Tieto rastliny priťahujú kliešte ako magnet. Aby ste znížili populáciu kliešťov, je potrebné sa ich zbaviť práve teraz na jeseň

Publikované: 5 novembra 2024Prečítané: 103Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Na jar a v lete sa zvyšuje riziko uhryznutia kliešťom, pretože práve v tomto období je aktivita tohto hmyzu najvyššia. Aby ste predišli potenciálnemu nebezpečenstvu, ktoré kliešte predstavujú, je potrebné zabezpečiť, aby vo vašej záhrade neboli priaznivé podmienky na ich rozmnožovanie.

Existujú rastliny, ktoré kliešte priťahujú a je potrebné ich odstrániť. Kedy? Najlepšie obdobie je teraz na jeseň.

Aké rastliny priťahujú kliešte

Kliešte, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre zvieratá aj ľudí, obľubujú vlhké a tienisté miesta. V tomto ohľade sa za takýchto podmienok môžu objaviť aj v záhradách.

Bujné, chladné, popínavé rastliny a miesta medzi husto visiacimi výhonkami vytvárajú ideálne prostredie pre život týchto pavúkovcov.

V posledných rokoch došlo u nás k nárastu populácie kliešťov a ich kolónie sa začali objavovať na miestach, kde predtým neboli zaznamenané.

Meniace sa klimatické podmienky, ako sú teplejšie zimy, vysoká vlhkosť po veľkú časť roka a dlhšie horúce letá, vedú k zmenám v životnom štýle kliešťov a k zvýšeniu ich aktivity.

Problém spojený s kliešťami teda nie je obmedzený na určité ročné obdobie. Kliešte sa môžu nachádzať v rôznych štádiách vývoja počas celého roka, preto je dôležité vedieť, ako sa pred týmto parazitom chrániť.

Existuje pomerne dlhý zoznam rastlín, ktoré kliešte lákajú do záhrady a poskytujú im výborné úkryty.

  • papraď,
  • machorasty,
  • pôdopokryvné rastliny odolné voči tieňom, napríklad kopytník obyčajný, žerucha obyčajná,
  • husto vysadené nízke a stredne vysoké okrasné trávy,
  • prerastené husté kríky, napríklad černice, čučoriedky, čierne bazy,
    listnaté živé ploty,
  • dreviny s plazivými výhonkami, tvoriacimi charakteristické husté kaskády.

Jedna rastlina, ktorá obzvlášť priťahuje tieto pavúkovce, je obyčajný brečtan. Okrem toho môžu kolonizovať visiace výhonky liesky, kde čakajú na svoju korisť. Zaujímavosťou sú aj jednopohlavné konvalinky.

Nemali by ste čakať na jar, keď sa objavia nové generácie kliešťov a ich aktivita v záhrade sa zintenzívni. Odporúča sa podniknúť kroky na elimináciu potenciálnych biotopov kliešťov, kým je pôda dostatočne mäkká a vlhká.

To výrazne uľahčí vykopávanie rastlín, ktoré kliešte prilákajú do vašej záhrady.

Malo by sa pamätať na to, že niektoré druhy rastlín je najlepšie odstrániť úplne, zatiaľ čo iné, ktoré sa vám páčia a harmonicky dopĺňajú celkovú kompozíciu, vyžadujú náležitú starostlivosť. Pomôže to zabrániť napadnutiu nežiaducimi škodcami.

Medzi základné opatrenia starostlivosti o rastliny patrí orezávanie starých a suchých výhonkov, pravidelné odstraňovanie opadaného lístia a ihličia, ako aj pravidelná diagnostika a zmladzovanie kríkov. Tieto akcie pomáhajú zaistiť bezpečnosť plodín a vytvárajú podmienky, ktoré sú pre roztoče menej atraktívne.

Ako sa chrániť pred útokmi kliešťov

Najdôležitejšie sú osobné ochranné prostriedky, teda vhodné oblečenie a používanie vysoko účinných ochranných prostriedkov, najmä ak sa nachádzate a pracujete v oblasti s husto rastúcimi rastlinami.

Stojí za to vykonať preventívny postrek najzarastenejších oblastí záhrady. Ak sa vyhýbate chemikáliám, plánujte si zeleň múdro – namiesto „rastlinných magnetov“ na kliešte nasaďte druhy rastlín, ktoré pôsobia ako odstrašujúci prostriedok.

Na záhonoch mi rastie kocúrnik, levanduľa, myrta a mäta. Zasadil som aj vratič, oregano a citrónovú trávu.

Výborným spôsobom, ako odpudzovať kliešte, je pestovanie voňavého eukalyptu. Táto odolná a mrazuvzdorná rastlina s trblietavými striebornými listami je tiež účinným repelentom proti komárom. Je rovnako užitočný v zime aj v lete.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!