Málokto vie, že pôdu a záhony môže začať zveľaďovať ešte pri poslednom snehu už skoro na jar. O túto radu sa so mnou podelil jeden záhradkár a odvtedy tento postup praktizujem takmer každý rok.

Reklamy

Aká je to metóda? Je potrebné zmiešať suché granule močoviny s dusičnanom amónnym v pomere jedna ku jednej.

A potom ho rozsypať priamo na posledný sneh v oblastiach budúcich zeleninových záhonov, na záhone s výsadbou zimného cesnaku a cibule, v záhonoch s jahodami a pod kríky bobuľových plodov.

Hnojivo môžete samozrejme aplikovať aj po roztopení snehu, ale myslím si, že pre mnohých ľudí v záhradách je po roztopení snehu nemožné priblížiť sa k plodinám kvôli premočenej pôde – a navyše je to veľmi pohodlné.

A potom sa sneh roztopí a hnojivo sa rýchlo vtiahne do zeme a nedôjde k popáleniu rastlín. Robím to už 5 rokov. Výsledok je výborný.

Všetko nám rastie pred očami s prvými teplými dňami. Domnievam sa, že je dôležité robiť tento postup každú jar, pretože je známe, že dusík má schopnosť vymývať sa z pôdy pri roztápaní snehu alebo dlhotrvajúcich dažďoch.

Dusičnan amónny a močovina rýchlo odstraňujú nedostatok tejto látky a pre rastliny bude ľahšie rozvíjať sa už v ranom štádiu.

Prečo miešať tieto dve hnojivá? Faktom je, že dusičnan amónny funguje pri nízkych teplotách od +3 stupňov a močovina začína pôsobiť v teplejšom počasí.

Rastlinám tak poskytneme ľahko stráviteľný dusík, ktorý budú schopný prijímať od chladného počasia až po teplý máj.

Trošku to rozhádžem. 2 polievkové lyžice na pár metrov štvorcových. Výsledok vás poteší.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!