Tieto odrody cesnaku sa radia medzi najchutnejšie a najvhodnejšie na jesenné sadenie! Kedy a ako ho vysádzať?

Publikované: 24 septembra 2024Prečítané: 92Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Niektoré suroviny, korenie alebo napríklad zelenina, pri varení jednoducho chýbať nemôžu. Dokázali by ste napríklad pripraviť naozaj dobré zemiakové placky bez celkom obyčajného cesnaku?

Iste nie, a preto je dobré postarať sa včas a správne o jeho úrodu na budúci rok. Pusťme sa do práce.

Pracovať v kuchyni s cesnakom je nielen voňavé a chutné, ale aj veľmi zdravé. To dobre vedeli už naši predkovia a my sa toho samozrejme budeme držať aj v budúcnosti.

Veď cesnak vďaka alicínu, prchavým olejom, selénu, vitamínom i mnohým nepostrádateľným organickým zlúčeninám predstavuje doslova esenciu zdravia. Bez väčších problémov zvláda boj s parazitmi v tele, ale aj s vírusmi, baktériami a plesňami, ktoré zanášajú náš organizmus a spôsobujú choroby.

Dokáže dokonca ochraňovať aj srdce, pôsobí proti zápalom, ateroskleróze, krvným zrazeninám a tým mŕtvici, alebo znižuje hladinu "zlého" cholesterolu. Toľko prospechu, ktorý nám prináša, si už zaslúži pozornosť a starostlivosť, ktorú cesnak potrebuje. Ako a ktorý pestovať, aby sme z neho mali čo najväčší úžitok?

Kladie si podmienky

Predovšetkým treba poznamenať, že je cesnak pomerne náročný na podmienky, ktoré veľmi nekompromisne vyžaduje. Určite sa mu nebude dariť v ťažkej zamokrenej pôde, radosť mu neurobíte ani hnojením čerstvým maštaľným hnojom a určite sa vyvarujte jeho sadeniu na rovnaké miesto, na ktorom rástol cesnak (alebo napríklad cibuľa, ale aj paradajky alebo pór) v minulej sezóne.

Jednak je tu vysoké riziko prenosu a ľahkého rozšírenia chorôb škodcov, ktorí cesnak môžu napádať, a potom ide aj o možný vyšší obsah dusíka v pôde, čo je ďalší z faktorov, ktorý výrazne zníži úrodu zdraviu prospešného cesnaku.

Dobrá sadba základ úspechu

Aby sme sa dočkali výsledku, aký si prajeme, treba sadivo najprv dobre pripraviť. Čo to znamená? Najskôr si vyberieme naozaj pekné a hlavne zdravé strúčiky z minulého zberu. Nebudeme sadiť žiadnu drobotinu, ktorú často nájdeme vo vnútri hlavičky, ale len väčšie kúsky, ktoré ošúpeme z jej vonkajšej časti.

Potom príde na rad morenie, bez ktorého nie je možné výsadbu odporučiť. Ide o Sulku nariedenú v zodpovedajúcom pomere podľa návodu na nádobke. Cesnak v tomto kúpeli zostane približne pol dňa a až potom bude pripravený na cestu do zeme.

Snáď ešte stojí za zváženie ďalšie morenie vo fungicídnom roztoku, ale to je už na rozhodnutí každého záhradkára.

Kedy a ako vsádzať?

Ak chceme dosiahnuť v budúcom roku kvalitné úrody dobrého a zdravého cesnaku, je práve teraz, teda na jeseň, ten pravý čas na jeho výsadbu. Nebudeme sa ale ponáhľať, pôdu najskôr necháme dostatočne pripraviť, na druhú stranu treba dostať cesnak do zeme pred zamrazom.

A pretože uložíme základ budúcej úrody do zeme v chladnom období, je potrebné sa tomu tiež prispôsobiť. Na výsadbu teda vyhĺbime v zemi ryhy dostatočne hlboké, aby sme mohli strúčiky zakryť aspoň piatimi centimetrami zeminy.

Vzdialenosť medzi jednotlivými strúčikmi, a teda aj budúcimi cesnakmi, by mala byť minimálne desať centimetrov, v dĺžke riadkov a vzdialenosť medzi riadkami je dobré udržať na tridsiatich centimetroch.

Veľké rozdiely v odrodách

Jedným slovom možno konštatovať, že rozdiel medzi jednotlivými odrodami cesnaku môže byť zásadný. Tak po prvé, pre jesennú výsadbu je potrebné vybrať odrodu ozimnú. Ďalej sa musíme rozhodnúť, či budeme pestovať takzvaný paličák alebo nepaličák.

Aký je v nich rozdiel? Paličák tvorí známe úhľadne usporiadané paličky, zatiaľ čo nepaličák si na vzhľade príliš nezakladá a strúčiky sú často zdanlivo "rozhádzané".

Obľúbené odrody

Medzi obľúbené ozimné paličáky radíme napríklad odrodu Vekam, ktorú poznáme podľa fialkastých škvrniek na povrchu, ktoré ho jasne odlíšia od čisto bieleho (respektíve svetlého) Jovanu. Aj ten sa dá odporučiť ako veľmi vhodný na domáce pestovanie.

Z nepaličiakov by sme nemali zabudnúť na odrodu Anton, pri ktorej môžeme s výhodou konzumovať aj zelené časti rastliny. Benátčan má tú výhodu, že keď ho zabudnete zasadiť na jeseň, vyrovná sa bez problémov aj s výsadbou skoro na jar, zatiaľ čo Matin je odroda určená síce len na podzmennú výsadbu, ale zato si poradí aj s výrazne suchšími lokalitami ako ostatní.

A na záver treba spomenúť aj Lukan. Sadbu tejto odrody cesnaku si určite zožeňte v prípade, že chcete získať naozaj, ale naozaj bohatú úrodu. Práve Lukan dáva v príhodných podmienkach najväčšiu úrodu zo všetkých spomínaných odrôd.

Náš tip:

Doba výsadby ozimného cesnaku sa blíži, je na čase začať vyberať miesto, kde sa mu bude dariť najlepšie. Nezabudnite pritom, že má ísť o záhon, kde nerástol už aspoň štyri roky.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!