Skalničky sú vytrvalé rastliny, ktoré bohato kvitnú a často vytvárajú veľké vankúše. Sú drobného vzrastu, a hodia sa preto aj do rozlohou skromnejších záhrad alebo predzáhradiek, ale množstvom kvetov predbehnú aj kvety oveľa vyššie. Máme pre vás tipy na skalničky, ktoré by na vašej skalke nemali chýbať.

Reklamy

Skalky väčšinou predstavujú najmalebnejšiu časť záhrady. Pokiaľ zvolíte správne rastliny, bude skalka obsypaná kvetmi od jari do zimy. Pokiaľ si však predstavujete, že pod pojmom skromné ​​rastliny sa skrýva aj nízka potreba starostlivosti o skalku, budete sklamaní.

Nehľadiac na to, koľko práce sa skrýva za vybudovaním skalky, tak ani údržba nebude úplne bez námahy. Burina na skalke vyrastá rovnako ako na ostatných záhonoch. Prácu si ušetríte snáď jedine so zálievkou a hnojením. Ide väčšinou o rastliny, ktoré pochádzajú z prostredia, ktoré je chudobné na živiny. Svojou krásou vám však po väčšinu roka rozkvitnuté skalky všetku námahu, spojenú s jej vybudovaním a starostlivosťou, bohato oplatí.

Koncom zimy a veľmi skoro z jari, vykvitajú na skalkách drobné cibuľoviny. Nepatria medzi skalničky, ale svojim drobným vzrastom sa do skaliek výborne hodí a zaistí veľmi skoré kvety. Snežienky, ladonky, bledule alebo krókusy vykvitajú väčšinou od februára, ale veľmi skoro sa k nim pridajú aj skutočné skalkové poklady

Tarička záhradná (Aubrieta hybrida)

  • marec – apríl

Kobercová trvalka, ktorá dorastá do výšky iba 10–20 cm a hodí sa na osadenie skaliek, suchých múrikov alebo aj korýt a truhlíkov. Môžete ju pestovať na plnom slnku aj v polotieni, je veľmi odolná voči letnému suchu a je dokonale mrazuvzdorná. Nemá žiadne veľké nároky na starostlivosť. Je krásne zelená po celý rok.

Tarica skalná (Alyssum saxatile)

  • apríl – máj

Bujne rastúca aj kvitnúca skalnička patrí medzi nenáročné a veľmi skoro kvitnúce kobercové skalničky. Môžete ju pestovať na plnom slnku na skalkách, ale rovnako dobre sa hodí aj ako obruba trvalkových záhonov, pretože dobre prospieva ako v pôdach chudobných na živiny, tak v pôdach bohatých na humus. Veľmi dobre znáša aj dlhšie obdobie sucha, a môžete ju pestovať dokonca aj v nádobách. Je plne mrazuvzdorná.

Plamenka šídlatá (Phlox subulata)

  • apríl – máj

Snáď najznámejšia a najobľúbenejšia skalnička, ktorá sa veľmi často používa aj ako obruba trvalkových záhonov. Vytvára bohaté kobercové porasty, ktoré však majú až príliš veľkú schopnosť rozrastať sa. Každý rok po odkvitnutí ju musíte skrotiť, inak by čoskoro ovládla celý priestor skalky. Má tiež tendenciu, zasychať od stredu trsu. Raz za pár rokov ju úplne presaďte a každoročne po odkvitnutí rázne zostrihnite. Plamienka šidlatá má rada umiestnenie na plnom slnku a suchšiu, hlinitopiesčitú a dobre priepustnú pôdu.

Iberka (Iberia)

  • apríl-jún

Iberka, známa asi oveľa viac pod pôvodným menom ploštíc, patrí medzi nenáročné skalničky, ktoré sa veľmi často využívajú aj ako obruba trvalkových záhonov. Iberka je veľmi nenáročná, dorastá do výšky 15–20 cm a vytvára bohaté vankúše s bielymi kvetmi, ktoré by sa mali po odkvitnutí odstrihnúť. Má rada slnečné stanovište.

Trávnička prímorská (Armeria maritima)

  • máj-jún

Vždyzelená skalnička, ktorá vytvára huňaté trsy trávovitých listov a vykvitá bielymi alebo ostro ružovými kvetmi. Býva vysoká len asi 15 cm a vo svojej domovine, v severnej a západnej Európe a v severnej Ázii aj Amerike, rastie na skalnatých morských pobrežiach, pretože sa priamo vyžíva v zasolenej pôde. Má nízke nároky na vlahu a miluje umiestnenie na plnom slnku. Je plne mrazuvzdorná, až do -24 °C.

Litodora (Litodora)

  • máj-jún

Skalnička s veľmi drobnými fialovomodrými kvietkami, ktorej sa niekedy hovorí aj kamejka. Dorastá do výšky 15–20 cm a je vhodná nielen do skalky, ale aj do kamenných korýt. Má rada slnečné alebo polotienisté stanovište a dobre priepustnú pôdu. Neznáša premokrenie a je plne mrazuvzdorná.

Mydlica bazalkovitá (Saponaria ocymoides)

  • máj-september

Plne mrazuvzdorná skalnička má rada podložie zo sutiny a vápencových kameňov. Dorastá do výšky len asi 20 cm, má poliehavé, až vystúpavé lodyhy a vykvitá ružovými trubkovitými kvetmi. Vyžaduje suchú, dobre odvodnenú pôdu a slnečné stanovište. Inak má veľmi malé nároky a občas aj splaňuje do voľnej prírody.

Netresk strešný (Sempervivum tectorum)

  • jún-september

Veľmi obľúbená rastlina medzi začínajúcimi skalničkármi. Netrask je absolútne nenáročný , k životu mu postačí aj úzka štrbina medzi kameňmi. Často sa využíva aj na osadenie strešných záhrad, pretože korenie veľmi plytko. Nemá žiadne zvláštne nároky, rastie aj v každej záhradnej pôde. Vykvitá len raz, po odkvitnutí celá ružica odumiera, ale v tom čase už vyrastajú po celom obvode pôvodné rastliny dcérske rastlinky.

Materina dúška (thymus)

  • júl – september

Silne aromatický nízky vždyzelený krík, ktorý poznáme aj z našej prírody. V slovenskej prírode rastie 7 pôvodných druhov a veľké množstvo ich krížencov. Všetky vykvitajú ružovofialovými kvietkami v celej palete odtieňov týchto farieb. Materinú dúšku môžete pestovať na skalkách aj ako obrubu trvalkových záhonov. Je veľmi odolná aj voči zošliapnu, môže teda rásť aj medzi kameňmi na cestičkách. Má rada slnečné umiestnenie.

Rozchodník (Sedum)

  • august–september

Sukulentné rozchodníky tvoria vankúšovité porasty vysoké 20-60 cm. Majú drobné kvety, väčšinou ružové, ale aj biele, žlté či červené, a rôzne sfarbené môžu byť aj listy. Majú veľmi nízke nároky na zálievku a znesú veľmi dobre aj najväčšie letné úpaly. Rozchodníky môžu rásť v úzkych štrbinách medzi kameňmi aj na štrkových plochách či na suchých múrikoch.

Vres obecný (Calluna vulgaris)

  • august – október

Nízky krík dorastá do výšky okolo 20 cm, ale občas môžu niektoré rastliny dorásť až do výšky 50 cm. Vykvitá od konca leta do jesene, väčšinou ružovými, ale niekedy aj bielymi kvietkami. Má rád kyslú pôdu, rašelinu, pôda nesmie obsahovať vápno.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!