Tajomstvo starostlivosti o mladé sadenice paradajok a papriky po vyklíčení. Rastliny budú úchvatne, krásne a prinesú maximálny výnos
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prezradím vám hlavné tajomstvá starostlivosti o mladé sadenice paradajok a papriky po vyklíčení. Zvyčajne sa jedná o prvých 10-14 dní života rastlín.
Pre začiatočníkov je to najťažšie obdobie, pretože sadenice nie sú dostatočne silné a pri nesprávnej starostlivosti môžete o niektoré rastliny prísť.
Na 3. deň po zasiatí začnite kontrolovať nádobu s výsadbou na prítomnosť prvých klíčkov, paradajky klíčia rôznymi spôsobmi, prvé rastliny môžu vybehuť už na 3. deň.
Hneď ako uvidíme výhonky, odstráňte strečovú fóliu a umiestnite sadenice na svetlý parapet alebo pod svetlo. Ak fóliu z podnosu neodstránite včas, sadenice môžu veľmi rýchlo prerásť a zdeformovať sa.
V prvých dňoch je veľmi dôležité dodržať 3 podmienky: neprelievať vodou, neumiestňovať na chladné alebo naopak veľmi horúce miesto a zabezpečiť kvalitné osvetlenie.
Začnime po poriadku. Sadenice paradajok naozaj nemajú radi veľa vody, najmä v prvých fázach rastu. Ak sa prelejú, môže to spôsobiť úplné zastavenie rastu alebo prinútiť sadenice, aby sa vyvinula čierna noha.
Zalievame preto opatrne injekčnou striekačkou alebo čajovou lyžičkou, vrchná vrstva pôdy by mala takmer vždy zostať mierne suchá.
Starostlivo skontrolujte vyklíčené sadenice, ak sa škrupina semien neotvorí, musíte jej s tým pomôcť, inak môže rastlina ochorieť a dokonca zomrieť.
Za týmto účelom môžete rastlinu úplne presypať pôdou a navlhčiť substrát vodou; ak sú sadenice už veľmi pretiahnuté, potom každé 2-3 hodiny navlhčite neotvorené semienko vatovým tampónom.
Ďalej prichádza ďalší dôležitý bod – osvetlenie. Ak okná nie sú otočené na juh, bude potrebné dodatočné osvetlenie, zvyčajne stačí 3-4 hodiny dodatočného svetla denne.
S tým by nemali byť žiadne problémy; teraz má každý záhradný obchod dobrý výber rôznych svietidiel.
Ak chcete výrazne urýchliť rast mladých sadeníc, prvé 3 dni po vyklíčení je možné nepretržite osvetľovať ultrafialovou lampou. Je to potrebné, aby sa sadenice neťahali a rýchlo vyvinuli koreňový systém.
Osvetlenie umiestnite vo vzdialenosti 15 cm od sadeníc. Ale nepreháňajte to, rastlina určite potrebuje denno-nočný režim, inak začnú nepríjemnosti.
Dôležité! Veľmi častým problémom sú studené parapety, najmä začiatkom marca. Nočné mrazy veľmi ochladzujú pôdu a korene odumierajú, kvôli neskúsenosti môžete stratiť časť sadeníc.
Čo môžete robiť? Pod nádoby môžete umiestniť penu alebo polystyrén, ale najlepšie je kúpiť výhrevné podložky pre sadenice.
Mladé sadenice môžu byť hnojené pre lepší rast a vývoj. V tejto fáze najlepšie funguje peroxid vodíka s jódom.
Na prípravu rozrieďte 2 polievkové lyžice peroxidu vodíka v 1 litri vody a pridajte 1 kvapku jódu, nalejte 2 čajové lyžičky na sadenice ku každému koreňu.
Mladé semiačka môžete zaliať aj nálevom z chlorelly, cukru, chitosanu a banánovej šupky.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!