Lapač snov vás ochráni pred zlými snami, posilní tie pekné, ale zároveň je aj krásnou bytovou dekoráciou, ktorú vám budú návštevy závidieť.

Reklamy

Tento pôvodne indiánsky amulet síce vyzerá zložito, ale zdanie klame. Môžete si ho jednoducho vyrobiť sami doma. S naším návodom to bez problémov zvládnete.

Lapače snov sa v poslednej dobe stali módnou záležitosťou. Mamičky ich kupujú deťom nad postieľku, visia v nejednej spálni.

Zohnať sa dajú v kamenných obchodoch, na trhoch a samozrejme aj na internete, predovšetkým na kreatívnych predajných weboch a rôznych facebookových „hand made“ skupinách.

Vedeli ste ale, že aby lapač skutočne plnil svoju funkciu, teda odháňal všetky zlé sny, musí byť buď darovaný, alebo ešte lepšie vlastnoručne vyrobený? Vôbec ale nemusíte mať obavy.

Je to jednoduchšie, než si myslíte, a nezaberie vám to viac ako pár hodín.

Navyše si vyrobíte presne taký amulet, ktorý sa vám bude páčiť a bude sa vám hodiť do interiéru. Zapojiť môžete aj deti.

Z čoho vyrobiť lapač snov?

Na výrobu pôvodných originálnych amuletov používali indiáni vetvičky, kožené šnúrky, rastlinné vlákna, zvieracie šľachy, kamienky či koráliky a pierka.

Aj novodobé lapače sú obvykle vyrobené z podobných materiálov. V dnešnej dobe ale predsa len máte možnosť väčšieho výberu

Základný kruh sa dá zaobstarať napríklad kovový v galantérii alebo v predajni pre tvorilky hneď v niekoľkých rôznych priemeroch. Využiť sa dá aj drevený vyšívací kruh.

Na menšie krúžky potom použite napríklad drevené alebo plastové krúžky na záclony.

Pokiaľ ale chcete mať lapač vyrobený vlastnoručne celý, použite na všetky kruhy vyschnuté vŕbové prútie. Vyrezať si ho ale môžete aj zo silnejšieho kartónu.

Na omotanie potom budete potrebovať buď jemnú koženú semišovú šnúrku, môžete ale použiť aj stužku, vlnu, pletaciu bavlnenú priadzu, prúžky látky alebo niečo iné.

Na vypletanie potom ražnú niť, bavlnku, prírodnú priadzu, voskovanú nylonovú priadzu a podobne.

Dôležité je, aby bol materiál pokiaľ možno tenký a pevný. Zaobstarať by ste si mali tiež nejaké gorálky, či už drevené, sklenené alebo plastové, alebo napríklad prevŕtané mušličky a kamienky.

A zabudnúť samozrejme nesmiete na pierka. Tie môžete kúpiť alebo nazbierať v prírode.

Lapač snov: Návod krok za krokom

1. Na najjednoduchší základný lapač si vezmite do ruky veľký kruh a celý ho dookola pevne obmotajte materiálom, pre ktorý ste sa rozhodli (koženou šnúrkou, stužkou, priadzou, silnou niťou, dlhým prúžkom látky a podobne).

Buďte starostliví a dbajte na to, aby vám materiál kruhu nikde nevykukoval.

2. Teraz sa pustite do vypletania základného tvaru siete. Koniec zvoleného špagátu priviažte ku kruhu a v pravidelných rozostupoch ho priväzujte ku kruhu po celom jeho obvode tak, aby vznikol základ siete.

Posledný úväz neviažte až tesne k prvému, nechajte kúsok miesta voľný.

3. Druhý rad začnite tak, že povrázok priviažete doprostred prvého oblúčika úväzu predošlého radu a budete opäť postupovať týmto spôsobom dookola ako pri prvom rade.

4. Špagát postupne nadväzujte špirálovito smerom do kruhu, jednotlivé úseky príliš nevypínajte, ale nenechávajte ich ani veľmi voľné. Postupne vám vo vnútri kruhu začne vznikať akási hviezdica.

Poznámka: Nebojte sa pri vypletaní popustiť uzdu fantázii, vzorov je nepreberné množstvo. Aj keď ale moderné lapače zdobia často rôzne motívy, vypletané napríklad len v polovici kruhu, mala by správne byť vnútorná sieť vždy symetrická.

Podľa indiánov totiž symetria značia harmóniu, ktorú nemajú zlí duchovia radi, a pokiaľ sú v sieti lapení, nemôžu sa z nej už dostať von.

5. Počas vypletania môžete na špagát sem tam navliecť korálku alebo napríklad mušličku, ktoré upevníte z oboch strán uzlíky. Najväčšiu korálku potom nezabudnite umiestniť do stredu.

TIP: Pokiaľ si rozumiete s háčikom a bavlnkou, môžete si vnútornú sieťku aj uháčkovať a do kruhu ju potom len uviazať.

6. Nakoniec si pripravte rôzne dlhé pierkové závesy. Podľa veľkosti kruhu ich budete potrebovať tri až sedem. Vyrobíte ich tak, že dve alebo tri pierka zviažete k sebe špagátom a uzlíky prekryte korálkami, ktoré na špagát navlečiete.

Ten najdlhší záves potom priviažte doprostred spodnej strany kruhu, najkratší po stranách.

7. Nakoniec uviažte ešte očko na zavesenie a hotový lapač môžete umiestniť na vhodné miesto, najlepšie nad posteľ, ale tak, aby naň aspoň na chvíľku mohlo počas dňa zasvietiť slnko.

Slnečné lúče totiž spália zlých duchov, ktorí ostali v sieti lapení.

Pozrite si video – návod, kde si krok po kroku pozriete všetky detaily prípravy vlastného lapača snov. Ak sa vám video páči, prihláste sa odber kanála YouTube a sledujte najnovšie videá, ktoré pre vás pripravujeme.

Inšpirácia pre vás

A ako by to bolo, keby sme pre vás nemali inšpiráciu? Pokiaľ neviete kde začať, určite si pozrite aj zbierku nádherných lapačov snov z celého sveta. Z týchto si zaručene vyberiete!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!