Tieto hnojivá aplikujem na jeseň na moje ríbezle a už teraz sa môžem tešiť, ako budem zbierať ovocie na vedrá
Zdieľať článok na socialných sieťach
Na jeseň pokračujem v prácach na záhrade. Jesenné hnojenie ríbezlí priaznivo pôsobí na prezimovanie a zvyšuje tak aj úrodu chutných a zdravých bobúľ na ďalší rok.
Prečo potrebujú ríbezle jesenné hnojenie?
Ako som poznamenal vyššie, vďaka hnojeniu ríbezlí v októbri kríky dobre prezimujú. Na jeseň výhonky dostávajú potrebné látky a drevnajú, čiže sa pripravujú na zimu.
Takéto zrelé výhonky odolávajú zimným mrazom. Na jar si pri skúmaní kríkov môžete všimnúť, že ani vrcholy výhonkov nie sú zamrznuté.
Navyše, na jeseň, z včas prijatých živín, výhonky kladú kvetné puky. A práve to zvyšuje úrodu lahodných a zdravých ríbezlí.
Čo na jeseň nepoužívať?
Organické hnojivá nemožno aplikovať na kríky ríbezlí, pretože inhibujú lignifikáciu výhonkov. Z tohto dôvodu výhonky neprežijú zimu dobre a môžu vymrznúť.
Preto upúšťame od všetkých hnojív obsahujúcich dusík, nie sú totiž užitočné na jesenné hnojenie.
Ako hnojiť ríbezle?
Na jeseň vyžadujú kríky ríbezlí fosfor a draslík. Fosfor je potrebný pre rast koreňovej hmoty a draslík pre dozrievanie výhonkov a budúcu úrodu. Preto aplikujeme fosforečno-draselné hnojivá.
V septembri pridávam fosforečnan draselný v množstve 20 g na 10 litrov vody. Toto hnojivo obsahuje fosfor a draslík.
Namiesto fosforečnanu draselného môžete pridať superfosfát. Granule je možné aplikovať priamo do pôdy. A tiež prihnojím síranom draselným, aby bolo kŕmenie vyvážené.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!