Mnohí pravdepodobne počuli, že tučnolist je schopný prilákať úspech, bohatstvo a prosperitu. Málokto však vie, že má aj prírodné vlastnosti, ktoré sú veľmi užitočné pre zdravie.

Reklamy

Táto nenáročná a tak trochu bacuľatá rastlina nie je v žiadnom prípade jedovatá, preto pre nikoho v byte nič neohrozí. Naopak je uznávanou liečivou rastlinou s tvarom listov pripomínajúcim tak trochu mince.

Zrejme preto vznikla povesť, že nám práve tučnolist prinesie bohatstvo.

A čo viac, vyžaruje zo seba vraj dobrú energiu, má priaznivý vplyv na podnikanie, úspech, šťastie, ale aj pokoj a získanie množstva dobrých priateľov.

Snívate napríklad o novom aute či dome? S nadsadením povedané – kúpte si tučnolist!

Predpokladá sa, že tučnolist (crassula) je akýmsi ukazovateľom zdravia ľudí . V skutočnosti sa hovorí, že ak začne chradnúť , je to preto, že absorbovalo negatívnu energiu chorého človeka, ktorý žije v dome .

Akonáhle sa však človek zotaví , rastlina sa začne zelenať a vyzerá zdravo . Jedným slovom, na energetickej úrovni je táto úžasná rastlina úzko spätá s ľuďmi.

Košatá a bacuľatá

Tučnolist upúta už na prvý pohľad kompaktným rastom a sýto zelenými, zaoblenými tučnými listami na hrubom kmienku.

Kúpený alebo darovaný tučnolist pestujeme v zemine pre izbové rastliny, uspokoja sa aj s bežnou záhradnou zeminou s prímesou piesku.

Znesie suchý vzduch v bytoch s ústredným kúrením, plné slnka na okne aj mierny polotieň a nevadí jej ani nepravidelná zálievka. V lete môže byť vonku na slnku alebo v polotieni s ochranou pred dažďom.

Na vodu nemá veľké nároky, v horúcom lete spoľahlivo prežije tri týždne bez vody, a ešte jej to prospeje. Pri teplotách nad tridsať stupňov hrubosti vodu vyložene neznáša, preto so zálievkou počkajte na zníženie teploty.

Čo pomôže, čo potrápi

Na prihnojovanie je vhodné minerálne hnojivo, živiny ním však dodávame jedenkrát mesačne iba koncom jari v období najbujnejšieho rastu.

Aj v zime rastliny potrebujú svetlé stanovište pri teplote desať až pätnásť stupňov, zálievku je možné vynechať takmer úplne.

Jediné, čo môže tučnolist zlikvidovať, je premokrenie koreňového balu. Vtedy dochádza k hnilobe koreňov a stonke rastliny.

Staršie rastliny zimované v suchu a chlade do desiatich stupňov prežijú bez úhony aj päťmesačné obdobie sucha.

Tučnolist netrpí inými chorobami, zo škodcov ho výnimočne napádajú vošky. Tie zlikviduje jeden až dva postreky proti savému hmyzu.

Rastlina sa bohato vetví, a ak sa jej darí letniť vonku, vykvitá počas neskorej jesene a začiatkom zimy latami bielych drobných kvetov v tvare jednoduchých hviezdičiek.

Vlastnosti tučnolistu

V ľudovom liečiteľstve sa hojne využíva kaša zo šťavy z jej listov . Je to spôsobené vysokým obsahom flavonoidov , antivírusovými , protizápalovými a baktericídnymi vlastnosťami tučnolistu.

Čo sa týka liečivých vlastností, len jeden ďalší slávny zelený konkurent sa mu vyrovná, a tým je Aloe vera.

Mozole

Listy tučnolistu sa aplikujú na mozole. Najprv však budete musieť odstrániť priehľadnú vrstvu z povrchu listu. Potom ho prilepte na mozoľ , zafixujte lepiacou náplasťou a nechajte pôsobiť cez noc .

Jeho listy môžete použiť aj tak , že ich nalepíte na popálené miesta , ale iba ak popáleniny nie sú veľmi silné a bez pľuzgierov.

Modriny, rezné rany a škrabance

Z listov tejto rastliny pripravte kašu a naneste ju na poškodenú časť pokožky. Potom miesto prelepte obväzom. Keď kaša zaschne, cca po 2 – 3 hodinách obväz vymeňte.

Herpes na perách

Herpes na perách môžete taktiež vyliečiť šťavou z tučnolistu. Za týmto účelom vytlačte šťavu z umytých listov a naneste ju na postihnuté miesto každú pol hodinu, alebo do tejto šťavy namočte vatový tampón a pripevnite ho na postihnuté miesto náplasťou.

Uštipnutie hmyzom

Uštipnutie hmyzom môžete rovnako vyliečiť natieraním šťavy z tučnolistu 4 – krát denne. Toto umožní rýchle hojenie a znižuje zápal.

Akné

Vďaka svojim antiseptickým a protizápalovým vlastnostiam sa pomáha zbaviť aj tohto nepríjemného problému.

Ak sa akné práve objavilo a vyrážky sú malé , postačí čistenie problémových oblastí čerstvo vytlačenou šťavou z tejto rastliny.

Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam tučnolistu má jeho použitie svoje vlastné kontraindikácie . 

Tinktúry a šťavy zo stromu peňazí sa neodporúčajú tehotným ženám , dojčiacim ženám a deťom do 12 rokov .

Ak ho však použijete správne , táto krásna rastlina bude nielen ozdobou vášho bytu , ale prinesie neskutočné zdravotné benefity vám a vašim blízkym.

Hlavnou vecou je dodržiavať odporúčania na jeho použitie a tiež brať do úvahy kontraindikácie.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!