Už sa vám stalo, že vaša ratolesť stála uprostred izbičky plnej hračiek a sťažovala sa, že sa nudí a nevie, s čím sa hrať? Potom je čas na poriadnu „debordelizáciu.“ Poradíme vám, ako na to.

Reklamy

Väčšina detí vlastní v dnešnej dobe viac hračiek, než predtým mala celá materská škola dohromady. To je tiež dôvodom, prečo dieťa mnohokrát nevidí potenciál jednotlivých kusov. Súvisí to s tzv. rozhodovacou paralýzou. Tá prichádza v momentoch, kedy máme na výber z príliš veľa možností a nevieme sa rozhodnúť. Preto radšej nerobíme nič. Deti to majú rovnako.

Dnešná doba nahráva tomu, aby sme sa doslova zavaľovali zbytočnosťami. Preto sa stále viac ľudí uchyľuje k minimalizmu. Tento životný štýl má za úlohu zredukovať množstvo predmetov (nielen) v domácnosti a uvoľniť priestor pre to naozaj dôležité.

Na komplexnú reorganizáciu detskej izby si vyčleňte niekoľko hodín času alebo ešte lepšie celý deň (alebo dva ?).

Vek dieťaťa

Nikdy nevyhadzujte veci bez vedomia dieťaťa (to sa samozrejme týka prípadov, keď už z „toho má dieťa rozum“). Nezabudnite, že sú to stále jeho veci !!! Ak zapojíte potomka do procesu, možno budete prekvapení, o koľkých hračkách dieťa samo vyhlási, že už ich nepotrebuje.

Všetko musí na jednu hromadu

Možno to znie trochu kruto. Ale je to snáď jediný spôsob, ako skoncovať s neporiadkom raz a  navždy. Skrátka všetky veci nahádžte na jednu hromadu. Všetky police, šuplíky, priehradky, koše a iné úložné priestory musia zostať prázdne. Všetko umývateľné utrite. Ostatné vyklepte alebo povysávajte.

Začnite s triedenim

Táto časť vám zaberie najviac času a námahy. Berte do ruky jednu vec po druhej. Vyraďte tie, ktoré:

  • nie sú adekvátne veku dieťaťa
  • sú rozbité
  • sú nekompletné – v prípade stavebníc, hier či rôznych skladačiek
  • s ktorými si dieťa jednoducho nehrá
  • poníky
  • zmes malých hračiek
  • spoločenské hry
  • športové vybavenie
  • bábiky
  • vybavenie pre bábiky

Ihneď tieto veci dávajte do krabíc alebo vriec a odneste z izby. Nič neskladujte. Nepoužiteľné veci vyhoďte, ostatné čo najskôr pošlite ďalej.

Súčasťou tejto fázy je triedenie vecí do kategórií. Ak si dieťa nie je isté, či chce niektorú vec dať preč, vytvorte špeciálnu krabicu, ktorú potom niekam na určitú dobu schováte.

Môže stať, že až váš potomok krabicu za nejakú dobu opäť otvorí, „znovu objaví“ hračky, ktoré opäť získajú atraktivitu, čo by sa nestalo, ak by ležali pod nánosom prachu v jeho izbe.

Začnite z ukladaním

Tento krok je zo všetkých najradostnejší. Potrebovať naň budete mnoho úložných priestorov. V detskej izbe najlepšie poslúžia tie priehľadné. Deti si totiž najčastejšie vyberú hračky, na ktoré vidia. Naopak pri uzavretých a neprehľadných boxoch hrozí, že ich dieťa otvorí po roku a povie jednu z typických viet: „Jéj, to som zabudol, že mám,“ alebo „Jéj, toto som dlho nemohol nájsť.“

Dôležité je, aby všetko malo svoje jasne určené miesto. Prítomnosť hračiek-bezdomovcov zvyšuje pravdepodobnosť opätovného vzniku neporiadku.

Kreatívne nápady

Nápadov, ako skladovať hračky v detských izbách je na internete veľmi veľa. Zozbierali sme pre vás niekoľko skvelých nápadov, ako takýto neporiadok vyriešiť kreatívne a originálne. Inšpirujte sa a pustite sa do toho!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com