Správny záhradkár musí prestrihávať listy paradajok. Sú na to totiž veľmi dobré dôvody, poznáte ich?

Publikované: 22 júna 2024Prečítané: 1593Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Pokiaľ pestujete paradajky a chcete sa dočkať bohatej úrody, nezabudnite na správne prestrihávanie listov. Čaká vás nielen lepšia úroda, ale aj lepšie vyzreté plody.

Patríte medzi vášnivých pestovateľov paradajok? Postarajte sa o nich tak, ako to robia profesionáli. Pretože paradajky majú prirodzenú tendenciu tvoriť veľké množstvo listov a oproti tomu menšie množstvo plodov, je potrebné túto situáciu vyvážiť.

Práve na to poslúži orez prebytočných listov. Vo výsledku sa dočkáte väčšieho počtu paradajok, ktoré budú celkovo kvalitnejšie.

Strihajte až po prvých kvetoch

Listy by ste mali začať odstraňovať až vo chvíli, keď sa objavia prvé kvety. A práve táto doba je momentálne aktuálna. Je nutné odstrániť aj bočné odnože, prebytočné stonky s ďalšími listami.

Rez vždy ráno a od spodu

Pokiaľ chcete predísť šíreniu nepríjemných chorôb rastlín, do odrezávania listov sa pustite najlepšie ráno. Ale až potom, čo uschne ranná rosa. Determinantné paradajky stačí prerezať jedenkrát, neurčité druhy vždy po pár týždňoch, pretože stále vytvárajú nové listy.

Prestrihávajte listy vždy odspodu, predídete tak nepríjemným plesniam. Podporíte tým lepšiu cirkuláciu vzduchu v okolí rastliny. Listy paradajok by nikdy nemali ležať na zemi, pretože sa tak vystavujú možnej nákaze.

Vždy sterilný nástroj

Je jedno, či na odstraňovanie listov použijete nožnice či nôž, dôležité je, aby boli úplne čisté. Možno využiť dezinfekciu v spreji. Nástroj vždy opätovne ošetrite pred zásahom pri každej z rastlín.

Prečo odobrať listy zo spodných poschodí?

Pretože spodné listy strácajú svoju funkčnosť, čo je spôsobené nedostatkom svetla, je dobré od nich rastline uľaviť. Zbytočne do nich dáva silu. Odobrať ich môžete až po prvé poschodie plodov.

Avšak pozor, nikdy ich neodstraňujte celé, teda priamo pri hlavnej stonke.

Ponechajte tak 1, 5 až 2 cm, pretože počas zacelovania rany, čo trvá približne 3 dni, môže dôjsť k napadnutiu plesňou a vy máte čas pred jej rozšírením zasiahnuť adekvátnym postrekom.

Choroba tak nenapadne hlavnú časť rastliny. Vďaka tomu bude zároveň paradajka výborne presvetlená.

Tyčkové paradajky aj vyštipujte

V prípade, že máte kríčkové či divoké paradajky, vyštipovať ich nemusíte. U tých tyčkových je to úplná nutnosť.

Odstraňujú sa všetky bočné výhony, takzvané zálistky. Vyskytujú sa medzi hlavnou stonkou a listom. Najlepšie je vždy paradajky zaštipovať priebežne už od mladých rastlín.

Čím sú výstupky silnejšie, tým väčšia pravdepodobnosť je, že paradajka poraníte a hrozí riziko možnej nákazy.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!