Tieto stromy, kríky a kvety musia byť ochránené pred mrazivým počasím. Na nič nečakajte, lebo to nedopadne dobre

Publikované: 4 novembra 2024Prečítané: 149Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Jeseň v záhrade je časom aktívnej prípravy na prichádzajúce chladné počasie. Jednou z najdôležitejších úloh je zakrytie rastlín na zimu.

Nielen krása vašich záhonov v budúcej sezóne, ale aj budúca úroda závisí od toho, ako starostlivo to urobíte.

Skôr ako začnete zakrývať, určite, ktoré druhy rastlín potrebujú ochranu. Dôležité je tiež vedieť, čím môžete stromy a kríky pred začiatkom mrazov prikryť. To pomôže zachovať ich zdravie a krásu.

Aké stromy treba na zimu prikryť

V zime čelia rastliny rôznym ťažkostiam. Problémy vznikajú nielen v dôsledku nízkych teplôt, ktoré môžu viesť k zamrznutiu a odumieraniu výhonkov a koreňov, ale aj v dôsledku vetra, zimného slnka a nedostatku vlahy v ľadovej pôde.

Vzrastlé stromy zvyčajne dobre znášajú tieto nepriaznivé podmienky, existujú však výnimky.

Ktoré stromy potrebujú úkryt na zimu? V prvom rade sú to mladé ovocné stromy ako čerešne, višne, marhule, nektárinky a broskyne. Dôležité je tiež prikryť rastliny vysadené na jeseň, aj keď ide o odolnejšie druhy jabloní a hrušiek.

V prvom rade chráňte kmene a päty stromov. U mladých kôstkovín sa však odporúča zakryť celú korunu.

Aké kríky treba na zimu prikryť

Mnohé obľúbené okrasné kríky nevydržia kruté zimy a vyžadujú ochranu aspoň prvých pár rokov.

Je potrebné zabezpečiť ochranu pre kvitnúce kry, ako sú rododendrony a rôzne odrody hortenzií.

Na zimu prikrývame aj vresy, mahónie a pierisy, ktoré síce nezhadzujú listy, ale majú plytký koreňový systém citlivý na mráz.

Rovnaký prístup platí aj pre mladé tuje, cyprušteky a vavrínovce, najmä ak sa pravidelne strihajú.

Väčšina ruží, najmä veľkokvetých, záhonových a miniatúrnych, mráz neprežije. Popínavé, divé a staré druhy sú odolnejšie.

Na ochranu ruží pred chladom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Dôležité je nielen zakryť koreňový systém a hlavný výhonok, ale aj poskytnúť ochranu celej rastline. Ideálne sú na to tradičné mulče zo slamy.

Zakrytie popínavých rastlín na zimu

Popínavé rastliny zvyčajne nepredstavuje pre záhradkárov veľký problém, pretože niektoré sú mrazuvzdorné. V niektorých prípadoch je však potrebné ich na zimu prikryť. Medzi takéto rastliny patria takmer všetky klematisy. Musíte zakryť ako korene, kedy okolo rastliny vytvoríte kopček, tak aj nadzemnú časť.

Kedy a ako prekryť stromy a kríky

Stále prebieha diskusia o tom, kedy je najlepší čas na zakrytie kríkov a popínavých rastlín na zimu. Včasné zakrytie zabráni zamrznutiu výhonkov v dôsledku neočakávaných mrazov a neskoršie prikrytie pomáha obmedziť počet škodcov, ktorí zimujú okolo rastlín.

Výber presného dátumu závisí od vlastností konkrétneho druhu a poveternostných podmienok, ktoré sa v danom regióne v danom roku vyvíjajú. Väčšina odborníkov sa však domnieva, že optimálny čas na to je prvá polovica novembra, keď teplota vzduchu klesne na mínus 5 stupňov a vrchná vrstva pôdy zamrzne.

Odporúča sa najmä:

  • záhradná zemina a opadané lístie - ideálne na zbieranie;
  • vetvy ihličnatých stromov, z ktorých môžete vytvoriť prístrešky pre korene alebo celé rastliny;
  • borovicová kôra - odporúča sa najmä na zakrytie hortenzií a vresov;
  • slamené rohože - ideálne na prikrytie ruží alebo mladých ovocných stromčekov;
  • pytlovina a jutové tkaniny - odporúčané pre kríky a ovocné stromy;
  • agrofibre je univerzálna krytina na nadzemné časti rastlín, dostupná aj vo verzii pohodlných vakov previazaných špagátom.

V mnohých prípadoch sa pre lepšiu ochranu rastlín v zime odporúča použiť kombináciu viacerých vyššie diskutovaných materiálov. Môžete napríklad skombinovať agrovlákno a ochrannú vrstvu borovicovej kôry, čím vytvoríte kopček, ktorý chráni korene rastlín pred chladom.

Zakrytie rastlín vysadených na jeseň

Na záver by som chcel pripomenúť, že odolnosť voči mrazu do značnej miery závisí od stupňa rozvoja koreňového systému. Preto sa odporúča rastliny vysadené na jeseň, aj keď sú mrazuvzdorné.

Zimy bez snehu so silnými mrazmi alebo náhlymi zmenami teplôt sú nebezpečné najmä pre mladé trvalky, kry a stromy. Je lepšie hrať na istotu a prikryť ich, ako neskôr ľutovať svoju neopatrnosť.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!