Predzáhradka má dotvárať estetický rámec a zdôrazniť vstup do domu. Okrem toho predzáhradka plní izolačnú, dekoratívnu a reprezentačnú funkciu. Naše rady vám pomôžu vysadiť ju tak, aby nedala veľa práce.

Reklamy

Najskôr si podľa plánov zistite, ako a kde presne sú vedené inžinierske siete. Veľmi dobré je myslieť na záhon už pri pokladaní dlažby pred domom. Môžete si tak vytýčiť naozaj príjemný tvar záhonu, napríklad v podobe oblej krivky, takže potom nie ste obmedzovaný strohým rovným okrajom spevnenej plochy. Hranicu budúceho záhonu zreteľne vytýčite palisádami z ušľachtilého betónu.

Ako vytvoriť predzáhradku?

Potom pripravte plochu predzáhradky. Dôkladne ju celú preryľujte, odstráňte korene burín a potom rozhoďte niekoľko vriec záhradného substrátu a trochu pokosenej usušenej trávy a urovnajte.

Podľa vopred pripraveného plánu vysaďte nenáročné kríky a zalejte ich. Keď sa voda dostatočne vsiakne, natiahnite na celú plochu čiernou netkanou textíliu, ktorá udrží pôdu vlhkú, zabráni rastu buriny, a ušetrí vám tak veľa práce.

Ak ste použili netkanú textíliu, celú plochu dotvoríte drvenou kôrou, kamennou drťou alebo triedeným riečnom štrkom. Na záver umiestnime veľké kamene, ktorými upevníme textíliu a zároveň doladíme celú kompozíciu.

Aké rastliny do predzáhradky?

Rastliny volíme tak, aby predzáhradka vyzerala krásne počas celého roka, preto nesmieme zabúdať na detaily. Okrem okrasných drevín používame letničky, dvojročné rastliny, trvalky, cibuľoviny, hľuznaté rastliny a okrasné trávy.

Výber rastlín podlieha tiež stanovišťu. Ak je záhradka orientovaná na sever a je tu nedostatok slnka, volíme rastliny, ktorým vyhovuje tieň alebo polotieň: brečtan, srdcovka, rododendrony, nezábudky, fuchsie.

Naopak, predzáhradky situované na juh, zaliate slnkom počas celého dňa poskytujú väčší výber. Dariť sa tu bude trvalkám a letničkám milujúcim plné slnka, bylinkám i kríkom zo Stredomoria, okrasným trávam, rozchodníkom či skalkovými ružiam. Plocha situovaná na východ alebo západ vyhovuje rastlinám, ktoré prosperujú na slnku alebo v polotieni.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com