Veľa vitamínov a minerálov pre naše telo, ale rovnako tak môžu byť účinné aj ich šupky pre malé sadeničky. O čom je reč? 

O banánoch. Nevyhadzujte šupku po konzumácii banánu ihneď do koša. Vyrobte si domáce hnojivo zadarmo, ktoré je neuveriteľne účinné!

Hnojenie banánovými šupkami má hneď dve výhody. Po prvé budete ekologickí a po druhé ušetríte, pretože nebudete musieť kupovať drahé hnojivá z obchodu.

Domáci lektvar z banánových šupiek môžete používať ako na sadeničky, tak pre vonkajšie aj izbové rastliny. Keď sa na povrchu šupiek začnú vyskytovať hnedé škvrny, je to pre vás signál, že obsahujú najviac výživných látok, ktoré rastliny potrebujú. Ktoré z nich sú to?

Prospešné zložky banánových šupiek

Banánové šupky obsahujú tri základné minerály, ktoré rastliny potrebujú. Draslík spevňuje rastlinné tkanivo, reguluje prísun vody a zlepšuje zdravý vzhľad rastliny.

[the_ad id=“1915″]

Dostatok horčíka má na svedomí zelenú farbu listov, pretože reguluje tvorbu chlorofylu. Tretím minerálom je fosfor, ktorý posilňuje celú rastlinu od koreňov po tvorbu kvetov i semien.

Nutnosť umytia šupiek

Predtým, než začnete vyrábať domáce hnojivo zo šupiek, je veľmi dôležité, aby ste ich dostatočne očistili pod tečúcou vodou. Mohli by totiž na nich byť rôzne nečistoty, pesticídy aj baktérie, ktoré by sa k rastlinám dostať rozhodne nemali.

[the_ad id=“1915″]

Banánové šupky buď očistite pomocou kefky pod vodou alebo ich namočte na 10 minút do litra vody s tromi lyžičkami jedlej sódy. Po uschnutí sa môžete pustiť do výroby banánového hnojiva!

Vylúhovanie všetkých látok

Čerstvú šupku od banánu nakrájajte na drobné kúsky, alebo ju rovno vcelku vložte do pohára. Zalejte šupku vodou tak, aby bola celá ponorená.

Nechajte lúhovať minimálne 24 hodín. Po uplynulom čase šupky vytlačte, nech z nich dostanete naozaj všetko. Banánovým hnojivom pokvapkajte sadeničky, ktorým veľmi prospeje.

Použiť ho môžete aj na ostatné rastliny raz týždenne namiesto zálievky.

Ochrana pred škodcami práškom z banánových šupiek

Druhým variantom na získanie účinného hnojiva je banánové šupky usušiť a následne rozdrviť. Na usušenie môžete použiť sušičku alebo rúru pri teplote 60 °C.

[the_ad id=“1915″]

Nadrvené šupky už potom stačí nasypať k stonkám rastlín a zaliať. Takto skvele poslúži aj proti škodcom, predovšetkým voškám. Lyžičku banánového prášku je možné tiež zmiešať v 5 litroch vody a použiť ako tekuté hnojivo.

Posilnenie zakorenenia sadeníc

Pri výsadbe sadeníc pridajte do kvetináčov alebo záhonov nasekanú banánovú šupku. K jednej sadenici postačí dať 5-7 menších kusov šupky, pričom do veľkých kvetináčov môžete použiť až dvojnásobné množstvo.

[the_ad id=“1915″]

Pri výsadbe na záhon je dobré zahrabať spolu s banánovými šupkami aj trochu nadrvených vaječných škrupín (tie však nie sú vhodné ku kyslomilným rastlinám). Sadeničky vďaka prísunu potrebných živín krásne a silne zakorenia.

Pozrite si tiež:

[the_ad id=“7498″]

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: youtube.com/ГЕНЕРАЛЬСКИЙ САД