Cesnak z vlastnej záhradky môže okrem radosti znamenať aj nemalú finančnú úsporu, a preto je dobré pustiť sa do jeho pestovania. 

Reklamy

Musíme si ale tiež uvedomiť, že ide tak trochu o primadónu, ktorá si nenechá len tak niečo páčiť. Bude preto dobré vedieť, aké podmienky by sme mu mali pripraviť.

V krátkosti a všeobecne by sme si mali pamätať, že pozemok pre cesnak by mal byť slnečný s ľahšou neprehnojenou pôdou a rozhodne nie príliš mokrý. To je základ, bez ktorého sa nezaobídeme.

A teraz prídu na rad ďalšie podmienky, ktoré si cesnak kladie a na ktorých celkom kategoricky trvá. Poďme sa na ne pozrieť.

Musíme poznať históriu pozemku

Správna príprava pozemku začína vlastne už v predchádzajúcich rokoch. Cesnak totiž vyžaduje vylúčenie niektorých predplodín, a to až päť rokov spätne do histórie.

Jednak tým predídeme zbytočným chorobám, a potom sa tiež zbavíme napríklad vysokého obsahu dusíka v pôde, ktorý cesnaku rozhodne neprospieva. Pokiaľ nemáme pamäť takú dobrú, aby sme si spätne vybavili, čo kde na záhrade v minulosti rástlo, je naozaj dobré vypracovať si plánik, do ktorého si budeme rozmiestnenie plodín každoročne zakresľovať.

Pred cesnakom by totiž nemal na rovnakom záhone byť ani on sám, ale tiež napríklad cibuľa, pažítka, paradajky alebo pór.

Organické hnojenie pozemku

Pozemok, ktorý pripravujeme pre cesnak, by sme nemali ošetrovať čerstvým hnojom, ale radšej dobre odležaným kompostom. Využiť môžeme aj zelené hnojenie napríklad vikou huňatou, ktorú na pozemok vysejeme a následne zaoráme alebo zaryjeme približne osem týždňov pred plánovanou výsadbou.

Tým dosiahneme optimálne množstvo všetkých prvkov, ktoré táto plodina pre svoj dobrý rast potrebuje. Príliš dusíka je pre cesnak nielen zbytočnosťou, ale aj momentom, ktorý bude na prekážku dobrého zberu.

Chémia? Troška nevadí…

Pokiaľ sa rozhodneme pozemok predsa len trochu podporiť aj kúpenými hnojivami, budeme vyberať také, ktoré obsahujú síru (napríklad v zlúčenine síranu draselného) a naopak v ideálnom prípade vôbec neobsahujú chlór.

Aj keď sa mnohí záhradkári celkom správne snažia strániť chémie na svojom pozemku, také hnojivo cesnaku určite prospeje – hlavne v prípade, keď nemáme k dispozícii dostatok organického materiálu.

Ryľujte radšej hlbšie

Cesnak sa tiež vo veľkosti úrody odvďačí za dôkladnú prípravu pôdy do hĺbky. Ak ho budeme pestovať napríklad po zemiakoch, máme o časť práce menej, ich zber už sama o sebe pôdu väčšinou prevzdušní.

V ostatných prípadoch sa vyplatí pozemok zryť alebo zorať predsa len o niečo hlbšie, čo spoznáme o pár mesiacov neskôr na výnose. Neváhajme teda a pusťme sa už teraz do dôkladnej prípravy pozemku.

Za pokus nič nedáme

Nemáte záhradu s takými podmienkami, ktoré by cesnaku „na prvú dobrú“ vyhovovali? Aj tak môžete skúsiť pár strúčikov zasadiť. Sú totiž výnimky, kedy sa tejto plodine z prakticky nevysvetliteľných dôvodov darí aj tam, kde by sme to podľa všetkých pravidiel jej pestovania rozhodne nečakali.

Tak možno cesnak prekvapí aj vás.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!