Táto cibuľa v našich končinách nie je veľmi obľúbená, hoci je mimoriadne chutná. Zasaďte si na zimu poschodovú cibuľu

Publikované: 9 októbra 2024Prečítané: 138Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Poschodová cibuľa je málo známa trváca zelenina, ktorá má nezvyčajný vzhľad. Všetky časti sa dajú použiť na jedlo: šťavnaté zelené stonky, vzdušné cibuľky a aj tie v zemi. Medzi jeho mnohé výhody patrí vynikajúca chuť a skorá pripravenosť na zber.

Táto u nás doteraz neznáma odroda cibule je ideálna na pestovanie vo voľnej pôde počas celého roka. Odoláva zasneženým zimám a silným mrazom, pretože znesie teploty až do -30°C.

Poschodová cibuľa, alebo inak prerastavá cibuľa je ideálne prispôsobená našej klíme a poskytuje stabilnú úrodu počas celej sezóny.

Už skoro na jar môžete zbierať prvú úrodu cibule, ktorá patrí medzi najskoršiu zeleninu. Cibuľky sa zbierajú počas júla a augusta, pričom sa tešia svojej príjemnej sladko-korenistej chuti, charakteristickej pre cibuľovité rastliny.

Táto cibuľa dostala názov „poschodová“ vďaka jedinečnému tvaru jej súkvetí. Na každom výhonku sa vytvárajú malé vzdušné cibuľky, ktoré sú umiestnené nad sebou, ako poschodia. Zhromažďujú sa v skupinách po 4-5 kusoch a majú priemer asi 1-2 cm.

Medzi týmito cibuľkami môžete vidieť malé, nenápadné zelené kvety, ktoré nevytvárajú semená. Niekedy sa zo zhlukov cibúľ objavia nové, mierne skrútené výhonky kvetenstva, čo dáva rastline neobvyklý vzhľad.

Jedna rastlina má zvyčajne tri takéto „poschodia“. Čím vyššie sú umiestnené, tým menej vzdušných cibuliek majú.

Súkvetia viacposchodovej cibule môžu dosiahnuť výšku jedného metra, preto často vyžadujú oporu vo forme podpier. To je snáď jediný rozdiel medzi pestovaním poschodovej a bežnej cibule – inak sú nároky na starostlivosť a podmienky pre ne takmer rovnaké.

Najväčšiu úrodu poschodovej cibule možno očakávať v druhom a treťom roku po výsadbe. Vo štvrtom roku sa úroda mierne zmenší, ale stále zostáva pôsobivá.

  • je úplne mrazuvzdorná,
  • stačí zasadiť raz a zberať úrodu do 3-4 rokov,
  • skorá,
  • sama sa rozmnožuje v záhrade, preto môžete stretnúť aj s názvom putujúca cibuľa,
  • všetky jeho časti sú jedlé, veľmi chutné a plné arómy,
  • zaručuje úrodu počas celej sezóny,
  • ľahko sa pestuje.

Ako pestovať viacposchodovú cibuľu

Táto cibuľa je vhodná na konzumáciu surová, varená aj nakladaná. Jej pestovanie nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky, pretože je odolná voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.

  • Pôda – viacposchodová cibuľa najlepšie rastie v pôde, ktorá je dobre odvodnená, úrodná a bohatá na humus. Optimálna kyslosť pôdy je 6,5–7,0.
  • Miesto – na pestovanie zvoľte slnečné miesto, ktoré bude chránené pred silným vetrom.
  • Výsadba – na jar alebo na jeseň okopte a zalejte záhon, do ktorého plánujete zasadiť poschodovú cibuľu. Na hnojenie pôdy môžete posypať vyzretým kompostom. Cibuľky potom opatrne zasaďte do zeme do hĺbky asi 2 cm, umiestnite ich do riadkov so vzdialenosťou 30 cm medzi nimi a medzi rastlinami nechajte 10 cm.
  • Zálievka – Rovnako ako ostatné cibuľoviny, aj táto odroda má plytký koreňový systém, ktorý vyžaduje častú zálievku. To platí najmä v období sucha.
  • Hnojenie - poschodové cibule potrebujú hnojenie niekoľkokrát počas sezóny. Pred výsadbou sa odporúča pridať kompost a na jar zriedený vermikompost. V neskorších štádiách rastu treba použiť prípravky bohaté na fosfor na urýchlenie dozrievania cibúľ. Je však dôležité dávať si pozor, aby ste to s dusíkom neprehnali.
  • Podpery - vyznačujú sa vysokými kvetenstvami, ktoré sa môžu zlomiť počas vetra. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa ich priviazať k podperám zarazeným do zeme.
  • Zazimovanie – úplne mrazuvzdorné, preto ho pred zimou netreba okopávať ani chrániť pred chladom. V chladnom období nadzemná časť rastliny odumiera, no na jar opäť ožíva a vytvára nové zelené výhonky.
  • Rozmnožovanie – na jar cibuľky ľahko oddelíte a presadíte na nové miesta. Túto rastlinu si môžete rozmnožiť aj z vzdušných alebo podzemných cibuliek. Výsadbu je možné vykonať na jar alebo na jeseň. Vzdušné cibuľky sa často samy šíria po záhrade, keď výhonky vetrom zlomených kvetenstiev padajú na zem.
  • Choroby a škodcovia – na ochranu pred chorobami a škodcami ju nevysádzajte po iných cibuľovitých plodinách. Snažte sa tiež vyhýbať mokradiam a tienistým oblastiam.

Poschodová cibuľa ohromuje svojím vzhľadom a nezvyčajnou chuťou. Túto rastlinu sa určite oplatí mať vo svojej záhrade, pretože ju stačí zasadiť do záhrady raz, aby prinášala bohatú úrodu niekoľko rokov.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!