Tento trik by mal poznať každý záhradkár! Zmiešajte tekuté mydlo a popol a nastriekajte na napadnutú rastlinu

Publikované: 18 júna 2024Prečítané: 12328Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Máte v záhrade vošky? Ako môžete toto drobné (ale početné) komando nebezpečných škodcov zneškodniť? Jednoduchý domáci postrek vás zachráni.

Sú malé, ale je ich veľa… Reč je o voškach, ktoré patria medzi najčastejších škodcov, ktoré sa objavujú v naších záhradách.

V malom množstve sa dajú ešte ustrážiť, ale ak sa rozmnožia, sú takmer neudržateľné.

Ich ničivá sila sa podobá tajfúnu, ktorý po sebe zanecháva skazu. Vošky vysávajú zo stoniek a listov rastlín miazgu a postupne ju zabíja.

Niektoré druhy vošiek si dokonca trúfnu napadnúť aj korene, kedy je potom smrť rastlín o to rýchlejšia.

Napriek tomu, že priemerný život vošky sa odohráva v 25 dňoch, samičky počas tej doby privedú na svet ďalších 80 vošiek. Na rastlinách ich môžete vidieť v pestrých farebných odtieňoch – od ružovej, žltej, svetlo či tmavo zelenej až po hnedú a čiernu.

Niektorá drobotina napadá len určité druhy rastlín, ale väčšina z nich „pasie“ po okrasných rastlinách ako sú ruže, georgíny, astry, krásenky, ostálky alebo mokraďové potočnice.

Čo ale ich apetít určite odpudzuje, je pažítka, cibuľa, levanduľa, cesnak alebo šanta mačacia. Využite to a zasaďte túto „aromatickú bombu“ okolo záhonu ohrozených rastliniek. Mohlo by to pomôcť nájazdy vošiek trochu krotiť.

Ako spoznáte napadnutie

Napadnuté rastlinky najčastejšie spoznáte podľa pokrútených listov, zdeformovaných plodov a lepkavej tekutiny (medovnice), ktorá je takmer všade. Varovným signálom zamorenej zelene sú aj mravce.

Tie sa zdržujú blízko vošiek, pretože sa živia ich sladkou manou. Na oplátku ich chráni pred rôznymi predátormi. Preto toto recipročné priateľstvo mravcov a vošiek dobre funguje.

Prírodné riešenie

Proti voškam existuje množstvo chemických preparátov, ale ak sa ich chcete zbaviť domácimi prostriedkami, môžete vyskúšať osvedčený recept z popola a mydla.

Ako si ho pripravíte: Rozpustite 100 g dreveného popola v 2 litroch vody a nechajte ho cez noc lúhovať. Potom zmes preceďte cez plátno (aby sa zbytočne neupchali trysky rozstrekovača).

Potom pridajte trochu tekutého prírodného mydla, ktorý zlepší priľnavosť roztoku a tradá, môžete ísť na vošky!

Viackrát a dôsledne

Záhradníci sľubujú, že po prvej aplikácii už uvidíte, že škodcov znateľne ubudne. Ale ako to tak býva, prostriedok to nie je samospásny, preto ho treba aplikovať viackrát, hlavne po daždi.

Roztok z mydla a popola má viac-menej prírodné zloženie, preto ho môžete s pokojným svedomím aplikovať na všetky druhy rastlín, vrátane zeleniny. Veľa pomôže hlavne uhorkám, paradajkám a šalátu, ktorý býva tiež častým terčom „omších nájazdov“. Vyskúšajte a uvidíte!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!