Počuli ste už o čínskej metóde pestovania sadeníc paradajok? Sľubuje niekoľkonásobne bohatšiu úrodu ale žiaľ nieje vhodná pre všetky odrody. Doporučujeme!

Reklamy

Čo je zvláštne na čínskom spôsobe pestovania sadeníc paradajok?

1. Ak veríte, že koreň vypestovanej sadenice je najdôležitejsí, potom táto metóda nie je pre vás. Pri tejto metóde pravé tieto vyhadzujeme. Sadenica si vytvorí nový, mohutnejší koreň

2. Zjednodušene povedané, sadenica paradajky sa odreže blízko zeme. Potom vytvorí silnejší koreňový systém. Treba poznamenať, že po takýchto manipuláciách strácame 2 týždne, takže na pestovanie touto metódou zasievame paradajky oveľa skôr.

Sadenice prestávajú rásť a všetko svoje úsilie venujú budovaniu nového silného koreňového systému. Takáto „šoková terapia“ podľa Číňanov spôsobuje rýchly rast, pretože rastlina sa snaží produkovať úrodu rýchlejšie.

Prečo sa to všetko robí a čo to spôsobí?

Táto metóda má vedecké vysvetlenie a dokazuje, že tieto akcie skutočne vedú k bohatšej úrode.

  • Sadenice sú pripravené prinášať plody oveľa rýchlejšie ako tie, ktoré sa vysádzajú tradične. Rastliny, ktoré zažili stres v prvých týždňoch života, sa snažia čo najskôr vyprodukovať úrodu.
  • Čínske sadenice tiež vykazujú takmer 100% odolnosť voči chorobám. Záhradkári, ktorí pestujú sadenice čínskou metódou, tvrdia, že sa neboja žiadnych chorôb, dokonca ani plesní.
  • Sadenice nerastú veľmi vysoko, nedosahujú strop skleníka a vonku ich netreba tak viazať, stanú sa nižšími a oveľa silnejšími.
  • Čínska metóda výsadby paradajok výrazne zvyšuje úrodu. Prvý kvet sa viaže takmer k zemi (asi 15-20 cm), nie vo výške 60 cm, po deviatom alebo jedenástom liste. Počet púčikov, ktoré majú čas dozrieť, je väčší. Výsledkom je, že úroda je 1,5 až 2-krát väčšia.

Ako postupovať, pokiaľ chcete vyskúšať túto metódu?

1. Zasiať semená. Vysievajte obvyklým spôsobom. Nie je žiadny zvláštny rozdiel v tom, ako začnete pestovať sadenice, hoci Číňania prikladajú príprave semien veľký význam.

Pestovatelia z Číny sú presvedčení, že rast zdravých a silných sadeníc priamo závisí od fázy mesiaca. Podľa ich názoru ubúdajúci mesiac, keď je v znamení Škorpióna, prospieva výsadbe.

Postarajú sa tiež o dezinfekciu semien v manganistane draselnom a ich ochladenie na spodnej polici v chladničke pred výsevom a výsev za studena hneď po vytiahnutí z chladničky.

2. Odrežte. Keď sú sadenice mesiac staré, odrežte stonku 1-1,5 cm nad zemou.

3. Odrezky zakoreníme vo vode alebo rašeline.

Pozor! Veľmi vhodné je použiť kokosový substrát s prídavkom kyseliny jantárovej. Roztok je sterilný, čo chráni pred rôznymi baktériami a zaisťuje 100% prežitie.

Humus nemožno použiť, pretože obsahuje hnilobné baktérie, ktoré sa pri výsadbe odrezaných sadeníc okamžite začnú množiť a pracovať.

Sadenica sa zahrabe až po samotné listy. Je dobré zalievať roztokom kyseliny jantárovej.

Zhora sa sadenice zakryjú vreckom a presunú sa na tmavé miesto na 2-3 dni .

Odrezky môžete najskôr vložiť do vody. Voda by mala mať izbovú teplotu. K nej sa pridá roztok kyseliny jantárovej.

Sadenice vo vode musia byť tiež pokryté fóliou.

Po 7 dňoch sa rastliny zakorenia, môžu sa presadiť do zeme.

Potom sa sadenice prenesú na osvetlené miesto. Pri teplote 24-25 stupňov sa sadenice cítia pohodlne a nerozťahujú sa. Sú oveľa nižšie ako ich rovesníci.

Dôležité! Rastliny ničím nehnojte, aby ste nerozbehli rýchly rast.

Starostlivosť o čínske sadenice je rovnaká ako o ostatné sadenice.

Kyselina jantárová

Je to výborný odbúravač stresu, vďaka ktorému sa odrezky úžasne zakorenia. Predáva sa v kapsulách v lekárňach a obchodoch s bylinkami.

Ako si ju pripraviť

Kapsulu rozpustite v pol pohári teplej vody. Zamiešať. Polovica pohára roztoku sa zriedi v litri vody.

Roztok sa používa na zakorenenie, zalievanie, postrek. Čas použiteľnosti roztoku kyseliny jantárovej nie je dlhší ako 3 dni.

Kyselina jantárová nie je stálym prvkom čínskej metódy a možno ju vynechať, hoci mnohí záhradkári si jej účinok pochvaľujú.

Čínska metóda v skratke spočíva v tom, že mesačné odrezky z koreňov odstrihneme a zasadíme do rašeliny (alebo najskôr do vody, potom do rašeliny), kde si vytvoria úplne nový koreňový systém, stanú sa odolnejšími, nižšími a zároveň oveľa efektívnejšimi.

Znie to lákavo? Alebo ste to už skúšali?

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!