Po skončení vianočného obdobia začína každý správny záhradkár rozmýšľať nad svojou záhradkou. Už teraz môžete začať s pestovaním sadeníc niektorých rastlín. Ktoré to sú?

Reklamy

Aby ste sa doma nenudili, môžete začať pestovať priesady. Pre niektoré rastliny je január vhodný čas, pretože potom už nemusia vyrásť.

Iné sa vyznačujú obzvlášť dlhým obdobím vývoja, takže aby ste si svoje obľúbené kvety mohli užiť v máji, musíte ich začať pestovať v dostatočnom predstihu.

Január je tiež vhodný čas, keď sme neskúsení a začínajúci záhradkári. Takže ak začneme skôr, máme čas na pár pokusov a omylov.

Aké rastliny je možné zasiať v januári

Jednoročné a dvojročné

K takýmto rastlinám patrí predovšetkým eustoma veľkolistá (lisianthus)Výhonky sa objavia po 2 týždňoch, ale vyvíjajú sa veľmi pomaly. Obdobie od výsevu po kvitnutie je až 200 dní.

Rastlina nepotrebuje svetlo a do zeme ju môžeme presadiť až po pominutí akéhokoľvek rizika prízemných mrazíkov v máji alebo dokonca v júni.

Ak teda chceme mať v záhrade tento jedinečný exemplár, treba ho zasiať už teraz.

Rovnakým spôsobom možno vysievať petúnieverbenubegóniuheliotroplobelkušalviulomikameňnetýkavku atď … Kým sadenice zasadíte do zeme alebo do kvetináčov, budú už kvitnúť alebo mať puky. Je veľmi lákavé, aby vaša záhrada rozkvitla v priebehu niekoľkých dní!

V januári môžete zasiať aj hrášok, ak máte podmienky na zabezpečenie správnej teploty klíčenia, ktorá je 12-13 stupňov Celzia.

Sibírsky mak je dvojročná rastlina, no ak v januári vyraší, vykvitne už túto sezónu.

Viacročné okrasné rastliny

Teraz sa oplatí vysiať aj väčšinu okrasných trvaliek, pretože takmer všetky druhy sa vyvíjajú pomaly. Aby na jar vyrástli silné kríky, ktoré sa zakorenia na otvorenom teréne, výsev by sa mal vykonať už v januári.

Týka sa to astilbihostybegónií , levandule , hybridov larkspur , muškátov , pupaliek , gailardií , karpatských zvončekov atď.

Koncom zimy sa vysievajú semená všetkých okrasných stromov a kríkov , vrátane ihličnatých, ak sa ich rozhodneme pestovať semenovou metódou.

V tomto prípade budú mať ich semená čas na klíčenie a sadenice zosilnia pred príchodom jari a presadením do zeme.

Zelenina a bylinky

V januári môžete zasiať aj petržlen , cibuľu alebo kôpor . Vďaka tomu ich budeme môcť využívať o niekoľko týždňov neskôr.

V januári môžeme zasiať bazalku , ktorú potom môžeme presadiť do zeme.

Existujú však aj skoré odrody, takzvané krátkodňové odrody, ktoré vyrastú už pred príchodom jarných oteplení.

Špenát napríklad klíčí už pri teplote 2-3 stupňov a pri takýchto teplotách sa môže vysievať na otvorenom priestranstve. Na konzumáciu bude pripravený už v marci.

Reďkovky je možné vysievať pod fóliu alebo skleník .

Pre silné sadenice vysievame pór a zeler , skoré odrody kapusty , hlávkový šalát , karfiol , cviklu , artičoky či bôb .

Koncom januára vysievame aj čili a baklažán , ktorý dlho rastie, takže ho môžete spracovať už v júli.

Cibuľové kvety

Ak zem nie je zamrznutá a neurobili sme to na jeseň, môžeme vysadiť cibuľky narcisov , hyacintov či tulipánov .

Veľa bude závisieť od stavu cibúľ, ale existuje šanca, že vykvitnú, ale budú mierne oneskorené.

Na čo musíte pamätať pri siati semien v januári

Stratifikácia semien

Niektoré rastliny vyžadujú stratifikáciu semien pred výsevom – po určitú dobu ich uchovávať v chlade a vlhku. Termíny sa pohybujú od 2 týždňov pre delphinium alebo verbenu po 1,5 mesiaca pre srdiečka a čemerice a až 6 mesiacov pre dreviny. Je potrebné vopred určiť, či je to potrebné pre konkrétnu kultúru.

Osvetlenie

V januári sa dĺžka dňa zväčšuje, no stále je ho málo. Počasie v zimných mesiacoch je navyše často pochmúrne, preto treba skoré výsevy osvetľovať, aby sa počet denných hodín predĺžil na 12. Najlepšie sú na to výkonné fytolampy, ktoré treba zapínať aj cez deň.

Namáčanie semien

Aby sa zabezpečila dobrá klíčivosť, bude potrebné semená namočiť 3 dni pred výsevom . Veľké a stredné semená je možné na namáčanie zabaliť do látky a vložiť do nádoby, na dno ktorej nalejte vodu alebo stimulačný roztok.

Malé semená sa odporúčajú rozložiť na papierový obrúsok a navlhčiť stimulátorom a potom preniesť priamo do kvetináča. Po určitom čase sa obrúsok v zemi rozpadne a nepoškodí rastliny.

Podložie

Skorým plodinám je potrebné poskytnúť vhodnú pôdu prispôsobenú kultúre, ako aj včasné hnojenie počas celého obdobia sejby.

Okrem toho budú tieto rastliny v interiéri pomerne dlho a v zime je spravidla veľmi nízka vlhkosť vzduchu. Preto sa musíte vopred postarať o správnu vlhkosť: nainštalujte zvlhčovač alebo zakryte radiátory mokrými uterákmi.

Nádoby na pestovanie

Črepníky a nádoby v škôlke musia byť dobre vyčistené a dezinfikované, aby sa zabránilo prítomnosti patogénov.

Musíte ich umiestniť na čo najsvetlejšie miesta, so stálou teplotou a bez prievanu.

Malo by sa tiež pamätať na to, že mnohé z rastlín budú držané v kvetináčoch pomerne dlho, kým pominie riziko mrazu. Potrebujeme teda mať podmienky a miesto, kde sa dajú premiestniť z okenného parapetu.

Veľa šťastia!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Fotky/maxpixel.net