Táto nebezpečná choroba môže zničiť celú úrodu paprík. Proti mozaike sa napriek tomu dá jednoducho brániť

Publikované: 27 júla 2024Prečítané: 300Značky: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Okrem pestovateľských zručností by mal mať každý záhradník znalosti aj o škodcoch a chorobách rastlín, ktorí spoločne môžu zničiť jeho úrodu. 

Poďme si preto dnes povedať niečo o vírusových chorobách. U paprík sa napríklad jedná vírus mozaiky uhorkovej. Ako pred ňou papriky ochrániť?

Nebezpečenstvo vírusovej infekcie

Virózy na plodinách patria medzi najnebezpečnejšie choroby, pretože bývajú pre rastliny fatálne. Pestovateľ by mal poznať, ako sa vírusové ochorenia šíria, aké sú rizikové faktory, ktoré ich výskyt podmieňujú, a aké sú ich prejavy, aby s nimi mohol účinne bojovať.

Vegetatívne šírenie vírusovej infekcie prebieha cez rastlinné odnože, cibuľky,odrezky, vrúbky, hľuzy, očká a podobne. Vírusy sa tiež pri poranení rastliny šíria ich miazgou alebo vzájomným oterom.

K prenosu nákaz na plodiny dochádza pri práci infikovanými nástrojmi (nožmi, nožnicami, pílkami), ale aj dotykom rúk, na ktorých uviazli zvyšky vírusovo nákazlivého materiálu.

Nebezpečné môžu byť aj buriny s vírusovou náložou napr. vtáčinec, lebeda, rôzne druhy tráv a pod. Z nich sa vírusy šíria na okolité rastliny.

Aké zvoliť opatrenia? Infikované rastliny treba čo najskôr zlikvidovať. Nepoužívajte z nich žiadny rastlinný materiál na množenie. Udržujte pôdu čistú bez buriny a náletových rastlín. Nástroje po práci dezinfikujte.

Prenášačom vírusových patogénov je tiež savý hmyz – vošky, molice, strapky, červce. Na šírení vírusov sa podieľajú aj parazitické huby, článkonožce alebo háďatká.

Aké zvoliť opatrenia? Likvidácia savého hmyzu, živočíchov a húb spôsobujúcich šírenie vírusových infekcií je základné preventívne opatrenie. Používajte na monitorovanie savého hmyzu lepivé doštičky a pásky s biologickými postrekmi a nekompromisne zlikvidujte jeho ložiská.

Prejavy rastlinných viróz

Prejavy vírusových chorôb sa líšia podľa fázy ich priebehu a vlastnej kondície napadnutých rastlín. Všeobecne možno pozorovať symptómy akými sú deformácie, farebné zmeny, mozaikovitý vzhľad, bronzovitosť, kučeravosť a zvinovanie listov.

Ďalej zakrpatený vzhľad a neduživý rast, ryhy, pľuzgiere, sploštenia, čiarkovitosť alebo mozaikovitý vzhľad na plodoch.

Prevencia chorôb u paprík

Papriky, ktoré patria do čeľade ľuľkovitých, bývajú napádané rôznymi vírusovými chorobami, ktorým sa treba vyhnúť od samého začiatku pestovania. Správnou starostlivosťou môžeme tieto choroby eliminovať.

Paprika pre svoj rast potrebuje bohato vyhnojenú pôdu, dostatok vlahy, teplo a svetlo. Pokiaľ splníte tieto základné potreby, rastliny budú mať predpoklady čeliť chorobám a škodcom.

Neoddeliteľnou súčasťou starosti o papriky je kontrola zdravotného stavu. V prípade akéhokoľvek patogénneho napadnutia treba rýchlo zakročiť, aby sa nákaza nešírila na okolité rastliny.

Mohlo by sa totiž stať, že okrem paprík budú napadnuté napríklad paradajky či uhorky, ktoré rastú spoločne v skleníku alebo na záhone. Existujú totiž choroby, ktoré majú rovnaký vírusový pôvod a napádajú rôzne druhy zeleniny.

Mozaika paprík

Vírus mozaiky uhorky (Cucumber mozaic virus) spôsobuje na paprikách tzv. ružicovitosť. Nakazené rastliny sú zakrpateného vzrastu s mnohými postrannými výhonkami.

Papriky majú rozetový vzhľad. Na listoch sa tvoria svetlé škvrny v tvare mozaiky, sú zvrásnené a poprehýbané. Plody sú malé, pokrútené s viditeľnými výrastkami, škvrnité s preliačinami.

Rastlina a jej plody sú znehodnotené. Veľké nebezpečenstvo je, že sa vírusová infekcia ľahko prenáša savým hmyzom, dotykom z jednej na druhú rastlinu alebo prítomnosťou burinových rastlín.

Ako reagovať na vírusové napadnutie

V prípade napadnutia papriky vírusovou chorobou mozaiky treba postupovať razantne. Nakazené rastliny treba zlikvidovať. Pri likvidácii dávajte pozor, aby ste vírus nepreniesli na ďalšie okolité rastliny.

Dezinfikujte pôdu napríklad dolomitickým vápencom ako na povrchu, tak aj hĺbkovým zarytím. V ďalšej sezóne na rovnaké miesto papriky, uhorky ani paradajky nevysádzajte. Dezinfikujte náradie, ktorým ste obrábali pôdu okolo infekčných rastlín a pravidelne kontrolujte zdravotný stav okolitých plodín.

Rastlinný materiál ako odrezky, hľuzy, vrúby či korienky použite na množenie iba z overených a zdravých rastlín. Predídete tak zavlečeniu chorôb do svojej záhrady.

Zdroj: agroxxi.ru, botanichka.ru

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!