaro. Typickým darčekom pre deti boli napríklad domino kocky, nestarnúca klasika- kniha Danka a Janka, mončičáky, angličáky a legendárne céčka. Rodičia sa taktiež obdarovali maličkosťou. Ženy v domácnosti dostali napríklad mlynček na kávu, fialku v črepníku a muži vodu po holení značky 378.

Jednoducho to, čo potrebovali. Žiadne výmysly. Dnes rodičia „maturujú“ čo svojim deťom kúpiť, pretože majú doma hračky od výmyslu sveta.

Stopy socialistických Vianoc nájdeme v mnohým verziách aj dnes. Nestojíme síce v radoch na tovar pre jeho nedostatok, ale stojíme v radoch pre nadbytok tovaru, ktorý často nezmyselne nakupujeme. Prežili aj niektoré dobové ozdoby, výrobky, rozprávky či sladkosti.

To ako Vianoce prežijeme, záleží len na každom z nás!

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho z vašimi priateľmi ešte dnes! Ste ŠIKOVNÍK? Napíšte nám a ukážte sa!

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku ŠIKOVNÍK, ak chcete mať každý deň dosť nápadov a inšpirácii každý deň!