Toto je NOČNÁ MORA každého pestovateľa! Ako ochrániť moje sadenice pred ČIERNOU NOHOU?

Publikované: 12 marca 2024Prečítané: 3212Značky: , , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Čierna noha je plesňové ochorenie, ktoré sa pri pestovaní sadeníc vyskytuje veľmi často! Ako sa tomuto ochoreniu sadeníc ubrániť?

Infekcia rastlín patogénom spôsobuje hnednutie spodnej časti stonky. Tkanivá stonky v oblasti koreňového hrdla zmäknú, stmavnú, objaví sa zúženie, na ktorom rastliny spadnú. Najčastejšie sa vyvíja na sadeniciach kapusty , no často sa pozoruje aj u rajčín a papriky.

Najpriaznivejšie podmienky pre rozvoj huby sú príliš mokrá a studená pôda. Rozvoj tohto plesňového ochorenia je nebezpečný najmä pre sadenice rastúce v spoločnej nádobe. Ďalšími príčinami môže byť nadmerná kyslosť pôdy, nedostatok svetla a príliš hustý výsev.

Ako zabrániť rozvoju čiernej nohy na sadeniciach?

Na ochranu sadeníc pred "čiernou nohou" je potrebné zabrániť podmienkam, v ktorých sa môže vyvinúť.

Preto by sa o sadenice malo správne starať:

– sadenice zalievajte iba teplou vodou;

— neprechladzujte pôdu, v ktorej sa sadenice nachádzajú. Ak je výsev na studenom parapete, je potrebné pod nádobu umiestniť nejakú bariéru (napríklad penu, uterák, polystyrén atď.);

— ak používame záhradnú zeminu, nezabúdajte na dezinfekciu pôdy, napr. opražením v rúre (zemina sa nasype na kovový plech asi 5 cm vrstva, mierne navlhčí a vloží do rúry vyhriatej na 70-90 °C (nie vyššie!) po dobu 30 minút. Po vychladnutí je pripravená na prípravu substrátu.)

Jednoduchý spôsob dezinfekcie pôdy je namočenie ružovým roztokom manganistanu draselného.

— ošetrenie osiva pred sejbou (roztok manganistanu draselného, ​​peroxid vodíka, fytosporín alebo iné protiplesňové činidlo);

— mladé sadenice zabezpečíme dobrou cirkuláciou vzduchu, miniskleníky alebo nádoby odvetrávame vekom, pravidelne odstraňujeme nahromadený kondenzát;

— neprelievajte a nedovoľte, aby voda stagnovala pri koreňoch, zalievajte mierne okolo rastliny, snažte sa nenamáčať stonky. Môžete tiež zalievať zospodu nalievaním vody do základne;

— plodiny nehutníme, pretože to zvyšuje riziko vzniku čiernej nohy;

— zabezpečiť dobrú drenáž v nádobách na výsadbu: na dne nádoby by mali byť otvory, oplatí sa použiť aj perlit alebo vermikulit;

— profylakticky možno použiť biologické prípravky na ochranu proti hubovým chorobám.

Čo robiť, ak sa čierna noha už objavila?

Ak sa tak stalo, že sa „čierna noha“ dotkla aj vašich sadeníc, môžete sa ich pokúsiť zachrániť.

Ihneď po zistení prvých príznakov čiernej nohy by mala byť pôda posypaná kalcinovaným chladeným pieskom. Hrúbka vrstvy musí byť aspoň 1,5 cm.

Ak je vrchol postihnutej sadenice stále živý a nejaví známky letargie, zaštipnite ju a skúste ju zakoreniť – zasaďte do zeme alebo umiestnite do vody. Najľahšie sa zakoreňujú sadenice paradajok. Môžu sa zakoreniť a znova rásť.

Keďže sa choroba rýchlo šíri, odporúča sa presadiť sadenice rastúce vedľa infikovaných do čerstvého, sterilného, ​​mierne vlhkého substrátu a vykonať ošetrenie nasledujúcimi prostriedkami podľa vlastného výberu:

— Roztok sódy: na 0,5 litra prevarenej vody 1 čajová lyžička sódy bikarbóny. Dobre premiešajte a postriekajte pôdu, kde rastú postihnuté sadenice.

Zmes aktívneho uhlia a dreveného popola: dobre premiešajte 1 čajovú lyžičku každej zložky a posypte pôdu okolo rastlín;

— Mierne ružový roztok manganistanu draselného (kryštály sa musia úplne rozpustiť, aby sa rastliny nespálili);

— Všetky biologické prípravky bojujúce proti plesňovým ochoreniam , ako je Trichodermin, Gliocladin, Fitosporin a iné.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!