Zapnutie počítača alebo mobilu je jednoduchá vec, po ktorej môžete čítať nekonečné dobré príbehy, prechádzať tisíckami fotografiami roztomilých mačiatok alebo sledovať hodiny vtipných videí. Nemali by sme však zabúdať, že na svete je veľa problémov, ktoré je potrebné riešiť.

Reklamy

Znečistenie, najmä plast, je jedným z najväčších problémov našej doby a napriek tomu, že veľa ľudí proti tomu bojuje, stále vidíte ľudí, ako hodia svoj papierik od cukríkov alebo plastovú fľašu na zem. Aj keď sa tento boj proti odpadom sa môže zdať ako neúspešný, jeden účet Instagramu ukazuje, že je to všetko v našich rukách (doslova).

„Peterpicksuptrash“ je Instagramový profil, na ktorej Peter uverejňuje fotografie odpadkov, ktorý nazbieral. Každá fotografia obsahuje krátku správu s podrobnosťami o tom, aké ľahké bolo pre neho vyzbierať tieto odpadky. “Dnes som išiel na obed cez mesto peši.” Pozbieral som tento odpad na chodníku a potom som ho vyhodil. Bolo to veľmi jednoduché“, znie jeden z opisov fotografií.

Peter „chytil“ tento zvyk zberania odpadkov asi pred 2 rokmi. „Chodil som na obed väčšinu dní peši a vždy som chodil okolo odpadkov. Jedného dňa som sa rozhodol, že do jednej ruky odpad nazbieram. A takto to trvá už 2 roky“.

https://www.instagram.com/p/B1KBhKXAlW-/

https://www.instagram.com/p/B1E6YTCgLTP/

Jeho stránka obsahuje aj krátky opis, kde Peter obhajuje to, čo robí. Znie: „Ukážem, aké ľahké je vyzbieral odpadky, namiesto toho, aby som okolo nich prechádzal. Môžete to urobiť tiež. Možno zachránime svet.

https://www.instagram.com/p/B04COaCAuo_/

https://www.instagram.com/p/B0T7lKbgG-z/

Je to jedna z najjednoduchších a fyzicky nenáročných vecí, ktoré môže urobiť jedna osoba, aby pomohla životnému prostrediu,“ vysvetlil. „A ak to začnú robiť ľudia…mohli by sme urobiť naozaj veľkú zmenu naozaj jednoduchými činnosťami,“ Peter vyjadril nádej na šírenie tohto zvyku s nulovým odpadom.

https://www.instagram.com/p/B06iOIlAEgc/

https://www.instagram.com/p/B01goXRAVuO/

Podľa článku Náš svet v dátach uverejnenom v roku 2018 svet vyrobil do roku 2015 7,8 miliárd ton plastu, čo je viac ako jedna tona plastu na každú osobu, ktorá je v súčasnosti nažive. Veľkým problémom pri plastoch je v porovnaní s inými materiálmi to, že rozklad trvá dlho (niektoré plastové predmety sa môžu rozkladať až 1000 rokov). A podľa údajov bolo do roku 2015 zlikvidovaných okolo 55% celosvetového plastového odpadu, zatiaľ čo 25% bolo spálených a iba 20% bolo odoslaných do recyklačných zariadení.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho z vašimi priateľmi ešte dnes! Ste ŠIKOVNÍK? Napíšte nám a ukážte sa!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!