Cibuľové šupky obvykle končia ako odpad v koši. A to je škoda, pretože sa ešte dajú užitočne využiť pri pestovaní záhradných, balkónových aj izbových rastlín.

Reklamy

Šupky z cibule sú prírodné, lacné, spoľahlivé a účinné domáce hnojivo. Dodajú veľa prospešných živín, ktoré potrebujú rastliny k svojmu zdravému rastu a ochránia ich pred mnohými chorobami a škodcami.

Máme pre vás niekoľko osvedčených návodov, ako z nich urobiť perfektné hnojivo či postrek.

Všetky rastliny, či zelenina a ovocie, tak aj okrasné kvety pestované vonku na záhrade, na balkóne alebo doma, potrebujú k správnemu rastu vyvážený prísun živín, inak by boli slabé, neduživé, nekvitli by a neplodili.

Navyše by boli náchylnejší k najrôznejším chorobám a atakom škodcov.

Než siahneme po chemických prípravkoch, mali by sme využiť skúsenosti našich predkov a využiť vaječné škrupiny, kávovú usadeninu, drevený popol, droždie, mlieko alebo jedlú sódu či ocot – a tiež šupky z cibule.

Čo šupky z cibule dokážu

  • Cibuľové šupky sú nadupané pre rastliny cennými flavonoidmi, predovšetkým rutínom a kvercetínom, ďalej obsahujú karotenoidy, vitamíny E a C, z minerálnych látok napríklad horčík, draslík a železo.
  • Šupky z cibule hlavne posilňujú a vyživujú koreňový systém a tým výrazne prospievajú správnemu vývoju rastlín, pretože utužujú ich obranyschopnosť a prirodzené ochranné vlastnosti – a ako vieme, zdravá rastlina je odolnejšia proti rozličným chorobám i rôznych škodcom.
  • Majú antibakteriálne a protiplesňové účinky, dezinfikujú korene, zabraňujú množeniu húb a baktérií, a tiež rastliny prirodzene chránia pred plesňami a hnilobou.
  • Vo forme postreku pomáhajú tiež hubiť škodcov a parazitov, najmä vošky a roztoče.
  • Navyše zlepšujú štruktúru pôdy a prispievajú rozvoju užitočných pôdnych mikroorganizmov.
  • Výrazne tiež vylepšujú chuť plodovej zeleniny (najmä paprík, paradajok, uhoriek) a zvyšujú v nich koncentráciu vitamínov.
  • Najjednoduchšie je, keď suché cibuľové šupky primiešame v záhrade do záhonu, do kvetináča na balóne alebo do kvetináča izbových, budú účinne a prirodzene chrániť rastliny pred škodcami a chorobami a podporovať ich zdravý rast.

Cibuľové hnojivo pre uhorky a cukety

Ingrediencie

  • 1 hrnček suchých cibuľových šupiek
  • 2,5 l vody

Príprava

Do vody nasypeme šupky a pomaly privedieme k varu. Povaríme asi 2 minúty, zložíme a necháme do druhého dňa vylúhovať. Scedíme cez sito. Odvarom zriedeným v pomere 1: 5 zalievame uhorky a cukety raz týždenne ku koreňom.

Cibuľový mulč pre jahody a zemiaky

Cibuľové šupky dobre poslúžia ako mulč pre jahody alebo zemiaky. Ich pach odháňa hmyz aj iných škodcov (osy, kvetovky, pásavky zemiakové), chránia pred plesňami a rad účinných látok uvoľňuje aj do pôdy.

Cibuľový prášok pre kvety

Cibuľové šupky dokonale suché rozomelieme na prášok. Toto hnojivo s blahodárnymi účinkami môžeme použiť na kvitnúce záhradné, balkónové a izbové kvety.

Stačí ho raz na tri týždne rovnomerne nasypať okolo rastlín a potom dôkladne zaliať vodou. Hlavne muškáty a petúnie budú bohato a dlho kvitnúť.

Dezinfekčné postrek proti voškám

Ingrediencie

  • 4 lyžice cibuľových šupiek
  • 500 ml horúcej vody

Príprava

Šupky zalejeme horúcou vodou, zakryjeme a necháme tri až štyri dni vylúhovať. Scedíme. Pred použitím nariediť v pomere 1: 10. Nalejeme do postrekovača a rastlinu postriekame. Opakujeme po troch dňoch, kým sa vošiek a roztočov nezbavíme.

Cibuľové šupky najviac ocenia:

uhorky, paradajky, papriky, baklažány, cukety, patizóny, zemiaky, jahody, muškáty, petúnie

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!